Dnes Sobota - zatazeno 19°C
Zítra Neděle - polojasno 19°C
Sobota 30. 9. 2023
Svátek má Jeroným
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Analýza prověřila bezbariérovost pražských památek a kulturních institucí
Analýza se zaměřila i na Vyšehrad. Foto: archiv

Analýza prověřila bezbariérovost pražských památek a kulturních institucí

Mezi největší problémy v bezbariérovosti pražských městských památek a kulturních institucí patří nedostatečná informovanost o přístupnosti, špatně řešené toalety či chybějící orientační prvky. Magistrát si nechal vypracovat seznam projektů, které mají bezbariérovost zlepšit. Méně náročné a levnější úpravy provedou instituce samy a co nejdříve. Výsledky analýzy představili pražská radní Hana Třeštíková, ředitel magistrátního odboru kultury a cestovního ruchu Jan Sulženko a zástupci některých institucí.

V Česku žije asi 13 procent lidí se zdravotním postižením, kteří jsou kvůli zdravotním problémům vážně omezeni v běžném životě. Jen v hlavním městě a Středočeském kraji to je asi 350 tisíc lidí, kteří si nemohou jen tak zajít do divadla nebo vzít děti na výstavu.

Hlavní město si proto v průběhu loňského roku nechalo zpracovat analýzu, jejímž cílem bylo zmapovat současný stav a navrhnout doporučení pro zlepšení přístupnosti objektů kulturních příspěvkových organizacích a objektů ve správě Prague City Tourism (PCT).   

Místní šetření proběhlo ve vybraných organizacích, jejichž zřizovatelem je hlavní město. Jednalo se o například o divadla, Národní kulturní památku Vyšehrad, Hvězdárnu a planetárium hl. m. Prahy, Městskou knihovnu v Praze nebo věže, které má ve správě Prague City Tourism. 

„Setkáváme se s dobrými záměry na bezbariérovost, které mají ale nějakou nedomyšlenost nebo závadu, která činí opatření nefunkčním. Typicky například rampy pro vozíčkáře, které mají příliš vysoký sklon, takže je elektrický vozík nevyjede nebo bezbariérové toalety, které fungují spíš jako skladiště. Nebo častým problémem pro lidi s poruchou zraku jsou prosklené dveře, které nejsou vybaveny kontrastními prvky,” uvedl Michal Prager, odborník na bezbariérové cestování. 

Součástí analýzy jsou podle něj konkrétní doporučení pro každý objekt zvlášť, jak tyto bariéry odstranit nebo co zlepšit. V mnoha případech postačí například doplnit na web informace o přístupnosti, upřesnit informace o slevách pro držitele ZTP/P a jejich doprovod nebo zlepšit navigaci v místě. Další kapitolou jsou pak větší zásahy vyžadující stavební úpravy.

Městské příspěvkové organizace na základě tipů a doporučení začaly podle radní Třeštíkové rovnou na odstraňování nedokonalostí a bariér pracovat. Například Městská divadla pražská (MDP) Rokoko a ABC jsou dobře přístupná lidem na vozíku. Informace pro lidi se zdravotním znevýhodněním jsou na webu jak textově, tak formou video průvodce a divadlo ABC je vybaveno indukční smyčkou pro diváky se sluchovým omezením. 

„Využili jsme nucené koronavirové pauzy a zaměřili se mimo jiné na zlepšení přístupnosti na naše scény pro osoby s různými zdravotními omezeními. Vozíčkáři a návštěvníci s omezením pohybu naleznou na stránkách MDP návodná videa, jak se pohodlně dostat do divadla, lidé se zrakovým omezením mohou využít popisy tras do jednotlivých divadel. Webové stránky divadla byly optimalizovány pro čtečky, které nevidomí používají. A v dalším zpřístupňování všech tří scén divákům s omezením zraku, sluchu nebo pohybu budeme nadále pokračovat,” uvedl ředitel MDP Daniel Přibyl. 

Na odstraňování překážek, které znemožňují návštěvu turistických objektů lidem se zdravotním omezením, se zaměřuje také Prague City Tourism. Organizace, která má ve správě například věže v historickém centru. 

„Dostupnost se netýká pouze handicapovaných. Stárne nám populace a část klientů má sníženou schopnost pohybu, kromě toho tu máme maminky s kočárky, a to jsou všechno skupiny, pro které chceme mít Prahu ve všech směrech přístupnou. Kromě nutných stavebních úprav je tu celá škála oblastí, na které se zaměřujeme, a která vyžaduje proškolení pracovníků v turistickém ruchu, jako jsou kustodi, průvodci a další,” uvedla členka představenstva PCT Jana Adamcová.

Společnost například nově spustila webovou stránku Prahou bez bariér, na které zájemci naleznou praktické informace, které usnadní pohyb po městě. Také vydala publikaci s tipy na bezbariérové procházky po metropoli.

Magistrátní plán změn zahrnuje tři druhy úprav. Rychlá opatření, například pro lepší informovanost, které udělají instituce samy a co nejdříve. V případě, že budou potřeba jednoduché stavební úpravy, využijí k tomu peníze ze svých rozpočtových investic.

Třetí skupinou jsou náročné projekty, u kterých je napřed třeba zjistit, zda jsou možné vzhledem k postoji památkářů či vlastníků sousedních budov. „To bude spíš dlouhodobější plán," řekla Třeštíková. V případě, že instituce bude takový projekt mít připraven, může požádat magistrát o grant.


Autor: Dalibor Kracík

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

Včera v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru