dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
5°C
pozítří
Středa - zatazeno
7°C
Alexander Bellu (ODS): Metro D na Žižkov patří, místostarosta Prahy 3 sepisuje petici
Jedna z původních variant metra bez strojvedoucího. Vizualizace: Metroprojekt

Alexander Bellu (ODS): Metro D na Žižkov patří, místostarosta Prahy 3 sepisuje petici

Poslední studie dalšího směřování metra D naznačují, že by nemuselo vést na Žižkov. Přitom s metrem na Žižkově počítá platný územní plán. Se situací se odmítá smířit žižkovský místostarosta Alexander Bellu (ODS). Začal proto shánět podpisy pod petici.

„Chci společně s petenty vedení Prahy ukázat, že lidé si na Žižkově metro přejí. Vždyť spousta z nich s metrem počítala, když si na Žižkově pořizovala bydlení. Stejně tak s tím počítala i řada místních firem. Ostatně metro na Žižkově je v plánech už nejpozději od osmdesátých let,“ vysvětluje Bellu.

Bellu a petenti by si uměli podle místostarosty Prahy 3 představit i varianty předkládané Institutem plánování a rozvoje, které počítají s tím, že by metro vedlo na Náměstí republiky a z něj na Žižkov buď úvratí, nebo obloukem přes Karlín.

bellu-alexander-thumb

Místostarosta Prahy 3 Alexander Bellu

„Chceme od vedení města jasnou garanci, že se s metrem na Žižkově počítá a proto chceme, aby byly dále rozpracovány studie, jak vést metro na Žižkov a zároveň na Náměstí republiky, což jsou nápady, se kterými přišel Institut plánování a rozvoje,“ shrnuje požadavky petice její autor Alexander Bellu.

Sběr podpisů pod petici začal dnes, 20. září. Lidé ji mohou podepsat osobně v petičním stánku na náměstí Jiřího z Poděbrad. V následujících dnech a týdnech bude k dispozici na nejrůznějších místech, zejména na Praze 3. Vedle toho je petici možné podepsat i on-line na adrese: https://www.petice24.com/metrodnazizkov

TEXT PETICE ALEXANDRA BELLU:

Vážení členové rady hl. m. Prahy,

se znepokojením jsme přijali zprávy v médiích i z nejrůznějších oficiálních dokumentů a jednání orgánů hl. m. Prahy o tom, že trasa metra D by po dokončení úseku do stanice Náměstí míru neměla dále pokračovat na Žižkov, ale podle některých variant končit na náměstí Republiky, podle jiných přes něj dále pokračovat na Letnou.

Přitom s vedením trasy metra D na Žižkov počítá stále ještě platný územní plán, a právě vyhlídka budoucího propojení na systém metra byla jedním z důvodů, proč si mnozí lidé právě na Žižkově pořídili bydlení či o jeho pořízení uvažují. Stejně tak je vedení metra zásadní pro investice soukromého sektoru i celkový rozvoj Žižkova.

Za důležité považujeme zdůraznit, že netrváme na původním vedení trasy metra D. Jeho vedením na Žižkov skrze náměstí Republiky, ať už úvratí přes stanici Hlavní nádraží nebo „obloukem“ přes Karlín, by cestující ze Žižkova získali pohodlnou možnost přestupu na linku B, což bychom uvítali.

Žádáme Vás proto:

1.            o jasnou garanci, že metro D bude v budoucnu vedeno na Žižkov,

2.            tuto garanci zohlednit při aktuální i budoucí přípravě všech materiálů s trasou metra D souvisejících,

3.            rozpracovat Institutem plánování a rozvoje uvažované varianty vedení metra úvratí přes stanici Hlavní nádraží a „obloukem“ přes Karlín, zejména se nám jedná o zpracování studií proveditelnosti.


Veletrh vzdělávání Schola Pragensis 2018

Dnes ve 12:32

Hlavní město Praha zve veřejnost na již 23. ročník oblíbeného veletrhu vzdělávání a nabídky pražských středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh se tradičně uskuteční v prostorách Kongresového centra na pražském Vyšehradě ve dnech 22. až...

V pondělí začne oprava povrchu ve Vršovické

16. listopadu 2018 ve 14:43

V pondělí 19. listopadu zahájí Technická správa komunikací práce na obnově povrchu Vršovické ulice v úseku Kodaňská – Bělocerkevská obou směrech. Jedná se o odfrézování starého a položení nového povrchu komunikace v délce 100 metrů v celé její šíři.  

Psi lidí bez domova byli naočkováni a označeni čipy

16. listopadu 2018 ve 14:29

Ve čtvrtek 15. listopadu se v Praze uskutečnilo již šesté bezplatné očkování psů lidí bez přístřeší. Do zařízení Centra sociálních služeb Praha v Michli si přišlo očkovat proti vzteklině, psince a psoriáze své čtyřnohé miláčky dvanáct zájemců. 

Ředitel IKEM rezignoval. Aleš Herman odchází koncem prosince

15. listopadu 2018 ve 14:27

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes přijal rezignaci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleše Hermana, který ve své funkci skončí k 31. prosince. Po sedmi letech svého působení se rozhodl přijmout nabídku ze soukromého sektoru.

Další články
Nahoru