dnes
Pondělí - jasno
19°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
19°C
pozítří
Středa - zatazeno
22°C
Alexandra Udženija: Chci, aby byla ODS v Praze po komunálních volbách příští rok ještě silnější
Alexandra Udženija, 1. místopředsedkyně ODS, pražská zastupitelka a zároveň zástupkyně starostky Prahy 2. Foto: archiv

Alexandra Udženija: Chci, aby byla ODS v Praze po komunálních volbách příští rok ještě silnější

Když si před dvěma týdny volila ODS nové vedení pražské organizace, rozhodlo se, že předsedkyně klubu občanských demokratů v pražském zastupitelstvu Alexandra Udženija bude na lednovém kongresu obhajovat post 1. místopředsedkyně strany. Co na svou nominaci říká? Co si myslí o Petru Fialovi v čele ODS?  Jak hodnotí přístup pravicové strany k povolebnímu vyjednávání? Na tyto a další otázky odpověděla politička serveru Pražský patriot. 

Jaké jsou hlavní důvody, proč jste se rozhodla na lednovém kongresu ODS obhajovat post 1. místopředsedkyně strany?
V Praze jsme udělali ve volbách dobrý výsledek a myslím, že je to pro nadcházející komunální volby nejlepší možná výchozí pozice. Voliče oslovil náš silný program, na kterém jsem se z pozice 1. místopředsedkyně podílela a chtěla bych v tom pokračovat i nadále. 

Čím se pokusíte své spolustraníky přesvědčit, aby Vás příští měsíc opět zvolili do nejužšího vedení strany?
Spolu s Petrem Fialou se nám podařilo ODS stabilizovat a vrátit ji zpět na politickou mapu. Podle výsledků v posledních volbách a ohlasů zevnitř ODS je to jasný impuls, že jdeme správným směrem. Chci, aby byla ODS po komunálních volbách ještě silnější. Toho můžeme dosáhnout, když budeme pokračovat v naší práci.

Měl by podle vás pokračovat v předsednické funkci Petr Fiala?
Petr Fiala se postavil do čela ODS v nelehké době a odvedl velmi dobrou práci. V obou volbách, do kterých ODS vedl, se mu podařilo udělat lepší výsledek, než všichni čekali. Já věřím, že pozici předsedy obhájí.

Ozývaly se totiž kritické hlasy, že ODS svou nechutí vládnout s Babišovým ANO uvolnila místo SPD a KSČM. Myslíte, že by měla ODS zůstat v Poslanecké sněmovně čtyři roky v opozici, nebo za určitých podmínek si dokážete představit její vládní angažmá?
Andrej Babiš nás přes média osočuje, že nechceme spolupracovat na vládě a donutili jsme ho jít do nepřiznané „čapí koalice” s SPD a KSČM. To ale není pravda. Účastnila jsem se všech jednání a z jeho úst žádná nabídka o vládě nezazněla. Seriózní diskusi o spolupráci se v žádném případě nevyhýbáme, ale ta se ještě nekonala. Máme své podmínky, které jsme už před volbami představili ve Vyšehradské deklaraci. (O Vyšehradské deklaraci jsme informovali zde.) A na konci listopadu jsme přišli se sedmi návrhy konkrétních zákonů, které chceme prosadit. Jsme připraveni jednat s kýmkoliv, kdo nám pomůže tyto zákony prosadit.

motlova-udzenija

Alexandra Udženija (vpravo) a regionální manažerka ODS Lenka Mottlová

Jaké jsou vaše priority v pražském zastupitelstvu na následující rok?
Hlavně nepřipustíme, aby současná koalice na magistrátu před volbami zamlžila čtyři roky svojí špatné vlády nějakými líbivými sliby. Je to koalice politických trafikantů, která pro Pražany neudělala prakticky nic. Praha stagnuje, neřeší se její zásadní problémy jako je vnitřní a vnější okruh, investice do městské infrastruktury nebo bytová krize. Chceme, aby se konečně začalo hlavní město ve všech oblastech posouvat k moderním evropským metropolím. To bude náš hlavní cíl.


Primátor Hřib poslal předsedovi TOP 09 Pospíšilovi otevřený dopis. Zde si ho celý můžete přečíst

14. dubna 2019 v 17:33

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vytkl v otevřeném dopise předsedovi TOP 09 a pražskému zastupiteli Jiřímu Pospíšilovi jeho mediální výstupy a řadu dalších věcí. Zde si celý dopis můžete přečíst.

Další články
Nahoru