Dnes Středa - skorojasno 31°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražská kultura

Andrew Cartmel: Všechny kočky milují Valerianu

Bydlí se dvěma kočkami, prvotřídním gramofonem, velkou sbírkou jazzových nahrávek a na živobytí pro sebe i obě ochočené šelmy si vydělává jako „vinylový detektiv". Nenechte se zmýlit, o vzrušení a nebezpečí není v jeho profesi nouze! Občas jde dokonce i o život…

Když se mu na prahu objeví nesourodá dvojice v podobě bratra tragicky zesnulé zpěvačky Valeriany a mladé senzacechtivé novinářky, roztáčí se kolotoč intrik, poštovních koček, podezřelých úmrtí včetně jedné hlídací husy a život ohrožujících halucinogenních zážitků. Zemřela Valeriana skutečně přirozenou smrtí rockových muzikantů, tedy sebevraždou po požití štědré dávky drog…? A nahrála na svůj ztracený poslední singl tajný vzkaz nebo temnou mši, jak se šeptá v kruzích milovníků vinylu…? Odhalí jeho nalezení, co se stalo se zmizelým zpěvaččiným synem…? Ocitli se snad náš hrdina se svou vynalézavou přítelkyní Nevadou opět přímo v hledáčku zločinců, kteří se nezastaví před ničím?

Druhý díl volné detektivní série od spoluautora scénáře legendárního seriálu Dr. Who. volně navazuje na předchozí detektivní román Poslední deska. 

Ukázka z knihy:
„Nejsem si jistý, jestli se zrovna do tohohle chci pouštět," řekl jsem.
„Slyšel jsi ji, když říkala, že peníze nejsou problém?„
„A viděla jsi jeho pohled, když to řekla?“
„Pohled nepohled, potřebujeme zdroj příjmů.„
„Hledám desky, ne lidi,“ namítl jsem.
„Posledně jsi v tom ale odvedl docela dobrou práci.„
„To byl jen vedlejší efekt pátrání po desce. Byla to prostě šťastná náhoda.“
„Proč by tu nemohla být další?„
Zavrtěl jsem hlavou. „Ten kluk se nemohl prostě vypařit. Někdo ho unesl.“
„Ale kdo?„
Pokrčil jsem rameny. „Nejspíš ten druh lidí, který unáší malé kluky. Nejspíš byl do čtyřiadvaceti hodin mrtvý. Pokud měl štěstí. Jakákoliv náhoda, která by nás přivedla k vysvětlení, bude těžko šťastná.“
„Chudák kluk." Nevada vstala „No – zapřemýšlej o tom. Máme ještě chvíli, než se vrátí z oběda.„
Usmála se na mě a zamířila do zahrady si zatelefonovat, což bylo samo o sobě podezřelé. Přešel jsem k oknu. Mohl jsem ji odsud slabě slyšet, jen jako nezřetelné mumláni. Občas pohlédla mým směrem. Zjevně měla něco v plánu. Vrátila se do kuchyně viditelně spokojená sama se sebou.
Minutu nato se za zarachocení kočičích dvířek objevila Turk a pospíchala k pohovce, aby mě pozdravila. Zdvihl jsem dlaň, ona se předními packami opřela o moje koleno a začala si o mou dlaň třít hlavu. Chvíli si mě prohlížela svýma nádhernýma tyrkysovýma očima po stranách zjizveného čumáčku. Byla větší rváč než její sestra a jizvy na čumáku ji dodávaly pirátský vzhled.
Po chvíli se obrátila a vyskočila na konferenční stolek. Milovala se tam cele hodiny rozvalovat jako velká kožešinová dekorace. Podívala se na mě, přetočila se na záda, nohy rozcapené a cele bílé břicho nastavené k podrbání.“ 

ANDREW CARTMEL (*1958) je britský scenárista, spisovatel a úspěšný stand-up komik. Do britské popkultury se navěky zapsal svou prací na seriálech Dr. Who a Torchwood. Spolu s Benem Aaronovitchem píše také komiksové příběhy ze světa Řek Londýna.
Svou zálibu v kvalitním rocku, jazzu a vůbec elpíčkách všeho druhu, kočkách a starém dobrém Londýně naplno využil v sérii uvolněných, přesto ale napínavých detektivek o Vinylovém detektivovi – pohodáři, který se živí vyhledáváním vzácných desek a stále se mu do toho pletou vrazi, spiknutí nebo nejrůznější blázni… Ale také krásná Nevada. První příběh Vinylového detektiva vyšel pod názvem Poslední deska (č. 2017), druhý se jmenuje Všechny kočky milují Valerianu (č. 2021).

Přeložila Julie Nováková, vydává nakladatelství Kalibr, 328 stran, knihu za zvýhodněnou cenu koupíte zde: https://www.knizniklub.cz/knihy/318064-vsechny-kocky-miluji-valerianu.html 

vsechny-kocky-miluji-valerianu


Autor: TZ, red

Hudba na hradbách v srpnu

Včera v 07:45

Koncerty Prahy 2 pokračují v úterý 23. srpna, kdy uslyšíte skladby z repertoáru Michaela Jacksona ale i Karla Hašlera nebo Jaroslava Uhlíře.

Folimankou zněl folk

15. srpna 2022 v 16:50

Milovníci folkové muziky se sešli včera sešli na Folimance, aby si užili příjemný podvečer. V altánu na Folimance vystoupili Zuzana Lapčíková Trio, KRANZ acoustic a Petr Hanzlík a Domácí výroba.

Zábradlí vstoupí do nové sezony s finskými povídkami a bestsellerem o Juráčkovi

10. srpna 2022 ve 13:21

Divadlo Na zábradlí se připravuje na svou pětašedesátou sezonu. Uvede scénické provedení povídek finské autorky Rosy Liksom, dramatizaci bestselleru Dani Horákové O Pavlovi či Tolstého Vzkříšení v dramatizaci Armina Petrase. 

Divadlo Viola slaví šedesátou sezonu, v září uvede vzpomínkový večer Téma Macháček

10. srpna 2022 v 08:12

Divadlo Viola v září vstoupí do 60. sezony. Součástí oslav bude několik speciálních programů, z nichž první se odehraje 25. září od 20 hodin pod názvem Téma Macháček.

Film Planeta Praha vstoupil do kin

7. srpna 2022 v 09:21

Nečekanou pestrost pražské přírody představí film Planeta Praha, který do českých kin vstoupil 4. srpna. Diváci ve filmu uvidí více než padesát živočišných a rostlinných druhů, které se perou o své místo v zástavbě hlavního města. Filmaři je sledovali celkem dva roky ve všech ročních obdobích....

V Prádelně je možné až do konce srpna vidět „Třináctku” Ladislava Hojného

6. srpna 2022 v 18:15

Ani o letních měsících není přerušen výstavní program Galerie Prádelna při Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Minulý týden v pátek se uskutečnila vernisáž výstavy kreseb akademického malíře Ladislava Hojného, kterou budou mít návštěvníci možnost zhlédnout až do konce srpna. Informoval...

Světová architektura v zahradě Rothmayerovy vily

4. srpna 2022 v 06:16

Muzeum města Prahy zve na mezinárodní výstavu Koláž v zahradě Rothmayerovy vily na téma Světová architektura. Letošním tématem chceme vzdát hold architektům Otto Rothmayerovi a slovinskému architektovi Jože Plečnikovi, kteří svojí prací ve 20. a 30. letech 20. století pro československou...

Kinobus bude hrát v parku u Chodovské tvrze

2. srpna 2022 ve 20:22

Praha 11 bude pořádat ve spolupráci s dopravním podnikem v parku u Chodovské tvrze od 22. do 25. srpna projekci čtyř filmů. Promítání začíná po setmění v cca 21:45 hodin, podle aktuálních podmínek. Vstup je zdarma.

Výstava: Soutěžní návrhy Památníku Ferdinanda Peroutky

1. srpna 2022 ve 22:25

Výstavu soutěžních návrhů na památník Ferdinanda Peroutky najdete v parku Portheimka v Praze 5.

Modrá Vopice zveřejnila srpnový program

1. srpna 2022 v 09:40

MusicClub Modrá Vopice (ul. K Žižkovu) zveřejnil svůj srpnový program. Návštěvníci se mohou těšit na řadu koncertů punkových i metalových kapel. Chybět nebudou dvě open-air akce. 

Další články
Nahoru