dnes
Pátek - jasno
8°C
zítra
Sobota - jasno
8°C
pozítří
Neděle - jasno
6°C
Alexandra Udženija: Chci, aby byla ODS v Praze po komunálních volbách příští rok ještě silnější
Alexandra Udženija, 1. místopředsedkyně ODS, pražská zastupitelka a zároveň zástupkyně starostky Prahy 2. Foto: archiv

Alexandra Udženija: Chci, aby byla ODS v Praze po komunálních volbách příští rok ještě silnější

Když si před dvěma týdny volila ODS nové vedení pražské organizace, rozhodlo se, že předsedkyně klubu občanských demokratů v pražském zastupitelstvu Alexandra Udženija bude na lednovém kongresu obhajovat post 1. místopředsedkyně strany. Co na svou nominaci říká? Co si myslí o Petru Fialovi v čele ODS?  Jak hodnotí přístup pravicové strany k povolebnímu vyjednávání? Na tyto a další otázky odpověděla politička serveru Pražský patriot. 

Jaké jsou hlavní důvody, proč jste se rozhodla na lednovém kongresu ODS obhajovat post 1. místopředsedkyně strany?
V Praze jsme udělali ve volbách dobrý výsledek a myslím, že je to pro nadcházející komunální volby nejlepší možná výchozí pozice. Voliče oslovil náš silný program, na kterém jsem se z pozice 1. místopředsedkyně podílela a chtěla bych v tom pokračovat i nadále. 

Čím se pokusíte své spolustraníky přesvědčit, aby Vás příští měsíc opět zvolili do nejužšího vedení strany?
Spolu s Petrem Fialou se nám podařilo ODS stabilizovat a vrátit ji zpět na politickou mapu. Podle výsledků v posledních volbách a ohlasů zevnitř ODS je to jasný impuls, že jdeme správným směrem. Chci, aby byla ODS po komunálních volbách ještě silnější. Toho můžeme dosáhnout, když budeme pokračovat v naší práci.

Měl by podle vás pokračovat v předsednické funkci Petr Fiala?
Petr Fiala se postavil do čela ODS v nelehké době a odvedl velmi dobrou práci. V obou volbách, do kterých ODS vedl, se mu podařilo udělat lepší výsledek, než všichni čekali. Já věřím, že pozici předsedy obhájí.

Ozývaly se totiž kritické hlasy, že ODS svou nechutí vládnout s Babišovým ANO uvolnila místo SPD a KSČM. Myslíte, že by měla ODS zůstat v Poslanecké sněmovně čtyři roky v opozici, nebo za určitých podmínek si dokážete představit její vládní angažmá?
Andrej Babiš nás přes média osočuje, že nechceme spolupracovat na vládě a donutili jsme ho jít do nepřiznané „čapí koalice” s SPD a KSČM. To ale není pravda. Účastnila jsem se všech jednání a z jeho úst žádná nabídka o vládě nezazněla. Seriózní diskusi o spolupráci se v žádném případě nevyhýbáme, ale ta se ještě nekonala. Máme své podmínky, které jsme už před volbami představili ve Vyšehradské deklaraci. (O Vyšehradské deklaraci jsme informovali zde.) A na konci listopadu jsme přišli se sedmi návrhy konkrétních zákonů, které chceme prosadit. Jsme připraveni jednat s kýmkoliv, kdo nám pomůže tyto zákony prosadit.

motlova-udzenija

Alexandra Udženija (vpravo) a regionální manažerka ODS Lenka Mottlová

Jaké jsou vaše priority v pražském zastupitelstvu na následující rok?
Hlavně nepřipustíme, aby současná koalice na magistrátu před volbami zamlžila čtyři roky svojí špatné vlády nějakými líbivými sliby. Je to koalice politických trafikantů, která pro Pražany neudělala prakticky nic. Praha stagnuje, neřeší se její zásadní problémy jako je vnitřní a vnější okruh, investice do městské infrastruktury nebo bytová krize. Chceme, aby se konečně začalo hlavní město ve všech oblastech posouvat k moderním evropským metropolím. To bude náš hlavní cíl.


Nejdéle působící pražský starosta Žďárský byl opět zvolen

Včera v 11:57

Pavel Ždárský (Kbely náš domov), který vede pražské Kbely už 21 let, byl včera opět zvolen starostou. Na ustavujícím zasedání o tom městské části dnes rozhodli v říjnu zvolení zastupitelé Prahy 19. Jeho uskupení získalo 11 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu.

Starostou Uhříněvsi byl zvolen Vojtěch Zelenka

Včera v 11:54

Starostou pražské Uhříněvsi byl na včerejším prvním povolebním jednání zastupitelstva zvolen Vojtěch Zelenka ze STAN. Starostové a nezávislí se Svobodnými, kteří ve volbách kandidovali spolu, utvořili koalici s uskupením Praha 22 Naše město, které je složené z TOP 09, Pirátů a KDU-ČSL a...

Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na jednání pražského zastupitelstva bod týkající se dopravy. Neuspěl

Včera v 10:16

Opoziční zastupitel Petr Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na dnešní ustavující zastupitelstvo bod, který by řešil dopravní priority v hlavním městě. 

Jaroslav Kubera zvolen předsedou Senátu

14. listopadu 2018 ve 12:47

Senát na svém středečním ustavujícím zasedání zvolil svým předsedou Jaroslava Kuberu z ODS. Kubera obdržel ve 2. kole hlasy 46 senátorů. Hlavním úkolem Senátu je podle Kubery ochrana Ústavy, demokracie a svobody. Podle předsedy ODS Petra Fialy bude Kubera díky svým zkušenostem horní komoru...

Další články
Nahoru