dnes
Úterý - jasno
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
Analýza životopisů: Nejstabilnější pozice v Česku. A jaké profese dávají nejméně jistoty?
Školní jídelna Základní školy Petra Strozziho Karlíně. Profese vedoucí jídelny je podle analýzy stabilní. Foto: Petr Vilgus

Analýza životopisů: Nejstabilnější pozice v Česku. A jaké profese dávají nejméně jistoty?

Na pracovním portálu Profesia.cz bylo analyzováno 35 750 životopisů, které byly umístěny do databáze životopisů za posledních 12 měsíců. Analytici se zaměřili na dobu strávenou na jedné pozici. Největší profesní jistotu dává zaměstnání strojvedoucího, vedoucího pošty a vedoucího školní jídelny.

Novou práci mění nejrychleji lidé do 34 let. Lidé ve věku od 17 do 24 let mají za sebou v průměru 1,76 předchozích zaměstnání, počet za posledních 36 měsíců roste. Poukazuje to na výzvy, kterým musí generace mladých lidí čelit. Podle Eurostatu je míra nezaměstnané mládeže v České republice 16,5%, evropský průměr je 22,2%.

O deset let později je průměrný počet předchozích zaměstnání 2,22, což je meziročně o 14% méně. Meziroční snížení je sledováno u dalších kategorií. Jednoduše, kdo má práci, neopouští ji. Mírný nárůst je vidět až v poslední věkové kategori 55+. Přestože lidé v této kategorii byli zvyklí pracovat v jedné firmě celý život, životní situace je nutí pracovat i v duchodovém věku.

Jistota ve vlaku, na poště nebo ve školní jídelně

Zlaté dno sice pozice strojvedoucího nezaručuje, ale profesní stabilitu určitě ano, protože strojvedoucí své zaměstnání vykonává v průměru 12,7 roku. Takřka identický počet let (přesně 12,4 roku) stráví v jednom zaměstnání vedoucí pošty a vedoucí školní jídelny (11,9 roku). Víc jak deset let v jednom zaměstnání zůstávají i policisté.

Relativně stabilní pozici na trhu práce slibuje podle zjištění portálu Profesia.cz i pozice výrobního ředitele, pracovníka přepážky, celního deklaranta nebo manažera logistiky. Pozice s perspektivou dlouhodobého zaměstnání jako je vedoucí pošty, policista nebo vedoucí školní jídelny často zastávají lidé pracující ve veřejné sféře.

Pokud jde o pozice, z nichž odcházejí lidé nejrychleji, pouze 1,3 roku stráví v zaměstnání tazatel, pomocný kuchař nebo broker. Ani dva roky v jednom zaměstnání nestráví hosteska, telefonní operátor, chůva, plavčík, promotér, krupiér nebo IT tester.

stabilita-profesi-nahled

Kompletní nabídku všech úřadů práce v České republice na práci v Praze si můžet přečíst v rubrice serveru Pražský patriot PRÁCE V PRAZE.


Různým stupněm onemocní téměř každý druhý člověk starší padesáti let, většina lidí ale vůbec neví, že touto nemocí trpí. Podle Tomanové se dá rozvoji předcházet

29. prosince 2017 v 18:46

Primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová formou otázek a odpovědí bolest nohou u dětí, bezpečné lyžování u lidí nad 65 let a jak předcházet osteoporóze, která hrozí každému druhému člověku staršímu padesáti let.

Absurdní požadavek: Vraťte mi peníze, potkala jsem totiž arabské hosty, což mne šokovalo

25. prosince 2017 v 09:08

Na odlehčení mezi svátky si přečtěte kuriozity a vtipné příhody klientů ERV Evropské pojišťovny. Některé případy jen potvrzují, že jsme někdy národem skutečně vynalézavým.

Novoroční předsevzetí tentokrát vydrží

21. prosince 2017 v 10:42

Příchod nového roku je pro většinu z nás spjat s bilancováním roku předešlého. Co se nám podařilo, v čem jsme úspěšní či naopak, co nám v životě chybí a co nám na sobě samých vadí. Zkrátka co bychom mohli změnit v roce nadcházejícím. Není tedy divu, že právě milník mezi dvěma roky je příhodný...

Jeho doporučení mohou znít až strašidelně, ale je dobré o nich vědět. Nyní jsou totiž jedním z nejohroženějších orgánů, neodborné provedení může vést ke katastrofě, ne k úspěšnému vstupu do nového roku

20. prosince 2017 v 08:17

Oslavy vánočních svátků a příchodu nového roku jsou plné radosti a veselí, mnohdy ale bohužel i úrazů. Oči jsou v tomto období jedním z nejohroženějších orgánů. I když podle statistik vedou zranění rukou a prstů, poranění očí má častěji fatální následky. Největší hrozbou jsou amatérské ohňostroje....

innogy: Odhalte včas hrozbu požáru nebo otravy oxidem uhelnatým

19. prosince 2017 ve 14:58

Jedovatý plyn CO je jako tichý zabiják. Není vidět, ani cítit. Bez detektoru oxidu uhelnatého nemají lidé ani zvířata šanci zaznamenat jeho přítomnost. Většina případů proto končí otravou, a dokonce i smrtí.

Další články
Nahoru