dnes
Neděle - jasno
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
5°C
Zpravodajství

Alternativa 50+ chce změnu podmínek pro odchod do předčasného důchodu

Obecně prospěšná společnost Alternativa 50+ zaslala otevřený dopis profesoru Martinu Potůčkovi, který předsedá Odborné komisi pro důchodovou reformu. Oceňuje v něm vznik a činnost komise, ale především upozorňuje na problémy předčasného odchodu do starobního důchodu z důvodů řešení dlouhodobé nezaměstnanosti lidí nad padesát let.

Profesora Potůčka proto žádá, aby se jím vedená komise věnovala i tomuto tématu. Alternativa 50+ se ve své praxi setkává s konkrétními problémy lidí přes padesát let, kterých je plno i v Praze. V případě, že tito lidé ztratí zaměstnání, je pro ně velmi obtížné najít nové zaměstnání, a to i kvůli přetrvávajícím věkovým stereotypům. Často takto komplikovanou situaci řeší odchodem do předčasného důchodu.

„Avšak předčasný důchod je velmi nevýhodný. Hlavním problémem je doživotní krácení starobní penze, které se nám, vzhledem k dříve odpracovaným letům, nezdá spravedlivé. Přestože takovýto člověk odvedl nemalé částky do sociálního systému, je doživotně trestán za pár let předčasného důchodu,“ upozorňuje Nikola Šimandlová z Alternativy 50+.

Organizace navrhuje úpravu odchodu do předčasného důchodu. „Starobní penze by se měla s dosažením stanoveného věku odchodu do důchodu navýšit na částku, kterou by daný člověk pobíral při řádném odchodu do penze,“ píše se v otevřeném dopise.


Další články
Nahoru