dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Pražská kultura

Americké jaro představí stálice i vycházející hvězdy jazzu a klasické hudby

Program dvanáctého ročníku festivalu Americké jaro nabídne 16 koncertů, 3 přednášky a filmovou projekci v Praze a dalších 7 městech České republiky. V letošním roce představí festival tři špičkové americké umělkyně – pianistku Olgu Vinokur, jazzovou skladatelku Carlu Bley nebo klarinetistku Anat Cohen. Jedním z lákadel letošního ročníku Amerického jara bude i čerstvý vítěz ceny American Pianists Awards, Drew Petersen. 

Ústředním motivem letošního ročníku je téma „Žena v současném světě“. Záměrem Amerického jara je tak představit ženu nejen jako umělkyni, tvůrkyni či věčnou inspiraci, ale upozornit také na její významný podíl v životě společnosti.

V Rezidenci velvyslance USA nebo ve Španělském sále Pražského hradu vystoupí Olga Vinokur (pianistka). Carla Bley (jazzová skladatelka, klavíristka, varhanice a kapelnice) a Anat Cohen (klarinetistka a saxofonistka) pak vystoupí 18. a 25. května v hudebním klubu Jazz Dock.

V rámci dlouholeté spolupráce Amerického jara s prestižní American Pianists Association vystoupí v rámci festivalu i letošním roce čerstvý vítěz klasické sekce American Pianists Awards, Drew Petersen. V rámci jeho turné se návštěvníci mohou těšit na 6 koncertů.

12. ročník Amerického jara bude probíhat od 21. dubna do 28. června v Praze, Českých Budějovicích, Dobříši, Hranicích na Moravě, Liberci, Nelahozevsi, Písku a Prostějově.

Umělci 12. ročníku Amerického jara

Olga Vinokur – tato celosvětově uznávaná pianistka je pověstná svým odvážným a imaginativním programem sestávajícím z děl známých i méně známých skladatelů. Její umění obdivují návštěvníci významných hudebních scén a festivalů v USA i v zahraničí. Jako sólistka vystupuje na koncertech spolu s renomovanými hudebními tělesy z celého světa. S českým Kvartetem Martinů spolupracovala na vydání kvintetů skladatele, klavíristy a pedagoga Sergeje Tanějeva (1856–1915) a napomohla mu uspořádat turné po Spojených státech. Je nositelkou prestižních cen za účast na mezinárodních hudebních soutěžích.

Carla Bley – americká klavíristka a skladatelka patří mezi legendy free jazzu 60. let a popularitu získala zejména za svou jazzovou operu Escalator Over The Hill. V 50. letech se seznámila s jazzovou scénou New Yorku a začala tvořit kompozice pro známé hudebníky jako Paul Bley, Art Farmer, Jimmy Giuffre, George Rusell, Tony Williams, John Scofield a další). V roce 1964 založila Jazz Composer’s Orchestra a jeho stejnojmennou nezávislou nahrávací společnost zaměřující se na avantgardní formy jazzu, následovanou v 70. letech společností WATT Records. Získala mnoho prestižních cen, mezi jinými např. cenu Guggenheimovy nadace za hudební kompozici (1972) či prestižní Cenu NEA Jazz Masters (2015).

Anat Cohen – špičková americká klarinetistka a saxofonistka, jež se drží po mnoho let na nejvyšší příčce hodnocení hudebních kritiků. Získala řadu ocenění v hudebních soutěžích a na festivalech včetně Wall of Fame (Zdi slávy) udělenou Americkou asociací skladatelů, autorů a nakladatelů (ASCAP). Ve svém aktuálním projektu spojila síly s úžasným brazilským triem Trio Brasileiro, které se specializuje na interpretaci tradiční brazilské hudby.

Doprovodný program festivalu

V doprovodné části festivalu pak vystoupí český novinář Daniel Anýž, spisovatelka Tereza Boučková, ředitelka Biogen Praha s.r.o. Michaela Hrdličková, zakládající členka Klubu angažovaných nestraníků a bývalá ředitelka festivalu Americké jaro Jiřina Rybáčková a profesor Bostonské univerzity Igor Lukeš.

Kompletní program festivalu a další informace naleznete na www.americkejaro.cz.

 

 


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru