dnes
Pátek - polojasno
31°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
18°C
pozítří
Neděle - oblacno
20°C
Alternativní pohled: V těžké době se vyplatí poznat sílu a energii čaker, lze to i při malém cvičení
Čakry jsou podle hinduismu a spřízněných proudů energetická místa (centra) v těle popisovaná jako vír nebo kruh. Ilustrace: Freeimages.com

Alternativní pohled: V těžké době se vyplatí poznat sílu a energii čaker, lze to i při malém cvičení

Čakry jsou energetická centra sídlící na středové linii těla podél páteře. Slouží jako regulátory a rozvaděče energetizující životní síly, dechu v lidském organismu. Energie čaker je zodpovědná za fyzický i psychický rozvoj jedince v příslušné oblasti těla.

Čakru jakožto energetický vír si můžeme představit jako květ s mnoha okvětními plátky. Energie rotuje uvnitř těchto center ve spirále, a vystupuje i nad povrch těla. Čím víc je čakra otevřená, tedy jak moc je aktivní, tím víc je člověk ve spojení se svým tělem, duší, se svými duchovními vlastnostmi.

Pro zdraví jedince je nutné, aby byly všechny čakry v energetické rovnováze, příjem a výdej energie mezi nimi byl stálý a plynulý bez blokád. Při dysbalanci energetického toku v čakrách vznikají nemoci těla i duše, v nezdravém stavu jsou i vztahy, a člověk se dostává do komplikovaných životních událostí.

SEDM ZÁKLADNÍCH ČAKER

KOŘENOVÁ (základní) – Múladhára

Umístění: na konci páteře pod kostrčí

Barva: červená

Hormony: nadledvinky (kortizol, adrenalin)

Mantra: LAM

Vlastnost: vědomí sebe sama

V tomto energetickém centru sídlí naše vůle k existenci jako takové. Odtud plyne schopnost boje a útěku, nutného pro přežití i pro zachování druhu. Díky němu vnášíme do svého života jasnou strukturu. Proto má čakra přímý vztah k pevnosti kostí, zubů, nehtů a krvi, ke všem chronickým obtížím, a i ke schopnosti regenerace. Má vliv na pud sebezáchovy jako je výživa, sex, útok a obrana.

Poruchou v této čakře dochází buď k nadměrné bojechtivosti (milovníci rizika) nebo naopak k touze se sebeobětovat, k nemírnosti v plánech a strukturování života či naopak k chaotickému způsobu života, nepořádku, zmatené mluvě a myšlení. 

SEXUÁLNÍ (křížová) Svádhišthána

Umístění: těsně nad stydkou kostí ve středu těla

Barva: oranžová

Hormony: pohlavní

Mantra: VAM

Vlastnost: sebeúcta

Vyjadřuje vůli osobnosti, zajištuje schopnost navazovat a udržovat vztahy, radovat se z nich, i z toho, že jsme na světě. Vyjadřuje se tvořivostí, kladným přijímáním vlastní sexuální mužské nebo ženské role (sex jako rozmnožovací pud patří 1.čakře). 2: čakra má vztah ke všemu, co je v těle tekuté a k orgánům k tekutinám náležejícím, také k vlasům, pokožce a urogenitálnímu systému.

Blokáda této čakry se projevuje absencí radosti ze života, jakýmkoli strachem z blízkosti, nadužíváním sexuality (mám sex, tedy žiju!) nebo naopak odmítáním sexu, poruchami sexuality, strachem z výšek, z pádů či létání.

SOLAR PLEXUS Manipúra

Umístění: ve středu těla na šířku dlaně pod hrudní kostí

Barva: žlutá

Hormony: slinivka

Mantra: RAM

Vlastnost: vědomí vlastní ceny

3. čakra přitahuje vše, co jedinec potřebuje ke svému uspokojení. Podporuje individualitu, ale i touhu po moci a tím i manipulaci s jakoukoli energií, která se dostane do okruhu vlivu člověka. Je spojena s trávením (potravy, vztahů, informací a myšlenek), myšlením, analýzou. Odtud plyne i schopnost stanovit si hranice a říkat druhým ne. Její energetický stav se projevuje ve všech trávicích orgánech a jejich funkcích, ve stabilitě osobnosti, v její míře sebestřednosti, ve stavu nervového systému a také očí jakožto analytickému smyslu.

Blokády se projevují ve formě strachů, bezvědomím, pocity viny, chybějící energií nebo naopak autoritářským vystupováním.

SRDEČNÍ Anáhata

Umístění: na hrudní kosti na šířku dlaně pod rameny

Barva: zelená, růžová

Hormony: brzlík

Mantra: JAM

Vlastnost: láska k sobě

Jejím prostřednictvím se člověk učí přijímat svět takový, jaký je, akceptovat sám sebe, milovat se jak se svými chybami tak i silnými stránkami. Její význam je zásadní, protože žádná jiná čakra nemůže plně fungovat bez podpory této 4. čakry. Jen když je vybudován kvalitní vztah k sobě samému, je možné budovat kvalitní vztah k druhým.

Není divu, že svou energií ovlivňuje stav srdce, plic, přijímající části trávicího systému a tenkého střeva a imunitního systému.

Blokáda této čakry se projevuje nemocností a nešťastným prožíváním, dogmatismem, fanatismem, viděním reality skrze růžové brýle, netolerancí, černobílým hodnocením všeho, pocity nadřazenosti. Láska s podmínkami typu „kdyby“, „ale“, „až“ patří k mocenskému ovládání 3. čakry.

KRČNÍ Višuddhi

Umístění: tři prsty pod hrtanem ve středové části těla

Barva: modrá

Hormony: štítná žláza

Mantra: HAM

Vlastnost: sebevyjádření

5. čakra je centrem komunikace a sebevyjádření na všech rovinách. Umožňuje také umělecké vyjádření vlastní osobnosti, tedy vynášení vnitřní krásy navenek, formování životních návyků, těla, zasahuje i aktivní manipulaci s druhými, která ale nevychází z využívání druhých pro své potřeby (3.čakra), ale souzní s vůlí duše samotné. Zřetelnými znaky této čakry je hlas, držení a řeč těla, mimika a tělesné tvary. Není divu, že má energetický vztah k hrtanu, hlasivkám, kostře, kosternímu svalstvu, kvalitě dechu a sluchu.

Blokády se projevují v jednotvárné modulaci řeči, v příliš tichém či naopak hlasitém projevu, strachem ukázat, co jsem, potřebou se upozaďovat nebo naopak být stále viděn, utvářením světa kolem sebe podle svých představ místo přijetí reality.

TŘETÍ OKO (čelní) Ádžňá

Umístění: na prst nad linií obočí ve středu čela

Barva: indigově modrá

Hormony: hypofýza

Vlastnost: zodpovědnost k sobě

Mantra ÓM

Je to centrum naší intuice, tedy neochvějného pocitu, že konáme správně a jdeme tou správnou cestou. Může se otevřít jen tehdy, jsou-li ostatní čakry v propojené harmonii a teprve pak člověk žije svůj život v souladu s vesmírem. Je zdrojem naší spirituality. Má spojení s očima, ovlivňuje schopnost k analytickému myšlení přidat ještě pocitové a syntetické myšlení a spojením těchto různých druhů myšlení vzniká celistvý způsob pohledu na svět, jeho pravé pochopení.

Blokáda třetího oka se projevuje labilitou, kdy člověk nenachází svou životní cestu a svůj způsob života a tápe, vizemi, předtuchami, strašidelnými představami, tvorbou života podle učení různých mistrů tedy podle cizího vnějšího schématu nebo naopak naprostou nevírou v cokoli, pocitem nesmyslnosti vlastního života.

KORUNNÍ Sahasrára

Umístění: mimo tělo, tři prsty nad temenem hlavy

Barva: bílá (v níž se dají tušit všechny barvy duhy)/fialová

Hormony: epifýza

Mantra: AUM

Vlastnost: sebepoznání

7. čakra je spojením všech protikladů člověka v jeden harmonický celek. Energie této čakry je pasivní a vyčkává na harmonizaci všech předchozích šesti čaker, teprve pak se může rozvíjet. Spojuje boha, člověka a Vesmír v jedno. Poskytuje jedinci velmi hluboké duchovní prožitky, které ale nemá potřebu hlásat do světa. Do stavu této čakry se promítají všechny blokády předchozích čaker.

Chcete poznat své čakry?

Zkuste malé cvičení. Posaďte se do klidu, narovnejte záda, soustřeďte se na svůj dech a pomalu si odříkávejte jednotlivé mantry čaker (lam, vam, ram atd.). Budete-li dost soustředění, pak při každém vyslovení mantry zachytíte místo v těle, kterým rezonuje, a tak si budete moct pomyslně „osahat“ skrze vibrace zvuku své vlastní čakry. Samozřejmě, pokud neumíte z aury přímo vnímat jejich barvy…


Autor: Jana Tamchynová

Kvůli účinkům léčby se Máje změnil vzhled obličeje, přibrala a musela trpět narážky na svůj vzhled

6. července 2020 v 16:37

Zdravotní problémy Máju (37) trápily už od střední školy. „Špatně se mi dýchalo a pořád jsem pokašlávala,“ vzpomíná. Plicní lékař jí sdělil, že zřejmě přechodila zápal plic, ale pro jistotu ji poslal na další vyšetření. Dle nich pak Máje diagnostikoval systémový lupus erythematodes a předepsal jí...

Kampaň V Praze jako doma pomůže cestovnímu ruchu

24. června 2020 v 08:00

Internetový portál www.vprazejakodoma.cz prezentující program podpory cestovního ruchu s názvem V Praze jako doma byl včera spuštěn. Hlavní město od něj očekává zmírnění fatálních ekonomických následků koronavirových opatření pro turismus v metropoli. V Praze totiž činí škody v oblasti cestovního...

Na Proseku se stále testuje, Praha 9 přispívá občanům na vyšetření

20. června 2020 v 09:48

Praha 9 v kooperaci s laboratořemi GHC Genetics přistoupila k rozšíření otevíracích dnů v odběrovém stanu COVID, umístěném před poliklinikou Prosek, kde se testuje pomocí PCR na onemocnění covid-19. Zároveň se zde vyhodnocují protilátky a zjišťuje, jestli organismus onemocnění...

Další články
Nahoru