dnes
Pátek - polojasno
23°C
zítra
Sobota - bourky
24°C
pozítří
Neděle - bourky
24°C
Analýza: Pětinu směsného odpadu v Praze tvoří bioodpad, mohl by se přitom kompostovat
Nádoby na bioodpad mají hnědou barvu. Foto: PSAS

Analýza: Pětinu směsného odpadu v Praze tvoří bioodpad, mohl by se přitom kompostovat

Téměř pětinu komunálního odpadu v metropoli tvoří biologicky rozložitelný odpad, vyplývá z analýzy. Tu si nechaly vypracovat Pražské služby, které zajišťují v hlavním městě svoz odpadu. Velká část biologické složky odpadu, který by se dal využít k výrob kompostu, tak končí v malešické spalovně.

V uplynulých sedmi letech bylo v Praze svezeno více než 47 tisíc tun biologicky rozložitelného odpadu. Rekordním byl v tomto ohledu rok 2017, kdy v popelnicích s typickou hnědou barvou skončilo bezmála 8 tisíc tun bioodpadu.

Pražské služby i magistrát hlavního města třídění biologicky rozložitelného odpadu podporují. K separaci slouží kompostejner. Speciální popelnice je technicky přizpůsobena charakteru odpadu a požadavkům na důkladné provzdušnění, odvod vlhkosti a zachování vlastností pro další kompostování. Ve spodní části nádoby je umístěna mřížka oddělující pevnou část bioodpadu od kapalné složky, která se postupně odpařuje.

„Zmíněná konstrukční řešení vedou k omezení zápachu, výskytu larev, a dokonce snížení hmotnosti odpadu vlivem odpaření vody. Svoz kompostejnerů je tak hygienický a lze ho provádět po čtrnáctidenních cyklech,“ říká tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Zbytky ovoce ano, tuky a gastro odpad nikoli

Za biologicky rozložitelný odpad vhodný pro výrobu kvalitního kompostu je považován odpad, který podléhá aerobnímu či anaerobnímu rozkladu. Nejčastěji se jedná o listí a posekanou trávu ze zahrad, zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky, kávovou sedlinu, zbytky pečiva nebo například zvadlé rostliny. „V domácnostech tento druh odpadu vzniká nejčastěji v kuchyních. Bioodpad nelze zaměňovat za gastro odpad. Do našich nádob nepatří živočišné tuky a oleje, maso, masové omáčky, vývary, exkrementy masožravých zvířat, obalové materiály nebo uhynulá zvířata. Takto kontaminovaný odpad nelze zkompostovat,“ varuje mluvčí Pražských služeb.

Společnost nabízí dva typy nádob lišící se kapacitou. Zatímco menší nádoba má kapacitu 120 litrů, větší pojme dvojnásobek. Za sezonní pronájem 120litrové nádoby zaplatí zákazník 780 korun. Celoroční svoz přijde na 1170 korun. V případě 240litrového kompostejnerou vyjde osmiměsíční pronájem na 1248 korun. Za celý rok zákazník zaplatí 1872 korun. Všechny ceny jsou uvedeny včetně DPH.

„Celoroční pronájem nádoby na bioodpad využívají především domácnosti a provozovny, které vnímají třídění biologicky rozložitelného odpadu jako součást životního stylu.  Alternativou je sezonní pronájem. Ten startuje v dubnu a končí v závěru listopadu. Právě na začátku jara a na konci sezony svezeme nejvíce bioodpadu,“ dodává Radim Mana.

Službu sběru a svozu bioodpadu si zájemci mohou objednat elektronicky na www.psas.cz/bio, v zákaznických centrech Pražských služeb, nebo telefonicky 284 091 888.

Pražané mohou kompostovat i sami. Magistrát a některé městské části v minulých letech nabídly lidem zapůjčení takzvaných kompostérů, které po nějaké době lidé získali do svého vlastnictví. Pražané mohou rostlinný odpad odevzdávat také ve sběrných dvorech, do velkoobjemových kontejnerů a od července 2017 také do kompostárny ve Slivenci.


Prahou prošly tisíce lidí, u sídla komunistů po nich zůstala rakev

Včera v 00:11

Metropolí prošly ve středu večer tisíce lidí k připomínce obětí 21. srpna 1969. Podle pořadatelů ze spolku Milion chvilek pro demokracii jich bylo zhruba 10 000. U sídla KSČM nechali rakev se jmény pěti zastřelených a jejich siluety namalované na zemi.

Radnice Prahy 11 bude mít nové stránky

21. srpna 2019 v 06:59

Radnice jedenácté městské části spustí 1. září nové webové stránky, které budou nejen modernější, ale hlavně uživatelsky jednodušší.

Další články
Nahoru