Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - polojasno 14°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ambici Prahy mít nejmodernější planetárium na světě naplní Američané
Planetárium stojí v Bubenči u Stromovky a Výstaviště. Bylo postaveno dle návrhu architekta Jaroslava Fragnera a veřejnosti zpřístupněno v roce 1960. Foto: Planetárium Praha

Ambici Prahy mít nejmodernější planetárium na světě naplní Američané

Dodavatelem nového projekčního systému pro pražské planetárium bude konsorcium amerických firem Evans&Sutherland, Spitz a Cosm. Kontrakt za 180 milionů korun v úterý se zástupcem společností podepsal ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jakub Rozehnal.

Pražské planetárium prochází rozsáhlou rekonstrukcí, po které se stane nejmodernějším planetáriem na světě. Vybaveno bude revoluční projekční technikou, která umožní návštěvníkům zhlédnout projekci v dosud nedosažitelné kvalitě.

Pro celou modernizaci planetária byl klíčový výběr dodavatele nové LED technologie. Z rok trvajícího výběrového řízení nakonec vyšlo vítězně konsorcium amerických firem Evans&Sutherland, Spitz a Cosm, které jako jediné na světě disponuje prototypem planetária, jenž vyhověl náročným požadavkům mezinárodní hodnotící komise.

„Jedná se o technologii, která doposud ve světě nebyla nikde použita, existuje pouze několik prototypů takových planetárií. Bezpochyby přinese návštěvníkům pražského planetária zcela bezprecedentní zážitek, co se týče kvality obrazu i celkového pocitu, který ta technologie umí vyvolat," řekl Rozehnal.

Současný projekční systém byl podle něj v planetáriu nainstalován v roce 2009 a je už podle zástupců města a planetária na konci životnosti.

Planetárium ve Stromovce by se veřejnosti mohlo otevřít za rok, řekl Rozehnal. Modernizace se dočkají i hvězdárny na Petříně a v Ďáblicích, celkové náklady na úprava planetária a obou hvězdáren mají dosáhnout téměř 400 milionů korun.


Autor: Jan Puci

Beseda u kulatého stolu v Praze 15

1. března 2024 ve 12:57

Starosta Prahy 15 Michal Fischer zve na besedu u kulatého stolu.

Další články
Nahoru