
Alena, Blanka a Charles. Mláďata štětkounů afrických pokřtil astronaut Feustel
17. května 2025 13:13
Jména třem pruhovaným mláďatům vybral „Drew“ Feustel při své návštěvě Zoo Praha se svou manželkou Indirou Devi Feustel, jež má české předky ze Znojma. Feustel je v Česku známý díky svým misím do vesmíru, kam s ním opakovaně cestoval plyšový Krteček. Do stavu beztíže se díky němu dostaly i Písně kosmické Jana Nerudy.
Trojice selat narozených před třemi týdny podle chovatelů dobře prospívá. Mláďata se nedávno seznámila i se svými spolubydlícími, kočkodany Brazzovými. Návštěvníci mohou štětkouny pozorovat spolu s jejich rodiči Jasnou a Štěpánem v pavilonu Rezervace Dja. Za hezkého počasí navštěvují i venkovní výběh.
„Štětkouny africké jsme na Vánoce propagovali jako ‚zlatá prasátka‘ a nyní jsme se dočkali i jejich mláďat; v naší zoo vůbec poprvé,“ uvedl v dubnu ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
Štětkouni afričtí byli v Zoo Praha chováni v letech 2001 až 2016 v Africkém domě, avšak vždy šlo pouze o samce. Chov byl obnoven v pavilonu Rezervace Dja na sklonku roku 2022, přičemž samici získala pražská zoo teprve loni v létě.
Štětkouny africké v přírodě nalezneme v západní a střední Africe od Senegalu až po Ugandu na východě a Angolu na jihu. Tito pestře zbarvení sudokopytníci obývají zejména listnaté a smíšené lesy do výšky 4 000 m n. m. Jméno dostali podle protáhlých ušních boltců zakončených štětkou delších chlupů.
Přestože je tento druh považován za poměrně hojný, patří i on mezi oblíbené cíle lovců takzvaného bushmeatu. V některých zemích je také pronásledován zemědělci, protože jim poškozuje úrodu. Mimo jiné štětkouny ohrožuje také úbytek přirozeného prostředí v důsledku těžby dřeva a rozšiřování lidského osídlení.