dnes
Středa - zatazeno
-1°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
0°C
pozítří
Pátek - zatazeno
-2°C
Alexandra Udženija: Chci, aby byla ODS v Praze po komunálních volbách příští rok ještě silnější
Alexandra Udženija, 1. místopředsedkyně ODS, pražská zastupitelka a zároveň zástupkyně starostky Prahy 2. Foto: archiv

Alexandra Udženija: Chci, aby byla ODS v Praze po komunálních volbách příští rok ještě silnější

Když si před dvěma týdny volila ODS nové vedení pražské organizace, rozhodlo se, že předsedkyně klubu občanských demokratů v pražském zastupitelstvu Alexandra Udženija bude na lednovém kongresu obhajovat post 1. místopředsedkyně strany. Co na svou nominaci říká? Co si myslí o Petru Fialovi v čele ODS?  Jak hodnotí přístup pravicové strany k povolebnímu vyjednávání? Na tyto a další otázky odpověděla politička serveru Pražský patriot. 

Jaké jsou hlavní důvody, proč jste se rozhodla na lednovém kongresu ODS obhajovat post 1. místopředsedkyně strany?
V Praze jsme udělali ve volbách dobrý výsledek a myslím, že je to pro nadcházející komunální volby nejlepší možná výchozí pozice. Voliče oslovil náš silný program, na kterém jsem se z pozice 1. místopředsedkyně podílela a chtěla bych v tom pokračovat i nadále. 

Čím se pokusíte své spolustraníky přesvědčit, aby Vás příští měsíc opět zvolili do nejužšího vedení strany?
Spolu s Petrem Fialou se nám podařilo ODS stabilizovat a vrátit ji zpět na politickou mapu. Podle výsledků v posledních volbách a ohlasů zevnitř ODS je to jasný impuls, že jdeme správným směrem. Chci, aby byla ODS po komunálních volbách ještě silnější. Toho můžeme dosáhnout, když budeme pokračovat v naší práci.

Měl by podle vás pokračovat v předsednické funkci Petr Fiala?
Petr Fiala se postavil do čela ODS v nelehké době a odvedl velmi dobrou práci. V obou volbách, do kterých ODS vedl, se mu podařilo udělat lepší výsledek, než všichni čekali. Já věřím, že pozici předsedy obhájí.

Ozývaly se totiž kritické hlasy, že ODS svou nechutí vládnout s Babišovým ANO uvolnila místo SPD a KSČM. Myslíte, že by měla ODS zůstat v Poslanecké sněmovně čtyři roky v opozici, nebo za určitých podmínek si dokážete představit její vládní angažmá?
Andrej Babiš nás přes média osočuje, že nechceme spolupracovat na vládě a donutili jsme ho jít do nepřiznané „čapí koalice” s SPD a KSČM. To ale není pravda. Účastnila jsem se všech jednání a z jeho úst žádná nabídka o vládě nezazněla. Seriózní diskusi o spolupráci se v žádném případě nevyhýbáme, ale ta se ještě nekonala. Máme své podmínky, které jsme už před volbami představili ve Vyšehradské deklaraci. (O Vyšehradské deklaraci jsme informovali zde.) A na konci listopadu jsme přišli se sedmi návrhy konkrétních zákonů, které chceme prosadit. Jsme připraveni jednat s kýmkoliv, kdo nám pomůže tyto zákony prosadit.

motlova-udzenija

Alexandra Udženija (vpravo) a regionální manažerka ODS Lenka Mottlová

Jaké jsou vaše priority v pražském zastupitelstvu na následující rok?
Hlavně nepřipustíme, aby současná koalice na magistrátu před volbami zamlžila čtyři roky svojí špatné vlády nějakými líbivými sliby. Je to koalice politických trafikantů, která pro Pražany neudělala prakticky nic. Praha stagnuje, neřeší se její zásadní problémy jako je vnitřní a vnější okruh, investice do městské infrastruktury nebo bytová krize. Chceme, aby se konečně začalo hlavní město ve všech oblastech posouvat k moderním evropským metropolím. To bude náš hlavní cíl.


Vedení Prahy 2 schválilo programové zásady městské části pro příští čtyři roky

21. ledna 2019 ve 20:06

Dnes schválili radní Prahy 2 programové prohlášení pro období 2018 až 2022. Strategický dokument určuje směr, jakým se druhá městská část bude v příštích čtyřech letech ubírat, a pokrývá všechny oblasti rozvoje Prahy 2. Hlavní prioritou je odpovědná správa a...

ODS: Praha má radního pro bezpečnost, nočního starostu nepotřebuje

21. ledna 2019 v 18:23

Pražská ODS odmítá záměr zřízení nové úřednické funkce nočního starosty. Podle představitelů městských částí za ODS je funkce zbytečná a pro Pražany matoucí. Bez potřebných kompetencí nevyřeší uměle vytvořená funkce podle ODS vůbec nic.

Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Další články
Nahoru