Dnes Čtvrtek - jasno 14°C
Zítra Pátek - skorojasno 17°C
Čtvrtek 20. 3. 2025
Svátek má Světlana
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Aleš (40): V dětství fungoval bez problémů, život mu pak náhle překopal grand mal
Na výletě se svou dcerou. Zdroj foto: Se souhlasem pana Aleše

Aleš (40): V dětství fungoval bez problémů, život mu pak náhle překopal grand mal

Do patnáctých narozenin nic nenasvědčovalo tomu, že by měl mít nějaké zdravotní problémy. Dnes čtyřicetiletý Aleš tehdy chodil do školy, sportoval, trávil čas s kamarády. Nemoc se však nečekaně ozvala rovnou v plné síle – velkým epileptickým záchvatem zvaným grand mal.

„Bylo to rychlé, v podstatě si nic nepamatuji, probudil jsem se až v sanitce,“ vzpomíná Aleš. Na neurologickém oddělení strávil týden, kdy se podrobil několika vyšetřením včetně EEG (elektroencefalografie – vyšetření registrující aktuální elektrickou aktivitu mozku, pozn. aut.), a lékaři mu diagnostikovali generalizovanou formu epilepsie. Nasadili mu léky a začal docházet na pravidelné kontroly. 

„Všechno se to odehrálo na konci školního roku a prázdniny jsem strávil po doktorech. Studoval jsem v té době na sportovním gymnáziu, kde jsem se věnoval skokům na lyžích. S tím jsem ale bohužel musel skončit a přestoupit na standardní gymnázium,“ popisuje Aleš. Lékaři mu totiž doporučili, aby se sportu kvůli riziku záchvatů úplně vyhnul. 

„Bylo to pro mě jedno z nejtěžších období v životě. Musel jsem přestat dělat sport, který jsem miloval, zároveň jsem moc nechápal, proč se musím tak omezovat, za nemoc jsem se styděl. Od lékařů jsem se toho moc nedozvěděl a získat informace jiným způsobem v době, kdy jsme měli přístup na internet jen na jednom počítači pro celou školu, bylo v podstatě nemožné,“ vysvětluje.

Navíc se musel vrátit domů z internátu, protože nová škola byla v dojezdové vzdálenosti od jeho bydliště. Bohužel ale neměl dobré vztahy s otčímem, takže to jeho psychické pohodě také nepřidávalo. 

Další záchvat přišel po dvou letech a v podobných intervalech se Alešovi záchvaty vracely i v následujícím období. „Bral jsem léky, chodil jsem na kontroly a zpočátku jsem doufal, že už žádný záchvat nepřijde. Snažil jsem se myšlenky na nemoc vypouštět, ale ta se stále připomínala. Každý další záchvat byl pro mě velkým zklamáním a vrátilo mě to vždycky zase na začátek. Počítal jsem dny bez záchvatu opět od nuly,“ říká Aleš.

„Chtěl jsem si udělat řidičák, což je ale pro lidi s epilepsií složitější. Hledal jsem také nějaký méně rizikový sport, který by mě bavil, ale nějak se mi nedařilo někde zakotvit,“ říká. 

Ke změně mu hodně pomohl nástup na vysokou školu. Odstěhoval se z domu, zároveň se rozhodl, že i přes doporučení lékařů se ke sportování vrátí a začal se lyžím zase postupně věnovat. Ve 23 letech si udělal řidičák.

„Zlepšily se totiž podmínky pro nemocné s epilepsií. Když se člověk léčí, dochází pravidelně na kontroly k lékaři a je rok bez záchvatu, může řidičák získat,“ vysvětluje Aleš. 

Zlepšily se také možnosti, jak se dozvědět více o nemoci, ať už to bylo na internetu, nebo prostřednictvím pacientských organizací. Tak Aleš zjistil, že sportování lidí s epilepsií není tolik opomíjeným tématem a že za určitých podmínek je pohyb naopak doporučovaný. Získal více informací o režimových opatřeních, která jsou důležitá pro minimalizaci záchvatů. Přestal se za nemoc tolik stydět a více se o ní bavil s přáteli i s kolegy v práci. 

„Musím říct, že mě mile překvapilo, jak všichni reagovali. Nezažil jsem žádné negativní reakce, naopak byli rádi, že vědí, jak mi budou moci pomoct, kdyby přišel záchvat,“ popisuje. 

A také proto, aby se nejen pacienti, ale také veřejnost dozvěděli o epilepsii více, začal se Aleš angažovat v pacientské organizaci Společnost E. Účastní se debat se studenty na školách, radí ostatním lidem s epilepsií, jak se s nemocí vyrovnat. 

„Teď vím, že kdybychom já i moje okolí měli více informací, vůbec jsem nemusel ze sportovního gymnázia odcházet a po přizpůsobení se situaci jsem se mohl sportu věnovat dál,“ říká smutně. 

Aleš pracuje jako business konzultant a daří se mu i v osobním životě – s přítelkyní mají dvě děti, druhé přišlo na svět letos.

„Rodina je pro mě velkým hnacím motorem, to pak člověk nemá ani moc času myslet na nějaká co by kdyby, což je super,“ usmívá se Aleš a dodává: „I když se s tím asi nikdy úplně nesmířím, podařilo se mi nemoc jakž takž přijmout a přizpůsobit jí svůj život více než dříve. Snažím se pravidelně spát, když se cítím unavený, neřídím. Nějaký alkohol si ale občas dám.“ 

Aleš rekreačně skáče na lyžích, baví ho i sjezdové lyžování a chystá se i na EPPI vodácký triatlon – tradiční závod vhodný i pro lidi s epilepsií, jehož součástí je místo plavání pádlování na vodě. Akce se u příležitosti Národního dne epilepsie koná 25. září ve Veselí nad Lužnicí – letos už po osmnácté.


Autor: Lucie Rychlá

Víkendové akce PVK: Rozbory vody zdarma a prohlídky čistírny odpadních vod

17. března 2025 v 10:45

Pražské vodovody a kanalizace připravily na sobotu 5. dubna dvě akce pro veřejnost – rozbory vody ze soukromých studní zdarma v akreditované laboratoři v Dykově ulici a komentované prohlídky čistírny odpadních vod v Újezdu nad Lesy.

Praha 4: Jak si udržet mozek v dobré kondici

16. března 2025 v 09:16

Jak funguje lidský mozek, podle čeho poznat příznaky blížících se potíží nebo jak si udržet mozek v dobré kondici se dozvědí všichni, kteří zavítají do DBK v Krči na osvětovou iniciativu Mozek v akci. Součástí je také interaktivní vzdělávací program. Preventivní akce se uskuteční v 1. patře DBK ve...

Zaměstnanci mohou získat granty na dobrovolnictví

12. března 2025 ve 12:42

Nadační fond Veolia nabízí již poosmnácté možnost získat podporu pro dobrovolnické aktivity zaměstnanců skupiny Veolia. Další ročník oblíbeného programu, ve kterém lze získat podporu až 50 000 korun na projekt, kterému se ve volném čase zaměstnanci věnují.

Praha 15: Den zdraví s OZP

11. března 2025 v 11:19

Praha 15 zve na Den zdraví s OZP, který se bude konat ve středu 19. března v obřadní síni ÚMČ Praha 15, Boloňská 478/1.

V souvislosti s chřipkou zemřelo ve Středočeském kraji už 13 lidí

10. března 2025 v 15:43

Od začátku chřipkové sezóny evidují středočeští hygienici v souvislosti s tímto onemocněním 40 závažných případů, z toho bohužel 13 úmrtí. Informovala o tom jejich mluvčí Dana Šalamunová.

Přednáška Prahy 9: Psychické problémy u dětí a mladých lidí

9. března 2025 v 08:21

Rodina je základním pilířem naší společnosti. Jako každé vztahy i ty rodinné procházejí vývojem a mají svou dynamiku, v podstatě denně zažíváme emoční horskou dráhu. Jsou období plné radosti, štěstí, ale i starosti a smutku. Některé vývojové fáze, ať ty pozitivní nebo negativní, jsou přirozené a...

Centrum Sarema rozšiřuje služby pro maminky s miminky

4. března 2025 v 15:01

Pražské neurorehabilitační Centrum Sarema od března nabídne vedle fyzioterapie a ergoterapie pro děti také cvičení pro těhotné ženy, lekce pro maminky po porodu s miminky či kondiční a rehabilitační cvičení. 

Další články
Nahoru