Dnes Pondělí - jasno 7°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 22. 4. 2024
Svátek má Evženie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Analýza: Hromadný úbytek podnikatelů spojený s datovými schránkami skončil
K datové schránce se lze třeba přihlásit z domácího notebooku. Foto: Karel Netolický

Analýza: Hromadný úbytek podnikatelů spojený s datovými schránkami skončil

V červenci začalo v České republice podnikat 5 439 lidí, o 567 více než loni. Činnost naopak ukončilo 5 981 fyzických osob podnikatelů (FOP), zatím nejméně od srpna loňského roku. V červenci tak v Česku ubylo 542 podnikatelů, což je v letošním roce nejnižší pokles. Znamená to, že postupně ustupuje vlna hromadných zániků FOP způsobená zaváděním datových schránek. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF a dat portálu www.informaceofirmach.cz. 

„V prvním pololetí letos pokračovalo očišťování podnikání od neaktivních FOP, kteří svou činnost ukončili, aby se vyhnuli povinnému zřízení datových schránek. Tato vlna hromadného ukončování podnikání ale pomalu končí a předpokládáme, že v srpnu počet nových FOP převýší počet těch zaniklých,“ uvedla analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková. 

V červenci se také zvýšil počet nových podnikatelů v poměru k těm zaniklým. Zatímco průměr za prvních sedm měsíců roku je 2 noví podnikatelé na 10 zaniklých, v červenci už na 10 zaniklých připadlo 9 nových. Znamená to, že podnikatelů v červenci i nadále ubývalo, ale již jen velice mírně.  

Od začátku roku zahájilo podnikání 43 063 lidí a 253 732 jich podnikání ukončilo. Celkem tak v Česku ubylo 201 005 podnikatelů. Dopady nejsou až tak velké, protože většina ze zaniklých podnikatelů živnostenské oprávnění nevyužívala. 

Nejvíce lidí od začátku letošního roku ke konci července vstoupilo do podnikání v Praze (7 182), v Ústeckém (5 707) a v Jihomoravském kraji (4 938). Nejvíce osob ukončilo podnikání v Ústeckém kraji (30 559), v Praze (30 367) a v Jihomoravském kraji (26 648).

Meziročně se počet nových podnikatelů zvýšil ve všech krajích. Největší růst zaznamenal Pardubický kraj (o 12 %), Plzeňský a Středočeský kraj (shodně o 11 %). Nejméně oproti loňsku narostl počet nových podnikatelů v Královéhradeckém kraji, a to pouze o 1 %. 

Nejvíce nováčků je ve zpracovatelském průmyslu 

V rámci základních odvětví začalo nejvíce osob od začátku roku ke konci července podnikat ve zpracovatelském průmyslu (6 119), ve stavebnictví (5 879) a v profesních vědeckých a technických činnostech (5 206). Počet nových podnikatelů meziročně nejvíce narostl v odvětví peněžnictví a pojišťovnictví (+13 %) a zemědělství a lesnictví (+12 %). Nejvíce se snížil v odvětví těžby a dobývání, a to o 29 %.

 Procentuálně velký pokles je zde ale způsoben nízkým počtem nových podnikatelů v tomto odvětví, kdy loni v červenci zde začalo podnikat celkem 17 a letos 12 lidí. Nejvíce zaniklých podnikatelů zaznamenalo odvětví obchodu (78 242), stavebnictví (40 870) a zpracovatelský průmysl (36 597). 

Polovina všech začínajících podnikatelů v prvním pololetí byla ve věkové skupině 18 až 30 let, dalších 27 % pak ve skupině 31 až 40 let. Věková skupina 61 a více let byla pak v celé struktuře zastoupena pouze 1 %. Na počtu zaniklých se však tato nejvyšší věková skupina podílela 60 %, zatímco podnikatelé v nejmladší věkové kategorii pouhými 2 %. 

V prvních sedmi měsících letošního roku byly mezi novými podnikateli z 36 % zastoupeny ženy a z 64 % muži. Z celkového počtu lidí, kteří podnikání ukončili, bylo žen 41 % a mužů 59 %. Ženy tak přestaly podnikat relativně častěji než muži.  


Autor: puc

Společnost pro rozvoj veřejného osvětlení pořádala v Praze konferenci

Včera v 09:10

V kongresovém Top Hotelu Praha se ve dnech 18. a 19. dubna konala 62. konference Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení. Tématem akce bylo ekologické, hospodárné a bezpečné veřejné osvětlení. Generálním partnerem konference byla městská společnost Technologie hlavního města Prahy. „Děkujeme za...

innogy: Oslava myšlenek a nápadů, které mění svět k lepšímu

19. dubna 2024 v 16:43

Světový den kreativity a inovací, který připadá na 21. dubna, byl založen s cílem podpořit kreativní myšlení a inovace ve všech aspektech lidského rozvoje. Původně šlo o reakci Marci Segalové na článek o kreativní krizi v Kanadě v roce 2001.

Národní centrum Stavebnictví 4.0 se opět představí na Stavebním veletrhu

14. dubna 2024 v 18:57

Národní centrum Stavebnictví 4.0 se již podruhé představí na Stavebním veletrhu a Festivalu architektury, který se letos uskuteční ve dnech 24.–27. dubna 2024 na brněnském výstavišti. Organizuje zde stavební hackathon na téma dostupné bydlení i diskuse s influencery, kteří se věnují rozdílným...

innogy pořádá setkání Klubu seniorů s energií

5. dubna 2024 ve 20:29

Společnost innogy pořádá pravidelné setkání Klubu seniorů s energií. „Vážíme si našich bývalých zaměstnanců, kteří v minulosti svoji pracovní dráhu spojili právě s innogy. Každoročně se s našimi seniory potkáváme v lokalitách po celé ČR, abychom s nimi a vedením firmy strávili příjemné chvíle, kdy...

Kariérní dny ČVUT spojí šest tisíc studentů se stovkou firem

5. dubna 2024 ve 12:31

Poptávka po absolventech informatických, elektrotechnických a strojírenských oborů ČVUT na trhu práce neustává. Fakulta strojní (FS) a Fakulta elektrotechnická (FEL) ČVUT v Praze vycházejí vstříc uspořádáním již třetího ročníku Kariérních dnů. Cílem akce, která se koná 9. a 10. dubna...

Podnikatelské fórum v H55

1. dubna 2024 v 06:57

Praze 14 letos končí platnost stávajícího strategického plánu rozvoje. Proto aktuálně připravuje nový, opět desetiletý plán, s názvem „Strategie udržitelného rozvoje 2025+“.

Velikonoce v Praze příjemně překvapily hoteliéry

31. března 2024 ve 20:54

V letošním roce se opět potvrdilo, že s příchodem velikonočních svátků startuje v České republice hlavní turistická sezóna. Jak ukazují aktuální data společnosti HotelTime Solutions, během Velikonoc budou ubytovací kapacity takřka vyprodané (prodáno je...

Další články
Nahoru