dnes
Čtvrtek - skorojasno
8°C
zítra
Pátek - zatazeno
4°C
pozítří
Sobota - zatazeno
3°C
Alexander Bellu (ODS): Metro D na Žižkov patří, místostarosta Prahy 3 sepisuje petici
Jedna z původních variant metra bez strojvedoucího. Vizualizace: Metroprojekt

Alexander Bellu (ODS): Metro D na Žižkov patří, místostarosta Prahy 3 sepisuje petici

Poslední studie dalšího směřování metra D naznačují, že by nemuselo vést na Žižkov. Přitom s metrem na Žižkově počítá platný územní plán. Se situací se odmítá smířit žižkovský místostarosta Alexander Bellu (ODS). Začal proto shánět podpisy pod petici.

„Chci společně s petenty vedení Prahy ukázat, že lidé si na Žižkově metro přejí. Vždyť spousta z nich s metrem počítala, když si na Žižkově pořizovala bydlení. Stejně tak s tím počítala i řada místních firem. Ostatně metro na Žižkově je v plánech už nejpozději od osmdesátých let,“ vysvětluje Bellu.

Bellu a petenti by si uměli podle místostarosty Prahy 3 představit i varianty předkládané Institutem plánování a rozvoje, které počítají s tím, že by metro vedlo na Náměstí republiky a z něj na Žižkov buď úvratí, nebo obloukem přes Karlín.

bellu-alexander-thumb

Místostarosta Prahy 3 Alexander Bellu

„Chceme od vedení města jasnou garanci, že se s metrem na Žižkově počítá a proto chceme, aby byly dále rozpracovány studie, jak vést metro na Žižkov a zároveň na Náměstí republiky, což jsou nápady, se kterými přišel Institut plánování a rozvoje,“ shrnuje požadavky petice její autor Alexander Bellu.

Sběr podpisů pod petici začal dnes, 20. září. Lidé ji mohou podepsat osobně v petičním stánku na náměstí Jiřího z Poděbrad. V následujících dnech a týdnech bude k dispozici na nejrůznějších místech, zejména na Praze 3. Vedle toho je petici možné podepsat i on-line na adrese: https://www.petice24.com/metrodnazizkov

TEXT PETICE ALEXANDRA BELLU:

Vážení členové rady hl. m. Prahy,

se znepokojením jsme přijali zprávy v médiích i z nejrůznějších oficiálních dokumentů a jednání orgánů hl. m. Prahy o tom, že trasa metra D by po dokončení úseku do stanice Náměstí míru neměla dále pokračovat na Žižkov, ale podle některých variant končit na náměstí Republiky, podle jiných přes něj dále pokračovat na Letnou.

Přitom s vedením trasy metra D na Žižkov počítá stále ještě platný územní plán, a právě vyhlídka budoucího propojení na systém metra byla jedním z důvodů, proč si mnozí lidé právě na Žižkově pořídili bydlení či o jeho pořízení uvažují. Stejně tak je vedení metra zásadní pro investice soukromého sektoru i celkový rozvoj Žižkova.

Za důležité považujeme zdůraznit, že netrváme na původním vedení trasy metra D. Jeho vedením na Žižkov skrze náměstí Republiky, ať už úvratí přes stanici Hlavní nádraží nebo „obloukem“ přes Karlín, by cestující ze Žižkova získali pohodlnou možnost přestupu na linku B, což bychom uvítali.

Žádáme Vás proto:

1.            o jasnou garanci, že metro D bude v budoucnu vedeno na Žižkov,

2.            tuto garanci zohlednit při aktuální i budoucí přípravě všech materiálů s trasou metra D souvisejících,

3.            rozpracovat Institutem plánování a rozvoje uvažované varianty vedení metra úvratí přes stanici Hlavní nádraží a „obloukem“ přes Karlín, zejména se nám jedná o zpracování studií proveditelnosti.


Odtah vozidla při havárii na vodovodní či kanalizační síti hradí PVK

Dnes ve 12:11

Pražské vodovody a kanalizace musí havárii na vodovodní či kanalizační síti neprodleně odstranit. V této souvislosti mají podle zákona o vodovodech a kanalizacích možnost rozhodnout o odtahu vozidla, které brání opravě. „Vůz vždy zamíří na odstavné parkoviště, kde je bezplatně vydán majiteli....

Na střeše Kliniky chce skupina pěti aktivistů zůstat i další dny

15. ledna 2019 v 11:15

Na střeše bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově nadále zůstává skupina pěti aktivistů, pro které bylo Autonomní sociální centrum Klinika domovem. Obávají se, že budova vlastněná Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) zůstane po vyklizení prázdná, proto plánují na střeše...

Další články
Nahoru