Dnes Čtvrtek - zatazeno 19°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 17°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Analýza: Průměrná cena nového bytu v Praze meziročně stoupla o asi deset procent
Ilustrační foto: archiv

Analýza: Průměrná cena nového bytu v Praze meziročně stoupla o asi deset procent

Průměrná prodejní cena nových bytů v Praze stoupla meziročně o 9,9 procenta. Na konci loňského roku stál metr čtvereční 151 643 korun. Vyplývá to z dnes zveřejněné analýzy developerských společností Skanska Residential, Trigema a Central Group. Za loňský rok se podle ní v Praze prodalo 3100 nových bytů, což je proti rekordnímu roku 2021 propad o přibližně 60 procent. Hodnota prodejů dosáhla 28 miliard korun, meziročně o 51 procent méně.

Z dat rezidenčního trhu vyplývá, že koncem roku 2021 se nové byty prodávaly za 137 946 korun za metr čtvereční, koncem loňského o 13 697 korun dráže. Mezičtvrtletně cena stoupla o 2,5 procenta.

Nabídkové ceny nového bydlení v Praze meziročně vzrostly o zhruba sedm procent na 154.881 korun, mezičtvrtletně se potvrdila stagnace trhu a nárůst byl půl procenta.

„V první polovině roku ceny rostly a ve druhé se růst přibrzdil," řekl Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema. Poukázal na to, že statistiky z pražských městských částí jsou rozdílné, takže trh je podle něj nestabilní a situaci lze těžko odhadovat.

Přes zpomalení prodejů kvůli drahým hypotékám se developeři shodli na tom, že ceny nových bytů letos neklesnou. Důvodem jsou podle nich zvýšené náklady, do kterých se promítá zdražení stavebních materiálů, prací a energií, vyšší ceny pozemků, pomalé povolování bytů i nedostatek pracovní síly ve stavebnictví. „To všechno už investor v rámci výstavby hodně cítí," řekl Soural.

Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku se v hlavním městě prodalo 550 nových bytů, stejně jako ve třetím čtvrtletí. Za celý rok se prodalo 3100 nových bytů, zatímco v roce 2021 to bylo 7450 bytů, tedy o 140,3 procenta více.

„Rok 2021 byl nejsilnějším rokem v novodobé historii. Pokud bychom srovnali loňský rok s rokem 2020, jde o propad prodejů o 47 procent," uvádí analýza. Průzkum developerské společnosti Ekospol minulý týden uvedl, že se loni v Praze prodalo 2400 nových bytů, což bylo nejméně za posledních 20 let.

Zájem o nové bydlení je podle zakladatele a šéfa společnosti Central Group Dušana Kunovského stále velký a nových bytů je na trhu nedostatek. „Poptávka je odložená. Oživení trhu očekáváme už v jarních měsících a zásadní příští rok, kdy by se už úroky hypoték mohly snížit ke třem procentům, a to už by měsíční splátky hypotéky mohly být i nižší než nájemné," uvedl Kunovský.

Podle analýzy bylo v Praze na konci posledního čtvrtletí loňského roku volných 5100 nových bytů, skoro stejně jako na konci roku 2020. Mezičtvrtletně šlo o nárůst o 8,5 procenta, v porovnání s rokem 2021, kdy byl trh prakticky vyprodaný, je nyní nabídka vyšší o 79 procent.

V posledním čtvrtletí se na trh dostalo 950 nových bytů, což je druhý nejhorší kvartální výsledek od roku 2017. Petr Michálek, předseda představenstva Skanska Residential, dodal, že bytů se nadále povoluje velmi málo.

Zatímco v roce 2021 mohla začít výstavba téměř deseti tisíc jednotek, za minulý rok to bude zhruba o polovinu méně, řekl Michálek.


Autor: ČTK

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

Včera ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

Včera ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 13. týden

Včera v 19:30

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6: Oslavy Velikonoc v Písecké bráně

Včera v 19:13

Tradiční oslavy Velikonoc v Písecké bráně v Praze 6 začínají v neděli 26. března ve 14 hodin. Vystoupí dětský soubor Sedmihlásek, bude se upalovat Morana, uvidíte výstavu fotografií a těšte se na Velikonoční rej.

Pražský festival piva představí 50 pivovarů

Včera v 11:09

Ve dnech 31. března a 1. dubna se v areálu Pražské tržnice v Holešovicích v hale 13 a v přilehlém okolí koná Pražský festival piva.

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

22. března 2023 v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Den Země Prahy 14: Městská část chystá bohatý program

22. března 2023 v 10:07

Hry, soutěže i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna na Dni Země Prahy 14 na prostranství u stanice metra Rajská zahrada.

Další články
Nahoru