dnes
Pondělí - zatazeno
28°C
zítra
Úterý - jasno
29°C
pozítří
Středa - jasno
31°C
Analýza zkoumá rozhodnutí bývalého vedení Prahy 3 o soutěži na revitalizaci domů
Panelový dům v ulici Blahoslavova není v dobrém stavu. Foto: Facebook TOP 09 Praha 3

Analýza zkoumá rozhodnutí bývalého vedení Prahy 3 o soutěži na revitalizaci domů

Na rekonstrukci tři desítky let starých panelových domů v Blahoslavově a Roháčově ulici na Žižkově, které jsou ve vlastnictví Prahy 3, čekají nájemníci už mnoho let. Včera se konalo mimořádné zasedání zastupitelstva třetí městské části. Opozici, která ho svolala, se nelíbí, že nová koalice chce přezkoumat v listopadu odsouhlasený záměr na zadání veřejné zakázky ve výši téměř 199 milionů korun. Noví radní svým nedávným zrušením této soutěže podle opozice porušili usnesení zastupitelstva z letošního března. Opozice si také od včerejšího zasedání slibovala předložení harmonogramu rekonstrukcí domů. Toho se však nedočkala. Stejně jako obyvatelé domů, z nichž někteří na jednání přišli. Vedení radnice chce totiž nejdříve počkat na výsledky probíhající analýzy.

Zahájení prací na chátrajících panelových domech a následnou privatizaci slibovalo už několik generací politiků ze „trojky". Letos 20. března projednávali zastupitelé Prahy 3 petici a žádost občanů ohledně revitalizace domů v Blahoslavově ulici 2,4,6, 8, 10 a Roháčova 30. V té souvislosti přijali usnesení, kterým schválili „využít prostředky z uvolněných úložek na pokrytí finanční částky k urychlenému zahájení a pokračování revitalizace zmíněných panelových domů“. Zároveň svým usnesením uložili Radě městské části Praha 3 „okamžité zahájení kroků vedoucích k revitalizaci, aby došlo k převzetí staveniště vysoutěženou stavební firmou nejpozději v září 2018“.

To se však nestihlo. Ve středu 14. listopadu končící Rada ještě ve starém složení schválila hlasy ODS a ČSSD zadání veřejné zakázky na revitalizaci domů. Předpokládaná hodnota díla činí téměř 199 milionů korun včetně DPH. Usnesení předpokládá úhradu z rozpočtu Prahy 3 v kombinaci se získáním dotací od hlavního města.  

Už v pátek 23. listopadu Rada v novém složení (TOP 09 a STAN, Piráti a Zelení) rozhodla, že bude přezkoumán rozpočet na revitalizaci panelových domů. „Pro nájemníky i občany je potřeba, aby se s vykládanými prostředky pracovalo hospodárně. Máme podezření, že zakázka byla vyhlášena ukvapeně. Když někdo vypíše výběrové řízení v den, kdy odchází, nemůže se divit, že se k tomu jeho nástupce staví s nedůvěrou,“ sdělil starosta Jiří Ptáček (TOP 09). „Končící Rada má zajistit běžný provoz, ne investovat stovky milionů,” sdělil Štěpán Štrébl (Piráti), místostarosta Prahy 3.

S aktuálními kroky nového vedení týkajících se soutěže nesouhlasí předseda nejsilnějšího klubu zastupitelů Koalice pro Prahu 3 a bývalý starosta Alexander Bellu (ODS), který svolání pátečního zasedání zastupitelstva kvůli usnesení radních z 23. listopadu inicioval.

„Zrušení oprav domů se fakticky rovná oddálení privatizace minimálně o dalšího půl roku. Zakázka na rekonstrukci se přitom připravovala dlouhých šest let. Na jaře letošního roku přitom zaúkolovalo zastupitelstvo Radu ke spuštění rekonstrukce, a to na základě petice téměř pěti set občanů, kteří nechtěli další zbytečné oddalování rekonstrukce, a tedy i privatizace. Bohužel pro občany právě to se nyní děje. Požádali jsme vedení městské části, aby zejména dotčeným občanům předložilo časový harmonogram toho, jak bude rekonstrukce probíhat. Svým dnešním hlasováním proti tomuto návrhu pouze dokázali, že si s řízením radnice neví rady,“ uvedl Bellu.

Podle starosty Ptáčka se však obyvatelé domů nemusí bát zrušení projektu. Soudní znalec z iniciativy nového vedení radnice připravuje analýzu rozpočtu výše uvedené zakázky za 199 milionů korun, o které rozhodlo předchozí vedení radnice minulý měsíc.

„Analýza nám ukáže, zda by šlo zakázku udělat levněji. Z průběžné komunikace ze znalcem se jeví, že náš krok byl správný, takže věřím, že se podaří cenu skutečně snížit,“ pokračoval starosta. Po vyhodnocení výsledků analýzy bude vypsáno nové výběrové řízení. Výsledky by měly být zhruba za měsíc, kdy dojde k vypsání nové soutěže, zatím není jasné.

„Odmítáme, aby se obyvatelé domů v Blahoslavově a Roháčově ulici stali obětí hloupé a zbytečné politické války. Nové vedení radnice se za každou cenu snaží vymezit proti krokům svých předchůdců, ale fakticky tak z lidí dělají rukojmí. To je nepřípustné,“ říká Petr Venhoda z hnutí ANO Praha 3.

Podle starosty Jiřího Ptáčka nová koalice neustupuje od záměru domy opravit. „Projekt jako takový nezpochybňujeme, určitě dotáhneme rekonstrukci i následnou privatizaci. Jen máme pochybnosti s vybíráním dodavatele,“ dodal.


Policie dostane dva velitelské vozy Škoda Kodiaq

20. července 2019 v 06:55

Policie České republiky čerpá finance pro svůj chod především z Ministerstva vnitra ČR, pražský magistrát se však rozhodl darovat Krajskému ředitelství policie hl. m. Prahy dva speciálně upravené velitelské vozy značky Škoda Kodiaq v celkové hodnotě 4 miliony korun. Stalo se tak na základě žádosti...

Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

18. července 2019 v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Praha 2 žádá magistrát o kontrolu stavu stromořadí v ulicích na svém území

17. července 2019 ve 14:11

Radní Prahy 2 se usnesli, že městská část požádá magistrát o kontrolu faktického stavu všech uličních stromořadí na území městské části. Tato stromořadí jsou majetkem hlavního města. Praha 2 chce znát stav stromů zejména s ohledem na bezpečnost.

Přes dva miliony korun na výsadbu nových stromů v Praze 11

16. července 2019 v 16:00

Včera radní Prahy 11 přijali do rozpočtu dotaci od hlavního města ve výši 2,17 milionu korun. Tyto prostředky budou na podzim použity pro výsadbu nových stromů v jedenácté městské části.

Další články
Nahoru