Dnes Sobota - oblacno 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Alexandra Udženija už není starostkou Prahy 2, vystřídal ji Jan Korseska
Bývalá starostka a nový starosta. Alexandra Udženija a Jan Korseska. Zdroj foto: se souhlasem MČ Praha 2

Alexandra Udženija už není starostkou Prahy 2, vystřídal ji Jan Korseska

Zastupitelé Prahy 2 na svém pondělním zasedání zvolili novým starostou Jana Korsesku. Z funkce uvolnili Alexandru Udženija (oba ODS), která na svůj post rezignovala. Informovala o tom mluvčí městské části Andrea Zoulová.

Alexandra Udženija, která od února tohoto roku působí jako náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví, tak opouští své místo starostky a radní Prahy 2, a dále zůstává jako zastupitelka. V radě MČ Praha 2 ji vystřídá Lucie Pechová, která bude vykonávat funkci neuvolněné místostarostky pro oblast sociální a zdravotnictví. Ta je předsedkyní správní rady nadačního fondu MČ Praha 2 Dvojka srdcem a dlouhodobě s Alexandrou Udženija v sociální oblasti spolupracovala.

„Jako nejférovější řešení vůči všem považuji vzdát se mandátu starostky a nevykonávat obě funkce současně. Slibuji ale, že budu aktivní i jako řadová zastupitelka, a že se dál budu věnovat zejména sociálním tématům. Ať už je to Nadační fond Dvojka srdcem, nebo Kluby Dvojka pro seniory a Dvojka pro děti a rodiče. A samozřejmě i projektu Nový domov,“ řekla Udženija. 

Novým starostou byl zvolen dosavadní místostarosta Jan Korseska, který s Alexandrou Udženija dlouhodobě v radě městské části zasedal a spolupracoval. Ve své gesci měl dlouhá léta na starosti oblast financí a tuto bude řídit i nadále.

„Chci pokračovat v práci, kterou zde před 25 lety započal legendární starosta Michal Basch, ostatně právě on se stal mým politickým vzorem. Budu i nadále dbát o to, aby se Praha 2 rozvíjela ve prospěch svých obyvatel. Důležité je pro mě udržet vysoký životní standard a stabilitu městské části, protože jen v takovém prostředí se může kvalitně rozvíjet jak soukromý, tak podnikatelský život,“ uvedl nově zvolený starosta, který mezi své osobní priority řadí prosazení změn ve způsobu financování městských částí ze strany hlavního města a zlepšení vzájemné komunikace.

Loňské volby v druhé městské části vyhrála s výrazným náskokem koalice ODS a TOP 09 Společně pro Prahu 2. Druhé bylo uskupení Praha 2 sobě, třetí Piráti. Čtvrté bylo hnutí ANO. Do zastupitelstva se ještě dostaly dvě strany – Starostové a nezávislí a SPD. Vyplývá to z výsledků zveřejněných Českým statistickým úřadem. 

V minulém volebním období kandidovaly ODS a TOP samostatně. Občanští demokraté měli 13 mandátů, TOP 09 čtyři. Nyní mají v pětatřicetičlenném zastupitelstvu dohromady 14 mandátů.

ANO si ve volbách polepšilo o jeden mandát, má čtyři. Při své premiérové účasti dosáhlo uskupení Praha 2 sobě na druhé místo. Za zisk 19,2 procenta má sedm mandátů, stejně jako třetí Piráti (18,5 procenta).

V zastupitelstvu Prahy 2 jsou i Starostové a nezávislí (1 mandát) a SPD (2 mandáty). Kandidovali ještě komunisté, kteří pohořeli (1,2 procenta) a uskupení Dvojka solidární a zelená (4,7 procenta).

Volební účast při letošních volbách byla 41,8 procenta, před čtyřmi lety to bylo 45 procent. 

Jan Korseska (62 let)

Absolvoval Střední průmyslovou školu strojní a vystudoval management na The Open University – Business Studies. Od roku 1998 působí v komisích Rady MČ Praha 2. V roce 2000 se stal zastupitelem, kterým byl do roku 2006. Od roku 2009 je členem ODS a v roce 2014 se vrátil znovu do zastupitelstva městské části. 

Tentýž rok zasedl Jan Korseska v Radě městské části, kde působí dosud a je gesčně odpovědný za oblast financí a správy majetku. Předsedá zastupitelskému klubu Společně pro Prahu 2 tvořenému pravicovými stranami ODS a TOP 09, je předsedou místního sdružení, členem oblastní rady ODS Praha 2 a členem regionální rady ODS Praha. Je ženatý, s manželkou vychovává dceru, z předešlého vztahu má již dospělé dceru a syna. Volný čas nejraději tráví se svojí širokou rodinou. 

Zdroj: MČ Praha 2


Autor: puc

Novým předsedou Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 1 je Jonáš Felkl

Včera v 16:20

Na svém zasedání v úterý 21. května zvolilo Zastupitelstvo MČ Praha 1 nového předsedu kontrolního výboru. Stal se jím zastupitel Jonáš Felkl (bez politické příslušnosti), který kandidoval za Praha 1 Sobě. Nahradil tak Pavla Čižinského rovněž z uskupení Praha...

10. mimořádné zasedání zastupitelstva Prahy 4 bude v pátek 24. května

20. května 2024 v 07:44

10. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 24. května od 9 hodin v zasedacím sále č. 301 v budově historické Nuselské radnice v Táborské ulici č.p. 500.

Další články
Nahoru