dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - polojasno
4°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
6°C
Amnestovaní začnou více "zlobit" do půl roku
U propuštěných vězňů zatím převažují majetkové delikty. Foto: archiv

Amnestovaní začnou více "zlobit" do půl roku

Amnestovaní vězni o sobě dávají stále víc vědět. Aktuální případ vraždy v ulici Nad Pekařkou je z včerejší neděle. Z vraždy 30letého bezdomovce police podezřívá v lednu amnestovaného třiatřicetiletého muže. Propuštění vězni se však zatím na počtu trestných činů na území Prahy zatím nijak výrazně nepodílejí. Věznice se začnou postupně znovu plnit zhruba do půl roku, odhadují policisté.

Pohled do aktuálních statistik má svá konkrétní čísla. K 30. lednu řešili policisté 19 případů, kterých se dopustili nedávní vězni. Jednalo se o 9 trestných činů a 10 přestupků.

„Z více jak jedné poloviny řešených případů převažují zejména majetkové delikty,“ uvedla Zuzana Součková, mluvčí Policejního prezidia ČR.Někteří oslovení šéfové pražských kriminálních služeben se ale netají obavami, že pro mnohé amnestované delikventy zatím „nenazrál“ jejich čas. 

„Je tím myšlena chvíle, kdy závadové osobě začne být všechno jedno. U každého jedince je to samozřejmě indvidiuální věc, ale podstata vždy stejná. Delikventu prostě dojdou peníze, práci nesehnal a ví, že ani nesežene. Pohybuje se v rizikovém prostředí, kde platí jiná pravidla, než ve vězení. Proto se chce za mříže zase rychle dostat. Věznice se tak začnou postupně znovu plnit. První vlnu odhadujeme zhruba do půl roku,“ glosovali policisté.

Za kritický pohled málem rvačka

Jenomže někteří odsouzenci bezprostředně po opuštění kriminálu páchali trestné činy a čas pro tyto skutky nehrál žádnou roli. Například trojice mužů pod vlivem alkoholu týž den po odchodu z pražské pankrácké věznice napadala kolemjdoucí na Václavském náměstí. Jiný amnestovaný výtečník hodlal v metropoli zapálit policejní auta. Byl zadržen a eskortován do vazby.

Poslední lednový týden neznamenal pro bezpečnost některých Pražanů bezproblémový pohyb v ulicích. „Řešili jsme případ, kdy podnapilá amnestovaná osoba vyhrožovala kolemjdoucímu, rovněž podnapilému muži, že se mu nelíbí jeho kritický pohled. V podstatě už málem došlo k potyčce, ale přítomná uniformovaná hlídka střetu zabránila. Konflikt hlídka vyřešila domluvou,“ poznamenal policista z prvního pražského obvodu. Podle šéfů kriminálních služeb v české metropoli zatím z viny amnestovaných osob, kromě zmíněné nedělní tragedie, nedošlo k jiným tragickým případům ztráty zdraví či přímého ohrožení na životě.

Zatím údajně ani nelze vysledovat, kolik amnestovaných osob se na území Prahy vlastně pohybuje. Podle kriminalistů jsou bývalí vězni většinou bez trvalého bydliště, takže jejich migraci a dočasný pobyt lze vysledovat ve všech velkých městech. „Především je to kvůli možnosti využívání větší anonymity. Takový člověk například vyloupí sklad v Ústí nad Labem a druhý den je v Praze. Zadržen je třeba v Liberci,“ vysvětlovali kriminalisté.

Za odměnu chtěl raději práci

Mezi amnestovanými se však najdou i vzácní jedinci, kteří si ponaučení ze svých hříchů přece jen vzali k srdci. O štěstí tak může hovořit žena, kterou kolemjdoucí muž v nákupním centru na Chodově upozornil na ztrátu hodinek. Podle policie žena muži děkovala, značkové hodinky prý dostala k výročí sňatku. Že je dobrodinec amnestovaný vězeň, zjistila šťastná majitelka velmi záhy.

Přijal od ní malou finanční odměnu s tím, že by spíš potřeboval nějakou práci. O postesku bývalého vězně se doma zmínila svému manželovi – policistovi. Zda prosba muže našla v bezpečnostním sboru odezvu, už informované zdroje neuvádějí.

Během měsíce ledna řešili policisté v rámci celorepublikového sledování celkem 340 případů, kterých se dopustili amnestovaní vězni. Jednalo se o 195 trestných činů a 145 přestupků. Nejzávažnější případy v ČR zatím řešila policie na Karlovarsku.

V chatové oblasti Kachní kámen u přehrady Skalka byl 3. ledna nalezen mrtvý muž, který měl podle vyšetřovatelů krátce před smrtí konflikt s pětapadesátiletým propuštěným mužem. „Policisté muže ještě tentýž den obvinili z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti. Je stíhán vazebně,“ uzavřela mluvčí policejního prezidia Zuzana Součková.


Autor: Petr Štrompf

Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru