dnes
Středa - zatazeno
18°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
15°C
pozítří
Pátek - polojasno
17°C
Analýza zkoumá rozhodnutí bývalého vedení Prahy 3 o soutěži na revitalizaci domů
Panelový dům v ulici Blahoslavova není v dobrém stavu. Foto: Facebook TOP 09 Praha 3

Analýza zkoumá rozhodnutí bývalého vedení Prahy 3 o soutěži na revitalizaci domů

Na rekonstrukci tři desítky let starých panelových domů v Blahoslavově a Roháčově ulici na Žižkově, které jsou ve vlastnictví Prahy 3, čekají nájemníci už mnoho let. Včera se konalo mimořádné zasedání zastupitelstva třetí městské části. Opozici, která ho svolala, se nelíbí, že nová koalice chce přezkoumat v listopadu odsouhlasený záměr na zadání veřejné zakázky ve výši téměř 199 milionů korun. Noví radní svým nedávným zrušením této soutěže podle opozice porušili usnesení zastupitelstva z letošního března. Opozice si také od včerejšího zasedání slibovala předložení harmonogramu rekonstrukcí domů. Toho se však nedočkala. Stejně jako obyvatelé domů, z nichž někteří na jednání přišli. Vedení radnice chce totiž nejdříve počkat na výsledky probíhající analýzy.

Zahájení prací na chátrajících panelových domech a následnou privatizaci slibovalo už několik generací politiků ze „trojky". Letos 20. března projednávali zastupitelé Prahy 3 petici a žádost občanů ohledně revitalizace domů v Blahoslavově ulici 2,4,6, 8, 10 a Roháčova 30. V té souvislosti přijali usnesení, kterým schválili „využít prostředky z uvolněných úložek na pokrytí finanční částky k urychlenému zahájení a pokračování revitalizace zmíněných panelových domů“. Zároveň svým usnesením uložili Radě městské části Praha 3 „okamžité zahájení kroků vedoucích k revitalizaci, aby došlo k převzetí staveniště vysoutěženou stavební firmou nejpozději v září 2018“.

To se však nestihlo. Ve středu 14. listopadu končící Rada ještě ve starém složení schválila hlasy ODS a ČSSD zadání veřejné zakázky na revitalizaci domů. Předpokládaná hodnota díla činí téměř 199 milionů korun včetně DPH. Usnesení předpokládá úhradu z rozpočtu Prahy 3 v kombinaci se získáním dotací od hlavního města.  

Už v pátek 23. listopadu Rada v novém složení (TOP 09 a STAN, Piráti a Zelení) rozhodla, že bude přezkoumán rozpočet na revitalizaci panelových domů. „Pro nájemníky i občany je potřeba, aby se s vykládanými prostředky pracovalo hospodárně. Máme podezření, že zakázka byla vyhlášena ukvapeně. Když někdo vypíše výběrové řízení v den, kdy odchází, nemůže se divit, že se k tomu jeho nástupce staví s nedůvěrou,“ sdělil starosta Jiří Ptáček (TOP 09). „Končící Rada má zajistit běžný provoz, ne investovat stovky milionů,” sdělil Štěpán Štrébl (Piráti), místostarosta Prahy 3.

S aktuálními kroky nového vedení týkajících se soutěže nesouhlasí předseda nejsilnějšího klubu zastupitelů Koalice pro Prahu 3 a bývalý starosta Alexander Bellu (ODS), který svolání pátečního zasedání zastupitelstva kvůli usnesení radních z 23. listopadu inicioval.

„Zrušení oprav domů se fakticky rovná oddálení privatizace minimálně o dalšího půl roku. Zakázka na rekonstrukci se přitom připravovala dlouhých šest let. Na jaře letošního roku přitom zaúkolovalo zastupitelstvo Radu ke spuštění rekonstrukce, a to na základě petice téměř pěti set občanů, kteří nechtěli další zbytečné oddalování rekonstrukce, a tedy i privatizace. Bohužel pro občany právě to se nyní děje. Požádali jsme vedení městské části, aby zejména dotčeným občanům předložilo časový harmonogram toho, jak bude rekonstrukce probíhat. Svým dnešním hlasováním proti tomuto návrhu pouze dokázali, že si s řízením radnice neví rady,“ uvedl Bellu.

Podle starosty Ptáčka se však obyvatelé domů nemusí bát zrušení projektu. Soudní znalec z iniciativy nového vedení radnice připravuje analýzu rozpočtu výše uvedené zakázky za 199 milionů korun, o které rozhodlo předchozí vedení radnice minulý měsíc.

„Analýza nám ukáže, zda by šlo zakázku udělat levněji. Z průběžné komunikace ze znalcem se jeví, že náš krok byl správný, takže věřím, že se podaří cenu skutečně snížit,“ pokračoval starosta. Po vyhodnocení výsledků analýzy bude vypsáno nové výběrové řízení. Výsledky by měly být zhruba za měsíc, kdy dojde k vypsání nové soutěže, zatím není jasné.

„Odmítáme, aby se obyvatelé domů v Blahoslavově a Roháčově ulici stali obětí hloupé a zbytečné politické války. Nové vedení radnice se za každou cenu snaží vymezit proti krokům svých předchůdců, ale fakticky tak z lidí dělají rukojmí. To je nepřípustné,“ říká Petr Venhoda z hnutí ANO Praha 3.

Podle starosty Jiřího Ptáčka nová koalice neustupuje od záměru domy opravit. „Projekt jako takový nezpochybňujeme, určitě dotáhneme rekonstrukci i následnou privatizaci. Jen máme pochybnosti s vybíráním dodavatele,“ dodal.


Ve Stromovce byly nalezeny lidské kosti

Dnes v 11:53

V parku Stromovka v Praze 7 byly včera odpoledne nalezeny lidské kosti dospělého člověka. Příčinu smrti určí až pitva ostatků, které se našly při odklízení odpadu z oploceného pozemku nedaleko železniční tratě.

Praha 8 vybavila školy a školky teploměry, rukavicemi a dezinfekcí

Dnes v 08:33

V souvislosti s uvolňováním epidemiologických opatření obnovila Praha 8 provoz svých mateřských škol a prvního stupně základních škol. Do tříd a učeben se vrátilo 62,9 procent předškoláků a 42,3 procent žáků prvního stupně. Od 11. května svou výuku již obnovilo 79,5 procent žáků devátých...

Hlavní město slavnostně otevře nové Centrum interaktivní výuky

Dnes v 07:55

Dnes hlavní město netradičně otevře nově vybudované Centrum interaktivní výuky. Událost se uskuteční virtuálně od 10 hodin.

Mimořádné zasedání zastupitelů Prahy 4 se uskuteční s organizačními opatřeními pro veřejnost

Dnes v 00:33

Pro mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4, které se uskuteční dnes od 13 hodin v jednacím sále ve třetím patře Nuselské radnice (Táborská 500), platí nadále pravidla, která upravují konání akcí v uzavřených prostorách.

Praha 2 letos nezvýší nájemné v obecních bytech

Včera v 07:45

Rada městské části na svém jednání v pondělí 25. května rozhodla, že se nájemné v obecních bytech letos zvyšovat nebude. Rozhodnutím Rada revokovala své usnesení z února letošního roku o zvýšení nájemného u smluv o nájmu bytových prostor o míru inflace pro období od 1. července 2020. Vedení...

Praha vyhlašuje druhé kolo Programu celoměstské podpory vzdělávání

Včera v 07:30

Rada hl. m. Prahy vyhlašuje druhé grantové kolo Programu celoměstské podpory vzdělávání na území hlavního města Prahy pro rok 2020. To je zaměřené na prevenci sociálního vyloučení ve školách zřízených hlavním městem Prahou.

Další články
Nahoru