Dnes Sobota - oblacno 14°C
Zítra Neděle - skorojasno 23°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražská kultura

Andrew Cartmel: Všechny kočky milují Valerianu

Bydlí se dvěma kočkami, prvotřídním gramofonem, velkou sbírkou jazzových nahrávek a na živobytí pro sebe i obě ochočené šelmy si vydělává jako „vinylový detektiv". Nenechte se zmýlit, o vzrušení a nebezpečí není v jeho profesi nouze! Občas jde dokonce i o život…

Když se mu na prahu objeví nesourodá dvojice v podobě bratra tragicky zesnulé zpěvačky Valeriany a mladé senzacechtivé novinářky, roztáčí se kolotoč intrik, poštovních koček, podezřelých úmrtí včetně jedné hlídací husy a život ohrožujících halucinogenních zážitků. Zemřela Valeriana skutečně přirozenou smrtí rockových muzikantů, tedy sebevraždou po požití štědré dávky drog…? A nahrála na svůj ztracený poslední singl tajný vzkaz nebo temnou mši, jak se šeptá v kruzích milovníků vinylu…? Odhalí jeho nalezení, co se stalo se zmizelým zpěvaččiným synem…? Ocitli se snad náš hrdina se svou vynalézavou přítelkyní Nevadou opět přímo v hledáčku zločinců, kteří se nezastaví před ničím?

Druhý díl volné detektivní série od spoluautora scénáře legendárního seriálu Dr. Who. volně navazuje na předchozí detektivní román Poslední deska. 

Ukázka z knihy:
„Nejsem si jistý, jestli se zrovna do tohohle chci pouštět," řekl jsem.
„Slyšel jsi ji, když říkala, že peníze nejsou problém?„
„A viděla jsi jeho pohled, když to řekla?“
„Pohled nepohled, potřebujeme zdroj příjmů.„
„Hledám desky, ne lidi,“ namítl jsem.
„Posledně jsi v tom ale odvedl docela dobrou práci.„
„To byl jen vedlejší efekt pátrání po desce. Byla to prostě šťastná náhoda.“
„Proč by tu nemohla být další?„
Zavrtěl jsem hlavou. „Ten kluk se nemohl prostě vypařit. Někdo ho unesl.“
„Ale kdo?„
Pokrčil jsem rameny. „Nejspíš ten druh lidí, který unáší malé kluky. Nejspíš byl do čtyřiadvaceti hodin mrtvý. Pokud měl štěstí. Jakákoliv náhoda, která by nás přivedla k vysvětlení, bude těžko šťastná.“
„Chudák kluk." Nevada vstala „No – zapřemýšlej o tom. Máme ještě chvíli, než se vrátí z oběda.„
Usmála se na mě a zamířila do zahrady si zatelefonovat, což bylo samo o sobě podezřelé. Přešel jsem k oknu. Mohl jsem ji odsud slabě slyšet, jen jako nezřetelné mumláni. Občas pohlédla mým směrem. Zjevně měla něco v plánu. Vrátila se do kuchyně viditelně spokojená sama se sebou.
Minutu nato se za zarachocení kočičích dvířek objevila Turk a pospíchala k pohovce, aby mě pozdravila. Zdvihl jsem dlaň, ona se předními packami opřela o moje koleno a začala si o mou dlaň třít hlavu. Chvíli si mě prohlížela svýma nádhernýma tyrkysovýma očima po stranách zjizveného čumáčku. Byla větší rváč než její sestra a jizvy na čumáku ji dodávaly pirátský vzhled.
Po chvíli se obrátila a vyskočila na konferenční stolek. Milovala se tam cele hodiny rozvalovat jako velká kožešinová dekorace. Podívala se na mě, přetočila se na záda, nohy rozcapené a cele bílé břicho nastavené k podrbání.“ 

ANDREW CARTMEL (*1958) je britský scenárista, spisovatel a úspěšný stand-up komik. Do britské popkultury se navěky zapsal svou prací na seriálech Dr. Who a Torchwood. Spolu s Benem Aaronovitchem píše také komiksové příběhy ze světa Řek Londýna.
Svou zálibu v kvalitním rocku, jazzu a vůbec elpíčkách všeho druhu, kočkách a starém dobrém Londýně naplno využil v sérii uvolněných, přesto ale napínavých detektivek o Vinylovém detektivovi – pohodáři, který se živí vyhledáváním vzácných desek a stále se mu do toho pletou vrazi, spiknutí nebo nejrůznější blázni… Ale také krásná Nevada. První příběh Vinylového detektiva vyšel pod názvem Poslední deska (č. 2017), druhý se jmenuje Všechny kočky milují Valerianu (č. 2021).

Přeložila Julie Nováková, vydává nakladatelství Kalibr, 328 stran, knihu za zvýhodněnou cenu koupíte zde: https://www.knizniklub.cz/knihy/318064-vsechny-kocky-miluji-valerianu.html 

vsechny-kocky-miluji-valerianu


Celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open proběhne ve volném termínu

Dnes v 09:47

Letošní v pořadí pátý ročník celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open více než kdy jindy upozorňuje na přínos a význam uměleckého vzdělávání. Déle než rok trvající pandemie citelně zasáhla i do oblasti základního uměleckého...

Muzeum města Prahy otvírá

6. května 2021 v 15:22

Muzeum města Prahy se v úterý 11. května znovu otevře návštěvníkům. Hlavní budova Muzea města Prahy je uzavřena z důvodu probíhající rekonstrukce do roku 2023. Ostatní objekty budou otevřeny v aktualizovaných otevíracích dobách.

Litva, Polsko a Bělorusko a Praha 3 slaví 230. výročí přijetí Ústavy 3. května

6. května 2021 v 11:42

Velvyslanectví Polské republiky v Praze, Velvyslanectví Litvy v České republice, Kancelář Svjatlany Cichanouské, zvolené lídryně Běloruska a Polský institut v Praze ve spolupráci s městskou částí Praha 3 uspořádaly venkovní výstavu na náměstí Jiřího z Poděbrad. 

Festival BlueFest

5. května 2021 v 11:05

Ve čtvrtek 6. května se od 19 hodin uskuteční festival BlueFest Online. Organizátoři prozradili hlavní zahraniční hvězdy festivalu, kterými budou legendární americký bluesový kytarista, zpěvák a skladatel Walter Trout a skupina Larkin Poe. 

Výstava: Česká vlna solidarity aneb Občanská společnost v boji proti covid-19

4. května 2021 ve 14:35

V prostorách Komunitního centra a zahrady Kotlaska je od 1. května připravena pro návštěvníky expozice fotografií „Česká vlna solidarity aneb Občanská společnost v boji proti covid-19". 

Nový psychothriller oblíbené kanadské autorky Shari Lapena: Její konec

4. května 2021 v 10:42

Nejnovější psychothriller Shari Lapeny odhalí další nebezpečné tajemství ukryté pod povrchem spořádané rodiny, a to znovu v příběhu plném stupňujícího se napětí a nečekaných zvratů. 

Olympijské Tokio v Národním muzeu

4. května 2021 v 10:13

O zajímavých historických a společenských souvislostech, ale především o československých a českých sportovcích, vypráví nová výstava s názvem Olympijské Tokio, která je otevřena v Historické budově Národního muzea a bude zde až do konce srpna letošního roku.

Meda se v srpnu a září vrátí na Letní scénu Musea Kampa

3. května 2021 v 07:39

Meda, inscenace Daniely Sodomové a Adély Stodolové Laštovkové, vznikla v roce 2019 coby originální dárek ke 100. narozeninám obdivuhodné dámy – Medy Mládkové. V reakci na divácký úspěch byla hra uvedena také v následujícím roce a na jeviště Letní scény Musea Kampa se vrátí opět letos od konce...

Praha 6 má koncepci rozvoje kultury na dalších deset let

2. května 2021 ve 21:08

Zastupitelé Prahy 6 na svém dubnovém jednání schválili koncepci rozvoje kultury městské části na roky 2021 až 2030. Rok a půl připravovaná analýza má kulturní provoz v Praze 6 nasměrovat na dalších deset let. Kromě popisu současné situace i návrhu dalšího směřování také odhaluje slabiny...

Online speciální multimediální show věnovaná večerníčku Krysáci

2. května 2021 ve 14:55

Kapela Už jsme doma i divadlo Buchty a Loutky mají za sebou i v této  době, kdy se nemohou konat s živým publikem koncerty ani divadelní představení, již několik vystoupení, kterými bavili prostřednictvím přímých přenosů na internetu své fanoušky z celého světa. Nyní společně v neděli 2. května od...

Národní technické muzeum se otevírá v plném provozu

1. května 2021 v 08:53

Národní technické muzeum se od středy 5. května otevírá v plném provozu od 9 do 18 hodin. 

Další články
Nahoru