dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Alej u zámku koupili v Praze za skoro pět milionů, cena se vyšplhala také u Venuše
Venus/ All the Way to USA brilantního designéra a malíře Ladislava Sutnara (výřez).

Alej u zámku koupili v Praze za skoro pět milionů, cena se vyšplhala také u Venuše

Nejdražším prodaným dílem v aukci Dorothea, která proběhla v sobotu 19. září v pražském hotelu Marriott, se stal obraz Alej u zámku v Bruntále od významného rakouského malíře Carla Molla. Dražba odstartovala na částce 1,7 milionu korun, ale zájemci ze zahraničí vyhnali cenu na 4,8 milionu korun včetně přirážky. Nového majitele má také proslulá Venus/ All the Way to USA designéra a malíře Ladislava Sutnara, která se prodala za téměř 1,7 milionu korun.

Zářijová dražba aukčního domu Dorotheum byla ve znamení oleje Alej u zámku v Bruntále od významného rakouského malíře Carla Molla. O dílo usilovali čtyři zájemci ze zahraničí, zvítězil nakonec dražitel, který za obraz nabídl 4,8 milionu korun. „Dle očekávání se kolem tohoto díla zvedla vlna zájmu ze strany rakouských sběratelů. Alej u zámku v Bruntále je ukázkou mimořádných výtvarných kvalit autora, který patří mezi nejdůležitější postavy v dějinách rakouského moderního malířství. Byl to právě Moll, kdo se v roce 1897 podílel společně s Gustavem Klimtem na vzniku Wiener Secession,“ říká expert Dorothea na výtvarné umění Michal Šimek.

carl-moll-alej-u-zamku-v-bruntale-vyvolavaci-cena-v-aukci-dorothea-1-7-milionu-korun-nahled

Alej u zámku v Bruntále

Tahákem pro české sběratele se stala „Venus/ All the Way to USA brilantního designéra a malíře Ladislava Sutnara. Proslulý obraz, který sám umělec považoval za ideální ukázkou svého výtvarného programu Joy Art neboli Umění pro radost, si koupil sběratel z Čech za 1,68 milionu korun. „Dílo nechybělo na jediné Sutnarově výstavě od roku 2003. Autor i jeho syn měli k této Venuši velmi osobní vztah, i to se bezesporu promítlo do zájmu a výsledné ceny tohoto vskutku působivého a v kontextu celé Sutnarovy tvorby naprosto zásadního obrazu,“ uvádí Mária Gálová, MBA, ředitelka české pobočky aukčního domu Dorotheum.

Milovníky českého výtvarného umění zaujalo také rozměrné plátno Květy Válové, které se prodalo za 540 tisíc korun. S cenou přesahující 430 tisíc korun opustila aukci Studie k Jaru od Jana Preislera – zcela nový objev Preislerovy tvorby, v jehož případě lze mluvit o skutečném klenotu českého moderního umění. U sběratelů uspělo také špičkové secesní sochařské dílo, Náhrobní reliéf Bohumila Kafky, jehož dražba skončila na 600 tisících korun.


Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

Včera ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

Včera v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru