Dnes Sobota - skorojasno 11°C
Zítra Neděle - skorojasno 12°C
Sobota 23. 10. 2021
Svátek má Teodor
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražská kultura

Andrew Cartmel: Všechny kočky milují Valerianu

Bydlí se dvěma kočkami, prvotřídním gramofonem, velkou sbírkou jazzových nahrávek a na živobytí pro sebe i obě ochočené šelmy si vydělává jako „vinylový detektiv". Nenechte se zmýlit, o vzrušení a nebezpečí není v jeho profesi nouze! Občas jde dokonce i o život…

Když se mu na prahu objeví nesourodá dvojice v podobě bratra tragicky zesnulé zpěvačky Valeriany a mladé senzacechtivé novinářky, roztáčí se kolotoč intrik, poštovních koček, podezřelých úmrtí včetně jedné hlídací husy a život ohrožujících halucinogenních zážitků. Zemřela Valeriana skutečně přirozenou smrtí rockových muzikantů, tedy sebevraždou po požití štědré dávky drog…? A nahrála na svůj ztracený poslední singl tajný vzkaz nebo temnou mši, jak se šeptá v kruzích milovníků vinylu…? Odhalí jeho nalezení, co se stalo se zmizelým zpěvaččiným synem…? Ocitli se snad náš hrdina se svou vynalézavou přítelkyní Nevadou opět přímo v hledáčku zločinců, kteří se nezastaví před ničím?

Druhý díl volné detektivní série od spoluautora scénáře legendárního seriálu Dr. Who. volně navazuje na předchozí detektivní román Poslední deska. 

Ukázka z knihy:
„Nejsem si jistý, jestli se zrovna do tohohle chci pouštět," řekl jsem.
„Slyšel jsi ji, když říkala, že peníze nejsou problém?„
„A viděla jsi jeho pohled, když to řekla?“
„Pohled nepohled, potřebujeme zdroj příjmů.„
„Hledám desky, ne lidi,“ namítl jsem.
„Posledně jsi v tom ale odvedl docela dobrou práci.„
„To byl jen vedlejší efekt pátrání po desce. Byla to prostě šťastná náhoda.“
„Proč by tu nemohla být další?„
Zavrtěl jsem hlavou. „Ten kluk se nemohl prostě vypařit. Někdo ho unesl.“
„Ale kdo?„
Pokrčil jsem rameny. „Nejspíš ten druh lidí, který unáší malé kluky. Nejspíš byl do čtyřiadvaceti hodin mrtvý. Pokud měl štěstí. Jakákoliv náhoda, která by nás přivedla k vysvětlení, bude těžko šťastná.“
„Chudák kluk." Nevada vstala „No – zapřemýšlej o tom. Máme ještě chvíli, než se vrátí z oběda.„
Usmála se na mě a zamířila do zahrady si zatelefonovat, což bylo samo o sobě podezřelé. Přešel jsem k oknu. Mohl jsem ji odsud slabě slyšet, jen jako nezřetelné mumláni. Občas pohlédla mým směrem. Zjevně měla něco v plánu. Vrátila se do kuchyně viditelně spokojená sama se sebou.
Minutu nato se za zarachocení kočičích dvířek objevila Turk a pospíchala k pohovce, aby mě pozdravila. Zdvihl jsem dlaň, ona se předními packami opřela o moje koleno a začala si o mou dlaň třít hlavu. Chvíli si mě prohlížela svýma nádhernýma tyrkysovýma očima po stranách zjizveného čumáčku. Byla větší rváč než její sestra a jizvy na čumáku ji dodávaly pirátský vzhled.
Po chvíli se obrátila a vyskočila na konferenční stolek. Milovala se tam cele hodiny rozvalovat jako velká kožešinová dekorace. Podívala se na mě, přetočila se na záda, nohy rozcapené a cele bílé břicho nastavené k podrbání.“ 

ANDREW CARTMEL (*1958) je britský scenárista, spisovatel a úspěšný stand-up komik. Do britské popkultury se navěky zapsal svou prací na seriálech Dr. Who a Torchwood. Spolu s Benem Aaronovitchem píše také komiksové příběhy ze světa Řek Londýna.
Svou zálibu v kvalitním rocku, jazzu a vůbec elpíčkách všeho druhu, kočkách a starém dobrém Londýně naplno využil v sérii uvolněných, přesto ale napínavých detektivek o Vinylovém detektivovi – pohodáři, který se živí vyhledáváním vzácných desek a stále se mu do toho pletou vrazi, spiknutí nebo nejrůznější blázni… Ale také krásná Nevada. První příběh Vinylového detektiva vyšel pod názvem Poslední deska (č. 2017), druhý se jmenuje Všechny kočky milují Valerianu (č. 2021).

Přeložila Julie Nováková, vydává nakladatelství Kalibr, 328 stran, knihu za zvýhodněnou cenu koupíte zde: https://www.knizniklub.cz/knihy/318064-vsechny-kocky-miluji-valerianu.html 

vsechny-kocky-miluji-valerianu


Autor: TZ, red

Od Rusalky k Libuši. Koncert v obřadní síni vysočanské radnice

21. října 2021 v 07:08

Praha 9 zve dnes, 21. října, do obřadní síně vysočanské radnice. Pokračuje zde cyklus koncertů, který začne v 19 hodin programem Od Rusalky k Libuši, v podání Elišky Weissové /dramatický soprán/ a Ladislavy Kaspříkové /klavír/.

Večer portugalské hudby v podání Loucas no Fado v Praze 5

20. října 2021 v 09:17

Koncert portugalského šansonu vznikl ve spolupráci portugalských zastupitelských úřadů Portugalska, Kobky 9ítka a firmy Likor. Cílem je seznámit širší veřejnost s portugalským hudebním stylem „fado“ a portugalskými víny.

Začíná festival Tóny nad městy

20. října 2021 v 05:42

Praha 9 zve ve středu 20. října od 19 hodin na zahajovací koncert XX. ročníku mezinárodního hudebního festivalu „Tóny nad městy“. V obřadní síni vysočanské radnice Prahy 9 se setkáte s vynikajícím duem, složeným z mezzosopranistky Edity Randové a klavíristy Stanislava...

S Vánočním koncertem se Michal Prokop vrací do Lucerny

19. října 2021 ve 14:21

Zpěvák a skladatel Michal Prokop se svou skupinou Framus Five a řadou hostů zve na Vánoční koncert ve Velkém sále pražské Lucerny 21. prosince.

Fotografie Fridy Kahlo objevené v roce 2003 jsou poprvé představeny v Praze

19. října 2021 v 08:47

Výstava Frida Kahlo – Fotografie otevírá nový pohled na bouřlivý život jedné z nejtajemnějších a zároveň nejviditelnějších postav umění Latinské Ameriky. V Galerii hlavního města Prahy jí najdete do 16. ledna 2022.

ZUŠ Open propojí mladé umělce z různých škol

19. října 2021 v 08:33

Žáci a pedagogové základních uměleckých škol hlavního města Prahy, Školy J. Ježka pro nevidomé, Konzervatoře J. Deyla a Dívčí katolické školy připravili unikátní koncert Po stopách sv. Anežky České, jehož program vznikl ve vzájemné spolupráci. Hudba mladých umělců se rozezní v úterý 19. října...

Benefiční koncert Jaroslava Svěceného

19. října 2021 v 08:25

Benefiční koncert Jaroslava Svěceného na podporu Nadačního fondu Umění doprovázet, se koná v pondělí 29. listopadu od 19 hodin v Tereziánském sále Břevnovského kláštera.

Koncert pro republiku

19. října 2021 v 07:22

Koncert se koná v kostele Církve československé husitské ve středu 27. října v 19 hodin. Na programu koncertu věnovanému významnému svátku ČR jsou skladby B. Martinů, I. Kurze, J. Myslivečka a A. Dvořáka.

Na Novoměstské radnici v Praze 2 najdete originál sochy Neptuna

16. října 2021 v 08:58

Vždy v úterý, v době od 14 do 16 hodin, si můžete prohlédnout na Novoměstské radnici v Praze 2 originál sochy Neptuna, která je zde umístěna od roku 2015. Prohlídka je zdarma.

Praha 11 zve na nedělní Filharmoniště

16. října 2021 v 07:57

V Chodovské tvrzi se v neděli 17. října konají hned dvě vystoupení Filharmoniště: Kvarteto Gaudioso.

8 GB tvrdýho porna. Divadlo LETÍ uvede hořkou komedii

15. října 2021 v 08:51

Divadlo LETÍ uvede v obnovené premiéře hru mladého australského autora Declana Greena 8 GB tvrdýho porna. Zdánlivě kontroverzní hra je intimní zpovědí lidí, kterým v cestě za štěstím stojí strach z intimity. 

Další články
Nahoru