Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - prehanky-snih 4°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Analýza prověřila bezbariérovost pražských památek a kulturních institucí
Analýza se zaměřila i na Vyšehrad. Foto: archiv

Analýza prověřila bezbariérovost pražských památek a kulturních institucí

Mezi největší problémy v bezbariérovosti pražských městských památek a kulturních institucí patří nedostatečná informovanost o přístupnosti, špatně řešené toalety či chybějící orientační prvky. Magistrát si nechal vypracovat seznam projektů, které mají bezbariérovost zlepšit. Méně náročné a levnější úpravy provedou instituce samy a co nejdříve. Výsledky analýzy představili pražská radní Hana Třeštíková, ředitel magistrátního odboru kultury a cestovního ruchu Jan Sulženko a zástupci některých institucí.

V Česku žije asi 13 procent lidí se zdravotním postižením, kteří jsou kvůli zdravotním problémům vážně omezeni v běžném životě. Jen v hlavním městě a Středočeském kraji to je asi 350 tisíc lidí, kteří si nemohou jen tak zajít do divadla nebo vzít děti na výstavu.

Hlavní město si proto v průběhu loňského roku nechalo zpracovat analýzu, jejímž cílem bylo zmapovat současný stav a navrhnout doporučení pro zlepšení přístupnosti objektů kulturních příspěvkových organizacích a objektů ve správě Prague City Tourism (PCT).   

Místní šetření proběhlo ve vybraných organizacích, jejichž zřizovatelem je hlavní město. Jednalo se o například o divadla, Národní kulturní památku Vyšehrad, Hvězdárnu a planetárium hl. m. Prahy, Městskou knihovnu v Praze nebo věže, které má ve správě Prague City Tourism. 

„Setkáváme se s dobrými záměry na bezbariérovost, které mají ale nějakou nedomyšlenost nebo závadu, která činí opatření nefunkčním. Typicky například rampy pro vozíčkáře, které mají příliš vysoký sklon, takže je elektrický vozík nevyjede nebo bezbariérové toalety, které fungují spíš jako skladiště. Nebo častým problémem pro lidi s poruchou zraku jsou prosklené dveře, které nejsou vybaveny kontrastními prvky,” uvedl Michal Prager, odborník na bezbariérové cestování. 

Součástí analýzy jsou podle něj konkrétní doporučení pro každý objekt zvlášť, jak tyto bariéry odstranit nebo co zlepšit. V mnoha případech postačí například doplnit na web informace o přístupnosti, upřesnit informace o slevách pro držitele ZTP/P a jejich doprovod nebo zlepšit navigaci v místě. Další kapitolou jsou pak větší zásahy vyžadující stavební úpravy.

Městské příspěvkové organizace na základě tipů a doporučení začaly podle radní Třeštíkové rovnou na odstraňování nedokonalostí a bariér pracovat. Například Městská divadla pražská (MDP) Rokoko a ABC jsou dobře přístupná lidem na vozíku. Informace pro lidi se zdravotním znevýhodněním jsou na webu jak textově, tak formou video průvodce a divadlo ABC je vybaveno indukční smyčkou pro diváky se sluchovým omezením. 

„Využili jsme nucené koronavirové pauzy a zaměřili se mimo jiné na zlepšení přístupnosti na naše scény pro osoby s různými zdravotními omezeními. Vozíčkáři a návštěvníci s omezením pohybu naleznou na stránkách MDP návodná videa, jak se pohodlně dostat do divadla, lidé se zrakovým omezením mohou využít popisy tras do jednotlivých divadel. Webové stránky divadla byly optimalizovány pro čtečky, které nevidomí používají. A v dalším zpřístupňování všech tří scén divákům s omezením zraku, sluchu nebo pohybu budeme nadále pokračovat,” uvedl ředitel MDP Daniel Přibyl. 

Na odstraňování překážek, které znemožňují návštěvu turistických objektů lidem se zdravotním omezením, se zaměřuje také Prague City Tourism. Organizace, která má ve správě například věže v historickém centru. 

„Dostupnost se netýká pouze handicapovaných. Stárne nám populace a část klientů má sníženou schopnost pohybu, kromě toho tu máme maminky s kočárky, a to jsou všechno skupiny, pro které chceme mít Prahu ve všech směrech přístupnou. Kromě nutných stavebních úprav je tu celá škála oblastí, na které se zaměřujeme, a která vyžaduje proškolení pracovníků v turistickém ruchu, jako jsou kustodi, průvodci a další,” uvedla členka představenstva PCT Jana Adamcová.

Společnost například nově spustila webovou stránku Prahou bez bariér, na které zájemci naleznou praktické informace, které usnadní pohyb po městě. Také vydala publikaci s tipy na bezbariérové procházky po metropoli.

Magistrátní plán změn zahrnuje tři druhy úprav. Rychlá opatření, například pro lepší informovanost, které udělají instituce samy a co nejdříve. V případě, že budou potřeba jednoduché stavební úpravy, využijí k tomu peníze ze svých rozpočtových investic.

Třetí skupinou jsou náročné projekty, u kterých je napřed třeba zjistit, zda jsou možné vzhledem k postoji památkářů či vlastníků sousedních budov. „To bude spíš dlouhodobější plán," řekla Třeštíková. V případě, že instituce bude takový projekt mít připraven, může požádat magistrát o grant.


Autor: Dalibor Kracík

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

2. prosince 2022 v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru