Dnes Pátek - zatazeno 10°C
Zítra Sobota - skorojasno 10°C
Pátek 23. 2. 2024
Svátek má Svatopluk
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Analýza: Pomalá výstavba kanceláří v Praze může zvednout cenu jejich pronájmu
Ilustrační foto: Tomáš Malý / Greenline Kačerov

Analýza: Pomalá výstavba kanceláří v Praze může zvednout cenu jejich pronájmu

Zpomalení výstavby kanceláří v Praze může do budoucna zvednout cenu jejich pronájmu. Vyplývá to z analýzy společnosti Colliers, zajišťující poradenství v oblasti realit. Analytik společnosti Josef Stanko uvedl, že v posledních třech čtvrtletích nezačala v metropoli jediná stavba kancelářských prostor.

„V současné době je ve výstavbě 15 projektů, ale na rok 2024 je jich naplánováno pouze pět. To se přibližně za 15 až 24 měsíců promítne do výrazného výpadku nabídky," řekl Stanko. Předpokládá, že v budoucnu se proto cena nájemného kanceláří v širším centru může zvednout až na 20 eur (475 korun) za metr čtvereční.

V prvním čtvrtletí letošního roku se podle analýzy Colliers cena nájmu prvotřídních budov zvedla o šest korun na 18,35 eur (430 korun) za metr čtvereční. Ve vnějších částech města byla cena maximálně 16 eur (380 korun) za metr čtvereční, uvedla.

V posledním čtvrtletí byly v Praze dokončeny dva projekty kancelářských prostor. První z nich PORT7 společnosti Skanska v Praze 7 o 30 900 metrech čtverečních. Druhý byl Red Court od J&T Real Estate, která má 7100 metrů čtverečních.

V aktivní výstavbě bylo podle Colliers na konci čtvrtletí 145 000 metrů čtverečních. Letos se ale očekává dostavba pouze 90 000 metrů čtverečních kancelářské plochy, upozornila. Téměř polovina z očekávané dostavby má již zajištěného nájemce, dodala firma.

Trend potvrzuje také Eduard Forejt z investiční společnosti Passerinvest. „V Praze se výstavba kancelářské budovy nespustila deset měsíců. Momentálně rozestavěné projekty jsou ještě z dřívějška," řekl Forejt ČTK.

Dodal, že výstavba kancelářských budov je vidět, protože je většinou situována u metra a významných městských tepen, což může navozovat pocit, že se staví stále více.

Míra neobsazenosti kancelářských budov klesla podle Colliers v Praze v prvním čtvrtletí roku na 7,5 procenta, což v absolutních číslech představuje 289 100 metrů čtverečních volné kancelářské plochy. Podle firmy poptávka dále poroste.

Nejvíce nově obsazených prostor se podle ní nachází v Praze 5, kde je obsazeno 24 000 metrů čtverečních a v Praze 8 s 13 200 metry čtverečními. Nejvíce znovu uzavřených smluv o podnájmu bylo v Praze 8 a v Praze 4.


Autor: ČTK

Společnost Pražské služby existuje už třicet let

18. února 2024 ve 21:08

Pražské služby slaví v letošním roce 30 let od založení. V hlavním městě je součástí svozu směsného i tříděného odpadu, údržby ulic i parků. Společnost nadále plánuje posilovat své postavení na trhu, snižovat negativní dopady na životní prostředí, edukovat veřejnost a zároveň pomáhat v předcházení...

Londýn je v kvalitě 5G připojení nejhorší metropolí Evropy, konstatuje studie

16. února 2024 ve 20:42

Londýn patří z hlediska kvality 5G připojení mezi nejhorší evropské metropole. Tak zní závěr šetření společnosti MedUX, která analyzovala celkovou uživatelskou zkušenost s pevnými a mobilními sítěmi v deseti velkých městech Evropy. Hlavní město Spojeného království propadlo hlavně proto, že je...

Kooperativa využívá řešení od Resistant AI

11. února 2024 v 17:41

Pojišťovna Kooperativa, druhá největší pojišťovna na českém trhu, zahájila spolupráci se společností Resistant AI, specialistou na prevenci finanční kriminality využívající umělou inteligenci a strojové učení. Kooperativa využívá technologii Document Forensics, k ověřování dokumentů předložených...

Tobias Sonndorfer jmenován místopředsedou představenstva VIG Re

7. února 2024 ve 14:41

Společnost VIG Re, zajišťovna skupiny Vienna Insurance Group, s potěšením oznamuje, že Tobias Sonndorfer byl jmenován místopředsedou představenstva s účinností od 1. února 2024. 

Změna výše dotace Nová zelená úsporám

5. února 2024 v 08:58

Od 15. února klesá dotace na fotovoltaiku. Při podpisu smlouvy do 9. února innogy garantuje vyplacení stávající dotace ve výši až 220 000 korun. Společnost o tom informovala na svém webu. 

Další články
Nahoru