Dnes Pondělí - jasno 23°C
Zítra Úterý - skorojasno 21°C
Pondělí 29. 5. 2023
Svátek má Maxmilián a Maxim
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Analýza: Pomalá výstavba kanceláří v Praze může zvednout cenu jejich pronájmu
Ilustrační foto: Tomáš Malý / Greenline Kačerov

Analýza: Pomalá výstavba kanceláří v Praze může zvednout cenu jejich pronájmu

Zpomalení výstavby kanceláří v Praze může do budoucna zvednout cenu jejich pronájmu. Vyplývá to z analýzy společnosti Colliers, zajišťující poradenství v oblasti realit. Analytik společnosti Josef Stanko uvedl, že v posledních třech čtvrtletích nezačala v metropoli jediná stavba kancelářských prostor.

„V současné době je ve výstavbě 15 projektů, ale na rok 2024 je jich naplánováno pouze pět. To se přibližně za 15 až 24 měsíců promítne do výrazného výpadku nabídky," řekl Stanko. Předpokládá, že v budoucnu se proto cena nájemného kanceláří v širším centru může zvednout až na 20 eur (475 korun) za metr čtvereční.

V prvním čtvrtletí letošního roku se podle analýzy Colliers cena nájmu prvotřídních budov zvedla o šest korun na 18,35 eur (430 korun) za metr čtvereční. Ve vnějších částech města byla cena maximálně 16 eur (380 korun) za metr čtvereční, uvedla.

V posledním čtvrtletí byly v Praze dokončeny dva projekty kancelářských prostor. První z nich PORT7 společnosti Skanska v Praze 7 o 30 900 metrech čtverečních. Druhý byl Red Court od J&T Real Estate, která má 7100 metrů čtverečních.

V aktivní výstavbě bylo podle Colliers na konci čtvrtletí 145 000 metrů čtverečních. Letos se ale očekává dostavba pouze 90 000 metrů čtverečních kancelářské plochy, upozornila. Téměř polovina z očekávané dostavby má již zajištěného nájemce, dodala firma.

Trend potvrzuje také Eduard Forejt z investiční společnosti Passerinvest. „V Praze se výstavba kancelářské budovy nespustila deset měsíců. Momentálně rozestavěné projekty jsou ještě z dřívějška," řekl Forejt ČTK.

Dodal, že výstavba kancelářských budov je vidět, protože je většinou situována u metra a významných městských tepen, což může navozovat pocit, že se staví stále více.

Míra neobsazenosti kancelářských budov klesla podle Colliers v Praze v prvním čtvrtletí roku na 7,5 procenta, což v absolutních číslech představuje 289 100 metrů čtverečních volné kancelářské plochy. Podle firmy poptávka dále poroste.

Nejvíce nově obsazených prostor se podle ní nachází v Praze 5, kde je obsazeno 24 000 metrů čtverečních a v Praze 8 s 13 200 metry čtverečními. Nejvíce znovu uzavřených smluv o podnájmu bylo v Praze 8 a v Praze 4.


Autor: ČTK

Praha je pátou nejžádanější kongresovou destinací světa

Včera v 18:48

Praha v loňském roce přivítala podle agregovaných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) a Prague Convention Bureau (PCB) téměř čtyři tisíce akcí s 616 000 delegáty. Ačkoliv se oproti pandemickým rokům jednalo o přírůstek v hodnotě několika stovek procent, kongresová Praha se zatím zdaleka...

Sirotčinec v Kongu z ČVUT slaví světový úspěch

24. května 2023 v 08:08

Soutěžní návrh vzniklý na Projektovém maratonu se úspěšně prosadil ve 43. ročníku prestižní architektonické soutěže World Architecture Award. V každém ročníku se vybírají nejlepší z projektů v kategorii Architektura nebo interiér. A projekt ICWD – zázemí pro sirotky v Kongu – byl oceněn...

Odborníci z oblasti chytrých měst a udržitelné mobility představí nové poznatky

23. května 2023 v 09:07

Fakulta dopravní ČVUT v Praze v letošním roce slaví 30 let od svého založení, a u této příležitosti pořádá ve dnech 25. a 26. května v Národní technické knihovně dvě významné akce: 21. ročník Evropského dopravního kongresu (ETC) společně s 9. ročníkem mezinárodního sympozia Smart Cities Symposium...

Pražský hotel Don Giovanni zahájil oslavy 30 let s místními policisty

21. května 2023 ve 21:11

V rámci oslav 30 let od založení hotelu Don Giovanni poblíž stanice metra Želivského, pohostili v uplynulých dnech zaměstnanci hotelu řadové policisty z Prahy 3 na slavnostním obědě.

Studenti ČVUT testovali emailové nástroje. Pomáhala umělá inteligence

19. května 2023 v 09:46

Studenti třetího ročníku Masarykova ústavu při ČVUT měli možnost na vlastní kůži projít kampaní e-mailového marketingu. Jejím cílem bylo vytvořit personalizovanou kampaň e-shopu, který nabízí různé druhy kávy a vnitřní procesy zautomatizovat. S obsahem pomáhala umělá...

Praha 14 uzavřela registraci do systému Corrency

19. května 2023 v 08:20

Registrace do systému Corrency pro obyvatele Prahy 14 je již uzavřena. Prvních 1000 místních občanů využilo šanci a získalo correnty ve výši 1000 korun.

Jaké příležitosti k hrdinství umožňují technologie? Odpovědi přinese konference

17. května 2023 v 08:40

Tématem druhého ročníku konference Technologie ve společnosti je hrdinství a hledání všech jeho podob. Co je hrdinství? A má v našem cloudovém světě hrdinství ještě vůbec místo? 

V anketě AČPM Pojišťovna roku dominovala Kooperativa

16. května 2023 v 08:13

Letošní anketu Asociace českých pojišťovacích makléřů (AČPM) Pojišťovna roku ovládla pojišťovna Kooperativa. Na vyhlášení výsledků si převzala první místa v kategoriích Životní pojištění, Pojištění průmyslu a podnikatelů a Pojištění občanů. Třetí místo pak obsadila v kategorii...

Konference doručitelnosti přivede odborníky z celého světa

15. května 2023 v 10:48

Konference doručitelnosti se bude poprvé konat v Praze 1. a 2. června. Nabídne několik přednášek, panelových diskusí i interaktivních workshopů a představí technologie, díky kterým marketéři minimalizují riziko, že budou jejich kampaně označeny za spam. Experti z celého světa budou...

Scott.Weber Workspace otevře třetí lokalitu v Praze 8

15. května 2023 v 07:14

Poskytovatel privátních flexibilních kanceláří a coworkingu se rozšiřuje o lokalitu Dock v Libni na Praze 8. Třinácté centrum nabídne na ploše 3 190 m2 celkem 350 kancelářských míst, eventové prostory, privátní terasy a přes 20 zasedacích a jiných místností pro soustředěnou práci pro zvýšení...

Praha 14: Podniky Corrency poznáte podle červené samolepky

8. května 2023 v 08:47

Praha 14 se koncem března zapojila do programu podpory lokální ekonomiky Corrency se záměrem posílit koupěschopnost místních obyvatel. Podniky, které se do projektu zapojily, poznáte snadno podle červené samolepky umístěné většinou na dveřích nebo na výloze.

Další články
Nahoru