
Analýza: Nájmy v Praze zlevnily, čeká se růst. Kde jsou ceny nejvyšší a kde naopak nejnižší?
16. září 2021 10:51
Hlavní město si objednává tyto analýzy od roku 2019 a má k dispozici pololetně aktualizovanou unikátní časovou řadu s údaji již od roku 2014. Je tak možné porovnat trendy v úrovni nájemného i v porovnání s obdobími před pandemií.
Analýza se detailně věnuje také vývoji v jednotlivých katastrálních územích a také porovnání trendů mezi tradiční městskou zástavbou a pražskými sídlišti. „Trh s nájemním bydlením je často zastřen mnoha mýty a jsme rádi, že máme již dva roky k dispozici podrobná data. Nad těmito čísly si můžeme uvědomit, jak dynamicky se chová celé město a jak hlavní trendy nájemního trhu prostupují všemi částmi Prahy,“ uvedl první námětek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (za TOP 09).
Přes pokles v posledních dvou letech se průměrné nájmy dostaly aktuálně na úroveň začátku roku 2018 a v dalším období lze podle analytiků z Deloitte očekávat opětovný růst. Zatímco v předchozích letech výše nájemného v hlavním městě systematicky rostla, od roku 2020 ceny nájmů podle dostupných dat klesají.
Letos ale tempo poklesu zpomalilo. V druhé polovině roku 2020 klesaly ceny nájmů o 4,3 procenta, v prvním pololetí roku 2021 je možné pozorovat pokles jen o 2,8 procenta. Z hlediska segmentu trhu je větší pokles cen nájemného u dražších bytů.Čtyřmi pražskými katastry s průměrně nejvyššími nájmy za metr čtvereční jsou Josefov, Malá Strana, Hradčany a nově také Vyšehrad, který předstihl Vinohrady. Z větších urbanistických celků je nejnižší nájemné v Čakovicích, Zbraslavi nebo v Bohnicích.
Z dat je také patrné, že v některých, zejména sídlištních, lokalitách v posledních dvou pololetích nájmy klesat přestaly nebo dokonce začaly mírně růst, například se jedná o lokality Háje, Kobylisy, Černý Most nebo Kamýk, což podle analytiků svědčí o tlaku na plné využití bytů v těchto oblastech.
„Pokud se zaměříme obecně na srovnání vývoje cen nájemního a vlastnického bydlení, ukazuje se, že ceny vlastnického bydlení rostly i v prvním pololetí roku 2021, kdy výše nájmů naopak klesly. Ze srovnání je dále patrné, že transakční ceny nemovitostí rostou rychlejším tempem, než roste cenová hladina nájemního bydlení. Za sledované období 2014 až 2020 výše nájmů stoupla o 38,5 procenta, zatímco transakční cena bytů stoupla o celých 104 procent,“ sdělil senior manažer v oddělení nemovitostí společnosti Deloitte Petr Hána.

Z dat analýzy je v průběhu posledního roku a půl patrný významný nárůst počtu nabídek a celkové oživení nájemního trhu. Počet nabídek nájmů zejména vlivem covidu-19 výrazně v Praze vzrostl, a to i mimo centrum města, kde na trh dlouhodobých pronájmů stále směřují byty dříve určené ke krátkodobým pronájmům.
V době pandemie zároveň mnoho obyvatel například vlivem práce z domova začalo intenzivně řešit svojí bytovou situaci a prostorové možnosti.
Je zřejmé, že tempo poklesu úrovně nájmů se v první polovině roku 2021 zpomalilo a na podzim lze podle Hány čekat výrazně vyšší tlak na trh s nájemním bydlením zejména v souvislosti s návratem desítek tisíc studentů vysokých škol k prezenční výuce.