dnes
Sobota - prehanky-dest
17°C
zítra
Neděle - zatazeno
19°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
15°C
Analýza: Rozpočet na opravu paneláků v Praze 3 byl nadsazený. Šlo jen o odhad, oponuje exstarosta Bellu
Jedna z vizualizací, jak by panelové domy po revitalizaci mohly vypadat. Zdroj: P3

Analýza: Rozpočet na opravu paneláků v Praze 3 byl nadsazený. Šlo jen o odhad, oponuje exstarosta Bellu

Předchozí vedení radnice Prahy 3 v polovině listopadu schválilo zadání veřejné zakázky na revitalizaci panelových donů v Blahoslavově a Roháčově ulici na Žižkově. Ta by měla odhadem přijít na 199 milionů korun včetně DPH. Nová rada však ještě v listopadu rozhodla o zastavení příprav výběrového řízení s tím, že odhadovaný rozpočet nechá nejdříve přezkoumat. Zadala analýzu, která ukázala, že rozpočet byl nadhodnocen o desítky milionů korun. Předseda nejsilnějšího klubu zastupitelů Koalice pro Prahu 3 a bývalý starosta třetí městské části Alexander Bellu (ODS), za jehož působení ve vedení radnice bylo zadání zakázky schváleno, s interpretací analýzy nesouhlasí.

„Dle analýzy soudního znalce byl rozpočet nadhodnocen o 20 až 50 milionů korun. Nyní probíhá upřesnění některých položek rozpočtu, abychom získali zcela přesná data. Nicméně analýza ukázala, že zastavení výběrového řízení bylo zcela opodstatněné,“ sdělil serveru Pražský patriot starosta třetí městské části Jiří Ptáček (TOP 09).

„Správný rozpočet bychom měli získat v rámci měsíce. Vyhlášení výběrového řízení ještě závisí na získání stavebního povolení. Toto povolení doposud nebylo vydáno. Jak jsme zjistili, tak ve chvíli, kdy původní vedení radnice poněkud ukvapeně vyhlašovalo výběrové řízení, nebyla ani podána žádost,“ pokračoval.

Opoziční zastupitel Alexander Bellu, který stál v čele Rady Prahy 3, když na svém posledním jednání polovině loňského listopadu schválila hlasy ODS a ČSSD zadání veřejné zakázky na revitalizaci panelových domů, považuje analýzu za zbytečnou a jejím vypracováním podle něj dochází ke zbytečnému zpoždění o zhruba půl roku.

„Rada v listopadu v důvodové zprávě k přijatému tisku uvedla předpokládanou hodnotu díla téměř 199 milionů, ale především se usnesla, že základním kritériem pro zadání veřejné zakázky je ekonomická výhodnost nabídky s nejnižší nabídkovou cenou,“ uvedl Bellu. Bylo tedy podle něj zcela zbytečné přípravu soutěže zastavit jen kvůli analýze odhadovaného rozpočtu.

„Námi schválený dokument přeci vůbec nepředjímal, jaká bude nejnižší nabídka. Ta mohla být ve finále klidně o desítky milionů nižší, než byl odhad. O předražené zakázce tak nelze hovořit. Kdyby se pokračovalo v přípravě, mohla být příprava revitalizace mnohem dále, než je nyní kvůli populistickému a především zbytečnému rozhodnutí současné koalice,“ sdělil Bellu.

„Potvrdily se mé obavy, že listopadovým zrušením našeho usnesení se oddálila privatizace minimálně o půl roku. Loni na jaře přitom zaúkolovalo zastupitelstvo Radu ke spuštění rekonstrukce, a to na základě petice téměř pěti set občanů, kteří nechtěli další zbytečné oddalování rekonstrukce, a tedy i privatizace. Bohužel pro občany právě to se nyní děje,“ pokračoval Bellu.

Privatizace by měla následovat po revitalizaci panelových domů. Týkat se v této fázi bude celkem 132 bytů. Realizace další fáze prodej bytů nájemníkům je však nejasná. Od zástupců magistrátní koalice se totiž ozývají hlasy stavící se proto privatizaci městských bytů. Není v tom však jednotná, což platí například o Spojených silách pro Prahu, které tvoří TOP 09 a STAN.

„Když jsem se stal loni starostou, okamžitě jsme předložili občanům Prahy 3 schválením privatizace plán jistoty. Chtěli jsme, aby lidé v naší městské části mohli bydlet ve svém, a proto byla pro nás privatizace prioritou. Naši nástupci bohužel z tohoto kurzu ustoupili a v kombinaci s možným postojem magistrátní koalice dochází k tomu, že lidé opět žijí v nejistotě, zda si byty budou moci vůbec někdy koupit,“ dodal opoziční zastupitel Alexander Bellu. 


Praha 4: Dotace na využití srážkových vod

4. června 2020 v 11:24

Radnice Prahy 4 vyhlásila druhou výzvu dotačního programu na podporu akumulace a využití srážkových vod pro rok 2020. Chce tak podpořit občany při pořízení retenčních nádob na podporu akumulace a lokálního využití srážkových vod.

Magistrát upravuje provoz

3. června 2020 v 19:55

V souvislosti s uvolňováním mimořádných opatření upravil Magistrát hl. m. Prahy provoz v budově Nové radnice.

Praha 13 odpustí podnikatelům místní poplatek z pobytu

3. června 2020 v 11:24

V souvislosti s uvolňováním opatření proti šíření onemocnění Covid-19 v České republice rozhodla Praha 13 na svém zasedání 1. června o prominutí místního poplatku z pobytu podnikatelským subjektům na území městské části Praha 13. Důvodem je zmírnění negativních dopadů koronavirové...

Praha vyhlásila výběrové řízení na ředitele nebo ředitelku magistrátu

3. června 2020 v 07:31

Primátor Zdeněk Hřib vyhlásil výběrové řízení na místo ředitele nebo ředitelky Magistrátu hl. m. Prahy.  Zájemci o tuto pozici se mohou přihlásit do 30. června.

Všeobecná fakultní nemocnice bude spolupracovat s mladými architekty

2. června 2020 v 10:07

Oživení čekáren, venkovních prostor i moderní řešení budov a celého komplexu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) je nově součástí výuky studentů mezinárodní vysoké školy architektury ARCHIP. Téma zdravotnických zařízení byla přitom dosud architekty velmi opomíjená. Mladí talenti by mohli...

Praha 11: Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci

2. června 2020 v 07:01

Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11 je veřejné a koná se dnes, v úterý 2. června od 17 hodin v zasedací místnosti „C“, v budově úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, Praha – Háje.

Praha 8: Přijďte naplánovat budoucnost Palmovky

1. června 2020 v 11:52

Diskuse s odborníky a procházky Prahou 8. Praha 8 zve na akce, ve kterých budou moci obyvatelé hlavního města ovlivnit podobu veřejných prostranství v pražské Libni.

Další články
Nahoru