dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Analýza: Největší zájem o nové bydlení je v Praze 9 a 10
Tak trochu chillout. Ilustrační foto: archiv

Analýza: Největší zájem o nové bydlení je v Praze 9 a 10

V hlavním městě mají lidé nejčastěji zájem o byty v deváté a desáté městské části. Průměrná plocha těchto bytů je 64 m2, dokládá analýza společností Trigema a Central Group za první čtvrtletí letošního roku. Cenově jsou tyto byty pod celopražským průměrem za nové bydlení. Z pohledu dispozici se jedná především o 2+kk.

Z pohledu celé České republiky se nejvíce bytů prodává právě v hlavním městě. Vloni to bylo v rozmezí od 6500 do 7000 jednotek, což je nejvíce od realitní krize. Dalším významným městem je Brno, kde se minulý rok prodalo téměř 1000 bytů a v prvním čtvrtletí dalších 362. Za ním následuje Jihomoravský (vloni 1 474 a v 1. čtvrtletí 460 bytů) a Středočeský kraj (vloni 1046 a v 1. čtvrtletí 240 bytů).

Největší zájem o nové byty je nyní především v deváté, desáté a páté městské části, jak ukazují výsledky souhrnné analýzy. Tyto oblasti Prahy se na celkovém prodeji nových bytů dohromady podílejí téměř ze dvou třetin. Naopak málo se nové bydlení nabízí v centru, tedy v první a druhé městské části.

Z městských částí, kde je po bydlení největší poptávka, je nejdražším místem v současnosti pátá a osmá městská část. Průměrná cena nového bytu se v Praze 5 pohybuje na úrovni přesahující 66 tisíc korun za m2.

V případě Prahy 8 je to pak dokonce téměř 69 tisíc korun za m2. Na druhé straně pod úrovní průměrné ceny za m2 v Praze, která činí 60 517 Kč/m2, je nové bydlení právě v Praze 9 a Praze 10, kde dosahuje výše přes 55, resp. téměř 54 tisíc korun za m2.

„Místo, velikost a cena nového bytu jsou tím, co do značné míry rozhoduje o jeho výběru. Až za nimi následuje pověst developera i samotná kvalita nabízeného bytového projektu,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Trigema, jaké jsou v těchto dnech hlavní důvody k nákupu nemovitosti.

Počet bytů, které se nabízejí, se v Praze k prvnímu čtvrtletí meziročně snížil o více než tisícovku z 6450 na 5250. V Praze 9 a 10 je průměrná plocha prodaných bytů okolo 64 m2. V Praze 5 se však jedná již o plochu přesahující 70 a v Praze 4 dokonce 84 m2.

Nejčastěji se poptávka týká bytů, které jsou ve velikosti 2+kk. Za první čtvrtletí se podle výzkumu společností Trigema, Skanska Reality a Central Group prodalo dohromady 1600 bytů. Počet dostupných bytových jednotek se pak meziročně snížil z původních 6450 na 5250. Celkově se pro tento rok odhaduje, že by se v hlavním městě mohlo prodat až okolo 7000 nových bytů. Metodiku analýz verifikuje Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy.


Další články
Nahoru