Dnes Čtvrtek - polojasno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 14°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Alexandra Udženija už není starostkou Prahy 2, vystřídal ji Jan Korseska
Bývalá starostka a nový starosta. Alexandra Udženija a Jan Korseska. Zdroj foto: se souhlasem MČ Praha 2

Alexandra Udženija už není starostkou Prahy 2, vystřídal ji Jan Korseska

Zastupitelé Prahy 2 na svém pondělním zasedání zvolili novým starostou Jana Korsesku. Z funkce uvolnili Alexandru Udženija (oba ODS), která na svůj post rezignovala. Informovala o tom mluvčí městské části Andrea Zoulová.

Alexandra Udženija, která od února tohoto roku působí jako náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví, tak opouští své místo starostky a radní Prahy 2, a dále zůstává jako zastupitelka. V radě MČ Praha 2 ji vystřídá Lucie Pechová, která bude vykonávat funkci neuvolněné místostarostky pro oblast sociální a zdravotnictví. Ta je předsedkyní správní rady nadačního fondu MČ Praha 2 Dvojka srdcem a dlouhodobě s Alexandrou Udženija v sociální oblasti spolupracovala.

„Jako nejférovější řešení vůči všem považuji vzdát se mandátu starostky a nevykonávat obě funkce současně. Slibuji ale, že budu aktivní i jako řadová zastupitelka, a že se dál budu věnovat zejména sociálním tématům. Ať už je to Nadační fond Dvojka srdcem, nebo Kluby Dvojka pro seniory a Dvojka pro děti a rodiče. A samozřejmě i projektu Nový domov,“ řekla Udženija. 

Novým starostou byl zvolen dosavadní místostarosta Jan Korseska, který s Alexandrou Udženija dlouhodobě v radě městské části zasedal a spolupracoval. Ve své gesci měl dlouhá léta na starosti oblast financí a tuto bude řídit i nadále.

„Chci pokračovat v práci, kterou zde před 25 lety započal legendární starosta Michal Basch, ostatně právě on se stal mým politickým vzorem. Budu i nadále dbát o to, aby se Praha 2 rozvíjela ve prospěch svých obyvatel. Důležité je pro mě udržet vysoký životní standard a stabilitu městské části, protože jen v takovém prostředí se může kvalitně rozvíjet jak soukromý, tak podnikatelský život,“ uvedl nově zvolený starosta, který mezi své osobní priority řadí prosazení změn ve způsobu financování městských částí ze strany hlavního města a zlepšení vzájemné komunikace.

Loňské volby v druhé městské části vyhrála s výrazným náskokem koalice ODS a TOP 09 Společně pro Prahu 2. Druhé bylo uskupení Praha 2 sobě, třetí Piráti. Čtvrté bylo hnutí ANO. Do zastupitelstva se ještě dostaly dvě strany – Starostové a nezávislí a SPD. Vyplývá to z výsledků zveřejněných Českým statistickým úřadem. 

V minulém volebním období kandidovaly ODS a TOP samostatně. Občanští demokraté měli 13 mandátů, TOP 09 čtyři. Nyní mají v pětatřicetičlenném zastupitelstvu dohromady 14 mandátů.

ANO si ve volbách polepšilo o jeden mandát, má čtyři. Při své premiérové účasti dosáhlo uskupení Praha 2 sobě na druhé místo. Za zisk 19,2 procenta má sedm mandátů, stejně jako třetí Piráti (18,5 procenta).

V zastupitelstvu Prahy 2 jsou i Starostové a nezávislí (1 mandát) a SPD (2 mandáty). Kandidovali ještě komunisté, kteří pohořeli (1,2 procenta) a uskupení Dvojka solidární a zelená (4,7 procenta).

Volební účast při letošních volbách byla 41,8 procenta, před čtyřmi lety to bylo 45 procent. 

Jan Korseska (62 let)

Absolvoval Střední průmyslovou školu strojní a vystudoval management na The Open University – Business Studies. Od roku 1998 působí v komisích Rady MČ Praha 2. V roce 2000 se stal zastupitelem, kterým byl do roku 2006. Od roku 2009 je členem ODS a v roce 2014 se vrátil znovu do zastupitelstva městské části. 

Tentýž rok zasedl Jan Korseska v Radě městské části, kde působí dosud a je gesčně odpovědný za oblast financí a správy majetku. Předsedá zastupitelskému klubu Společně pro Prahu 2 tvořenému pravicovými stranami ODS a TOP 09, je předsedou místního sdružení, členem oblastní rady ODS Praha 2 a členem regionální rady ODS Praha. Je ženatý, s manželkou vychovává dceru, z předešlého vztahu má již dospělé dceru a syna. Volný čas nejraději tráví se svojí širokou rodinou. 

Zdroj: MČ Praha 2


Autor: puc

Novým zastupitelem Prahy 4 je Dvořák, nahradil Vansu

Dnes v 09:30

Novým zastupitelem Prahy 4 se stal Ladislav Dvořák ve funkci nahradil již bývalého zastupitele a někdejšího místostarostu Tibora Vansu (oba Piráti), uvedla ČTK. Slib zastupitele na úvod středečního zasedání Dvořák složil do rukou starosty Ondřeje Kubína (ODS). Piráti jsou v zastupitelstvu...

Zastupitelé Prahy 4 budou zasedat 20. září

15. září 2023 v 18:56

Sedmé zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 v tomto volebním období se uskuteční ve středu 20. září od 15 hodin v zasedacím sále číslo301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500).

Praha 6: Bavíme se o Vokovicích a Veleslavínu

15. září 2023 v 07:53

Praha 6 zve veřejnost na setkání s radními do areálu veleslavínského zámečku ve středu 20. září od 16:30 hodin.

Vedení Prahy 4 rozhodlo o dotaci pro projekt Puntíkový den

14. září 2023 v 10:23

Rada městské části Praha 4 ve středu 13. září rozhodla o poskytnutí dotace ve výši 50 000 korun pro spolek Revenium na podporu projektu „Puntíkový den“. Cílem tohoto projektu je zlepšit povědomí veřejnosti o problémech, se kterými se mnohdy neopodstatněně potýkají ve společnosti lidé...

Starosta Prahy 6 Stárek zve na diskusi s občany nad zákuskem a kávou

14. září 2023 v 08:49

V restauraci Libocký dvůr v Rybničné ulici se ve čtvrtek 21. září uskuteční od 17 do 19 hodin setkání se starostou Prahy 6 Jakubem Stárkem (ODS), který zve občany na otevřenou diskusi nad zákuskem a kávou.  

Zastupitelstvo Prahy 1 přijalo usnesení k elektrokoloběžkám

13. září 2023 ve 22:04

Elektrokoloběžky se staly závažným dopravním, bezpečnostním a estetickým problémem historického centra Prahy. Zastupitelstvo první městské části proto ve středu přijalo usnesení, kterým chce situaci řešit s Magistrátem hl. m. Prahy. Praha 1 o tom informovala v tiskové...

Praha vyhlásila dotační program na podporu doplňkové sítě sociálních služeb

12. září 2023 v 09:19

Radní hl. m. Prahy včera schválili vyhlášení grantů hlavního města Prahy – Program podpory registrovaných sociálních služeb poskytovaných občanům hlavního města Prahy pro rok 2024 – Doplňková síť. Hlavní město tak v souladu se svými prioritami v oblasti sociální politiky podpoří kapacity...

Bude se konat 5. zasedání zastupitelstva Prahy 15

12. září 2023 v 08:49

V pořadí páté zasedání zastupitelstva Prahy 15 v tomto volebním období se uskuteční ve středu 13. září v KC Varta v Boloňské ulici v Horních Měcholupech. Jednání je veřejné a opět bude vysíláno on-line.  

7. jednání zastupitelů Prahy 6 se uskuteční 18. září

10. září 2023 ve 12:27

V pondělí 18. září se koná 7. zasedání zastupitelstva šesté městské části v tomto volebním období. Jednání bude probíhat od 10 hodin v 6. patře budovy Úřadu městské části, Čs. armády 23, Praha 6.

Další články
Nahoru