dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Alfred ve dvoře zažije při novince Mission destrukci a pak dekonstrukci metodou střihů
Hra Mission bude mít premiéru již za týden. Foto: archiv

Alfred ve dvoře zažije při novince Mission destrukci a pak dekonstrukci metodou střihů

Umělecké seskupení Handa Gote Research and Development spřáhne tentokráte síly s duchovním otcem beat generation Williamem S. Burroughsem. Jejich novinka Mission vychází z knihy Ghost of Chance pojednávající o střetu lidské civilizace s přírodou, což je zároveň téma, kterým se Handa Gote zabývá dlouhodobě.

Ústředním motivem Burroughsovy novely je zkáza pirátské komuny na Madagaskaru. Za konfliktem, který k jejímu zániku vedl, vidí autor bezúčelné násilí, jež ničí přírodní harmonii i utopický projekt kapitána Missiona. Ukazuje se, že člověk je vždy a všude poháněn neovladatelnou touhou po destrukci.

Handa Gote s Burroughsem pojí nejen dlouhodobý zájem o téma střetu člověka s přírodou, ale i obliba cup-up metody, jejíž specifickou formu skupina (zejména během posledních let) ve svých pracích rozvíjí.

Tak zvaná metoda „střihů“, kterou Burroughs vynalezl společně s malířem Brionem Gysinem, spočívá v rozstříhání libovolných textů, promíchání jednotlivých částí a jejich následném přeskupeném znovu složení. Vzniká tak zcela svébytný text, dosahující často nečekaných literárních, a někdy až básnických, kvalit.

Odhalení překvapivých souvislostí

mission03-nahled Během představení Mission se nejprve za pomoci iluzivního divadla a filmových postupů celá legenda kolem kapitána Missiona vytváří, aby se pak, právě cut-up metodou rozebrání psaného textu, dekonstruovala.

„Technika cut-up není prostou anarchistickou destrukcí jazyka bez východiska, ale naopak nabízí odhalení překvapivých souvislostí a skýtá inspiraci, která proniká za obvyklé formální postupy a rozbíjí uniformní nahlížení na zpracovávaný materiál,“ říká o představení jeho spolutvůrce Tomáš Procházka.

Handa Gote Research & Development je umělecké seskupení vzniklé v Praze v roce 2005. Zabývá se experimenty s dramaturgií, začleňováním nedivadelních prvků do své práce a vývojem vlastního pojetí post-dramatického a post-spektakulárního divadla.

Příběh kapitána Missiona, příběh o nemožnosti udržet mír se světem, s časem, s přírodou i sám se sebou, se v divadle Alfred ve dvoře představí premiérově v sobotu 7. prosince od 20h. První repríza následuje den poté, v neděli 8. prosince, rovněž od 20h.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru