Dnes Neděle - oblacno 8°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 21. 4. 2024
Svátek má Alexandra
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Knižní tipy

Anders de la Motte: Pán hory

Fanoušky severských thrillerů určitě potěší Pán hory z pera švédského autora Anderse de la Motteho. Svůj první případ zde řeší inspektorka Leonore Askerová, která moc nevychází s kolegy, a proto byla odsunuta do Oddělení ztracených duší, kde se řeší odložené případy. Jeden z nich však úzce souvisí i se současností. Vydává Kalibr.

I pan-hory nspektorka Leonore Askerová s kolegy moc nevychází, proto ji odsunuli do Oddělení ztracených duší, kde se zabývá odloženými případy. Ale i tam se začne řešit aktuální zmizení místní dívky… 

Jak to souvisí s maketou města, kam zničehonic přibyla nenápadná figurka? S opuštěnými budovami a zákoutími, jejichž objevování se pro někoho stalo vášní?

Leonore se brzy ocitá na stopě sériového únosce. Je odhodlaná ho chytit. A on prahne po další trofeji… 

Novinka od mistra krimi, tentokrát pro fanoušky severských thrillerů. Stejně jako klasici Jo Nesbo a Stieg Larsson nás autor nechá nahlédnout do nejtemnějších stránek lidského nitra. 

Ukázka z knihy:

Jednoho jarního večera, když mu bylo osm, odběhl a už se nevrátil.

V jednom okamžiku si hrál s několika staršími dětmi v lese – a během následujícího byl pryč. 

Všichni lidé z okolí ho zoufale hledali v dešti a nočním chladu. Stále vzrušenějšími hlasy, znějícími mezi vrcholky smrků, opakovaně volali jeho jméno, ale nebylo to nic platné – jako by se propadl do země.

Našli ho až krátce po svítání, když už jejich naděje pohasínala, ve skalní rozsedlině. Byl do nitky promočený a měl horečku.

Fakt, že ho nalezli, na jeho tváři nevyvolal ani pláč, ani úsměv. Jen se díval před sebe prázdnýma očima. O tom, co se mu stalo, nebyl schopen mluvit. Nepoznával ani vlastní rodiče.

Alespoň takhle mu to pak bylo řečeno.

Událost si pamatuje jen tak, jak si člověk pamatuje staré pohádky. Slyšel ji tolikrát, že se s ní téměř ztotožnil.

Ale jen téměř.

O to víc si vzpomíná na to, co následovalo.

Tuhé nemocniční povlečení. Lidé v bílém, jejich soucitné úsměvy, šeptající hlasy. Pronikavá bolest hlavy a horečnaté sny, při nichž se probouzel skrznaskrz propocený a s prudce bušícím srdcem. Zdálo se mu o tmavých vlhkých místech hluboko v nitru hory, o ocelových dveřích, řetězech, mrazivém strachu a o palčivé bolesti. Zánět mozkových blan mu ustoupil až po několika týdnech. Teprve pak směl odjet domů.

Připadal si jako cizinec. Máma mu musela ukázat, kde je jeho pokoj. Nejméně stokrát se jí ptal, zda je to opravdu jeho domov.

Až mnohem později pochopil souvislosti. Důvod, proč si nedokáže vzpomenout na nic ze svého dětství, co předcházelo oné noci. Proč má hlavu plnou zdeformovaných myšlenek a temných tužeb.

Je vyměněný.

Je někým, kdo přišel místo chlapce, který zmizel v lese.

Bytost zrozená z bolesti a horečnatých snů, která sice vypadá jako člověk, ale ve skutečnosti je to netvor.

Takhle začíná příběh Pána hory. 

Anders de la Motte (*1971) patří v rodném Švédsku k nejčtenějším a nejoceňovanějším autorům, jeho tituly vycházejí ve dvaceti sedmi zemích. Debutoval akčním příběhem Geim (č. Game, 2013) o zneužívání moderních počítačových technologií a sociálních sítí, který nakonec vydáním pokračování Buzz (č. 2013) a Bubble (č. 2014) rozšířil na trilogii.  

Poté napsal diptych krimirománů MemoRandom (č. 2015) a UltiMatum (č. 2016) z prostředí organizovaného zločinu. Následoval kvartet psychothrillerů Konec léta (č. 2018), Podzimní případ (č. 20219), Zimní oheň (č. 2020) a Jarní oběť (č. 2021). Všechny čtyři obsadily vždy po vydání první místo na žebříčku bestsellerů ve Švédsku a dosáhly prodejů přes 100 000 výtisků.

V posledních letech spojil Anders de la Motte síly se scenáristou a moderátorem Mansem Nilssonem a vytvořili společně dva detektivní příběhy ve stylu Agathy Christie Smrt přichází na prohlídku (č. 2022) a Smrt číhá na jarmarku (č. 2023).

Nyní autor píše sérii temných krimipřípadů inspektorky Leo Askerové – první z nich právě vychází pod názvem Pán hory (č. 2024). 

Anders de la Motte: Pán hory, přeložil Jaroslav Bojanovský, vydává Kalibr, 512 stran, doporučená cena 399 Kč


Autor: red

David Urban: Vražedná splátka

17. dubna 2024 ve 23:04

Vražedná splátka je název nového románu kriminalisty Davida Urbana, držitele Ceny Jiřího Marka za nejlepší detektivku roku 2022. Vyšetřování nového případu začíná nálezem hořícího luxusního auta s mrtvolou uvnitř ..  

Carl Gustav Jung: Odpověď na Jóba

14. dubna 2024 v 19:06

Své poslední dílo Odpověď na Jóba sepsal C. G. Jung roku 1952, devět let před svou smrtí. Tento významný text je psychologickým výkladem biblického příběhu o Bohem zkoušeném muži, který Jung považoval za „milník v dlouhém historickém vývoji božského dramatu“.

Felix Weiß: Zahradní ptáci

13. dubna 2024 ve 20:17

Zahradou se prohání pták – ale jaký druh a jak ho jen poznat? Tento atlas vám to usnadní. S pomocí jasných charakteristik a podrobných ilustrací lze rychle zúžit okruh možných kandidátů. 

Roman Kodet: Příběh samurajů

12. dubna 2024 v 17:59

Japonští středověcí válečníci – samurajové – se stali jedním ze symbolů Země vycházejícího slunce. Jejich zobrazení v nesčetných filmech, knihách či komiksech jim propůjčilo téměř mytickou podobu neohrožených bojovníků, jejichž meče rozsévaly smrt na bitevních...

Jean Giono: Muž, který sázel stromy

11. dubna 2024 v 11:10

Když byl Giono v roce 1953 požádán vydavatelem časopisu Reader’s Dígest, aby napsal příběh o nejpozoruhodnějším člověku, s nímž se kdy setkal, poslal mu tuto povídku, kterou chtěl vzbudit zájem o zalesňovací program.. Ve Vyšehradu vychází již v 8. vydání, opět s ilustracemi Heleny...

Nakladatelství Vyšehrad vstupuje do dalšího desetiletí se silným edičním plánem

11. dubna 2024 v 10:44

Nejstarší české nakladatelství slaví 90 let. Staví na tradici vydávání kvalitní české i překladové literatury, kterou dnes reprezentuje nová generace jeho autorů. Vyšehrad letos vydá téměř devadesát titulů. Čtenáři se mohou těšit na taková díla, jako jsou Proměny Země Petera Frankopana,...

Páteř a ploténky - Jak se zbavit bolesti zad

11. dubna 2024 v 10:37

Ronald Liebscher-Bracht a doktorka Petra Brachtová se již více než 30 let věnují vědeckému výzkumu a terapii. Během této doby se jim podařilo vyvinou jedinečnou a vysoce účinnou metodu léčby bolesti zad.

Tessa Randau: Hory, mlha, láska a já

10. dubna 2024 v 08:19

Hlavní hrdinka má pocit, že ji její manžel sotva vidí a vnímá. Touží po větší sounáležitosti, otevřeném dialogu s ním, a po něze. V naději, že k sobě zase najdou cestu, objedná pro oba víkendový pobyt v horách.

Marshall B. Rosenberg: Nenásilná komunikace v praxi

7. dubna 2024 v 11:18

Čeká vás nepříjemné setkání se šéfem. Právě vám volala učitelka, aby si postěžovala na vaše dospívající dítě. Je večer a pohádali jste se s partnerem. Co uděláte?

John Strelecky: Návrat do Kavárny na konci světa

6. dubna 2024 v 10:55

Vypravěč John býval vystresovaným manažerem, ale dnes už vede vyvážený a spokojený život. Jednou se při svých cestách na Havaji rozhodne pro vyjížďku na kole a zde, na samotném konci světa, narazí na kavárnu, která mu změní život.   

Alan Linnér, Anders Nyman: Láskyplná setkávání

5. dubna 2024 v 06:10

Je v 21. století ještě vůbec možné vybudovat a uchovat základy pevného a trvalého vztahu, v prostředí plném povrchní, roztříštěné komunikace, strachu, že o něco přijdeme, neschopnosti odkládat uspokojení či „sešívaných“ rodin, když navíc stále narůstá počet lidí žijících o samotě? I v této situaci...

Katharina Schlegl-Koflerová: Výchova štěněte

4. dubna 2024 ve 20:00

Kdo by nechtěl mít čtyřnohého přítele, který bez problémů projde těžkým obdobím štěněcího věku? Dosáhnout tohoto cíle však nevyžaduje žádná kouzla. Vhodné podmínky si vytvoříte sami tím, že budete štěně od samého začátku správně cvičit.

Gillian McAllisterová: Stane se včera

3. dubna 2024 v 16:30

Je možné zabránit vraždě, která se už stala? Je půlnoc, Svátek Všech svatých, a Jennie netrpělivě vyhlíží svého osmnáctiletého syna Todda, který měl být dávno doma. 

Stanislava Jarolímková: Pražská okénka 2

2. dubna 2024 ve 23:39

Když v roce 2022 Stanislava Jarolímková vydala knížku Pražská okénka o různých historických zajímavostech hlavního města, netušila, jak velký bude mít u čtenářů úspěch. Proto se rozhodla na ni volně navázat druhým dílem Pražská okénka 2. I tentokrát se dozvíte mnoho zajímavého i nečekaného...

Očekávané dračí fantasy Čtvrté křídlo je tu

1. dubna 2024 v 17:44

Mimořádně úspěšný titul konečně přichází na český trh. V zahraničí se z knihy Čtvrté křídlo stala doslova knižní senzace roku a zájem o další díly i jejich autorku Rebeccu Yarros trhá rekordy. V prodejích, čtenosti, oblibě na sociální sítích, v komunitách new adult fanoušků i o dost starších...

Další články
Nahoru