dnes
Pondělí - zatazeno
23°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
14°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
16°C
Amatéři a totální propadák, hodnotí vládnoucí koalici na radnici Prahy 8 opoziční zastupitel ODS Ondřej Gros
Předseda zastupitelského klubu ODS v Praze 8 Ondřej Gros. Foto: archiv

Amatéři a totální propadák, hodnotí vládnoucí koalici na radnici Prahy 8 opoziční zastupitel ODS Ondřej Gros

Po komunálních volbách v roce 2014 se na radnici Prahy 8 občanští demokraté přesunuli do opozičních lavic a byla vytvořena koalice ČSSD, ANO a Zelených podporovaná komunisty. Vedení osmé městské části kriticky hodnotí předseda zastupitelského klubu ODS Ondřej Gros, který dokonce koaliční vládnutí označil za totální propadák. Servítky si nebral ani v dalších pasážích rozhovoru pro server Pražský patriot.

Totální? To se fakt nic nepovedlo?
Marně po něčem smysluplném pátrám. Možná informační cedulky v ulicích, které vysvětlují, po kom se jmenují. Možná ještě kluziště v zimě, jenže u nich kazí dojem obrovské peníze, které stála. Jinak v posledních čtyřech letech radnice neřešila ani ty základní povinnosti, za které ji občané ze svých daní platí.

Co tím máte na mysli?
Všichni máme ještě v živé paměti, jak jsme se v létě brodili v metrové trávě či kopřivách plné klíšťat, v zimě to zase bylo na chodnících o zabití. O úklidu psích exkrementů nemluvě. To jsou přece elementární služby pro kvalitní fungování obce, pro bezproblémový život jejích občanů. Komu v této situaci pomůže „zelené“ vychloubání, že je Praha 8 takzvanou fair trade městskou částí, či, že má strategický plán řešící vymírání mořských organismů? To všechno stojí nemalé prostředky. Můžeme se jen ptát, kdo z toho má prospěch. 

gros-clanek-1

 

Čemu to přičítáte?
Absolutnímu personálnímu rozvratu radnice po minulých volbách. Tehdy nová garnitura provedla čistku, která stála radnici schopné odborníky. Ti byli nahrazeni amatéry většinou bez odborných znalostí a zkušeností. Oproti tomu si tam třeba na místo šéfa majetkového odboru přivedli majitele realitní společnosti. Dalším ukázkovým příkladem je odbor životního prostředí. Za necelé čtyři roky má už šestého vedoucího. Ptám se, jak potom může úřad normálně fungovat?

Co byste označil za největší selhání končící koalice?
Kromě péče o zeleň jednoznačně projekt Nová Palmovka. Pro ty, co nevědí, to je ten léta rozestavěný objekt za železnou ohradou na Palmovce, který lemují odpadky, náletové dřeviny a bezdomovci. Už více než dva roky měla Nová Palmovka sloužit lidem, nyní je z ní ostuda Praha 8.

Centrum Nová Palmovka mělo být postaveno z peněz z privatizace bytových domů. Byl důvodem přerušení výstavby jejich nedostatek? Pokud ano, kam potom zmizely?
To bych také rád věděl. Když jsme radnici opouštěli, měla v rezervách zhruba tři miliardy korun. Nyní je v podstatě bez peněz, a nedomnívám se, že byly utraceny ve prospěch rozvoje osmého obvodu. Víte o něčem? Všechno šlo do takzvaných měkkých projektů, jako jsou nejrůznější nesmyslné studie či analýzy. Opět se ptám, co z toho má člověk žijící v Praze 8? Vždyť v Centru Palmovka měly být na skvěle dopravně dostupném místě všechny pro občany důležité odbory úřadu na jednom místě. Mluvím o vyřizování dokladů, stavebních či jiných povolení. Stále nyní musíme jezdit po celé Praze 8.

Nově tam má být sídlo záchranné služby. Máte s tím problém?
Nemám nic proti záchranné službě, odvádí skvělou práci a jistě si zaslouží vyhovující sídlo. Ale nejsem si jist, že právě Palmovka je tím pravým místem. A hlavně je to popření původního projektu, který měl díky pronájmu komerčních prostor přinášet městské části fixně 50 miliónů ročně. Prostory jsme měli předpronajaté na 99 procent. Mělo tam být například Království železnic, Česká spořitelna, drogerie Rossmann, restaurace, kavárny, kadeřnictví. Prostě služby pro občany. Nic z toho tam nebude, budova se stane mrtvým místem čistě pro úředníky. Je to velká škoda.

Velkým, a možná hlavním tématem komunálních voleb je doprava. Jsem řidičem a štve mě problém s parkováním. Nechci si kupovat několik parkovacích karet…
Máte naprostou pravdu. Je přece hloupost, abych já, vy či kdokoli jiný jako obyvatel například Prahy 8 nemohl zaparkovat třeba v Praze 3 či Praze 5, když už platíme nemalý roční poplatek. Primárně jsme všichni Pražáci. O živnostnících a nehorázných sumách, které musí platit, snad ani nemluvme. To je totiž k vzteku.

Jaké je řešení?
Navrhujeme celopražský systém parkovacích zón s výjimkou centra. Praha je prostě jedno město.

gros-clanek-3 Nejde jenom o parkování. Máte pocit, že Praha dostatečně rozvíjí svojí dopravní infrastrukturu?
Vy snad ano? Já tedy rozhodně ne. Metro se nestaví, tramvajové tratě se nestaví. Městský okruh také ne, o Pražském okruhu ani nemluvím. Magistrát pod vedením primátorky Krnáčové na vše absolutně rezignoval a podlehl zelené ideologii. Cyklostezky, jednu takovou cyklodálnici máme nově v Žernosecké ulici, nás určitě nezachrání.

Jde s tímto stavem něco udělat?
Pražský radní pro dopravu bude denně u ministra dopravy, doufejme tedy, že snad pan Ťok rychle skončí, a orodovat za dostavbu Pražského okruhu. Je přeci strašné, že ho Praha třicet let po revoluci stále nemá. Město nebude vymýšlet nesmysly jako vedení okruhu po stávajících komunikacích, které prosazují zelení „experti“, ale urychleně zahájí stavbu okruhu v tunelové variantě. Většina se věčně nesmí podvolovat menšině. Cyklostezky, různá omezení, nesmyslné zakázky a projekty nemohou přinést vůbec nic.


Poslance a pražského zastupitele ODS Svobodu odvezli do nemocnice

15. května 2019 ve 21:21

Bývalý pražský primátor a současný poslanec a pražský zastupitel ODS Bohuslav Svoboda dnes odpoledne zkolaboval v budově Poslanecké sněmovny na Malé Straně. S podezřením na mozkovou příhodu ho záchranáři odvezli do nemocnice, informoval server Novinky.cz. Mluvčí pražské záchranné služby Jana...

Další články
Nahoru