dnes
Středa - zatazeno
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - snih
4°C
Albánec před soudem: Sorry, ale my jsme si už pobodání v Praze vyřešili doma omluvou
Ilustrační foto: freeimages

Albánec před soudem: Sorry, ale my jsme si už pobodání v Praze vyřešili doma omluvou

Pražský městský soud se začal zabývat pobodáním kosovského Albánce před hotelem Hilton, které podle obžaloby spáchal na podzim roku 2013 krajan napadeného Shpejtim Salihu. Salihu je stíhán jako uprchlý, po svém advokátovi však dnes poslal prohlášení, podle nějž se nikde neskrývá a žije v Kosovu. S pobodaným si prý doma vše vyřídili omluvou „podle albánských tradic". Za pokus vraždy muži hrozí až 18 let vězení.

Incident se stal 5. října 2013 necelou hodinu po půlnoci na parkovišti před hotelem Hilton v Pobřežní ulici v Praze 8. Státní zástupce tvrdí, že Salihu přezdívaný Šmeky tam po předchozí hádce napadl svého o deset let staršího známého a pobodal ho ostrým nástrojem, pravděpodobně nožem. Mimo jiné mu při tom přeťal tepnu a žílu v lýtkovém svalu. Navíc se prý muže pokusil dvakrát bodnout do hrudníku.

Dvaatřicetiletý Salihu se dnes na dálku přiznal k tomu, že muže přezdívaného Džerza bodl do nohy. Údajně se ale pouze bránil, Džerza prý na něj měl dlouhodobě spadeno. „Lidi z albánské komunity mi říkali, že mě chce zabít za to, že jsem ho pomlouval. Viděl jsem ho dvakrát nebo třikrát, nic jsem o něm nevěděl. On mě sháněl, ale já jsem se mu stále vyhýbal," vzkázal prostřednictvím notářsky ověřeného písemného vyjádření.

V den konfliktu prý Salihu zašel se svým českým známým do baru v Hiltonu a po cestě na toaletu náhodou potkal Džerzu. „Hned, jak mě uviděl, podíval se na mě ošklivě," popsal. Prý si šel za Džerzou všechno vyříkat a Džerza ho přátelsky vyzval, ať si jdou popovídat ven. Na parkovišti před hotelem se prý tón jeho řeči změnil, začal Salihovi vyhrožovat, několikrát ho udeřil pěstí a sevřel mu krk.

„Myslel jsem, že mě chce zabít. V levé kapse kabátu jsem měl nůž, který u sebe nosím, protože to je dárek od kamaráda," vylíčil Salihu svou verzi události. Džerzu prý bodl do nohy, aby mu zabránil v dalším útoku.

Obžaloba uvádí, že po útoku pachatel utekl z místa činu neznámo kam. Pobodaný cizinec si zvládl přivolat pomoc, záchranná služba ho následně převezla do vinohradské nemocnice. Bez ošetření mohl kvůli ztrátě krve zemřít.

Salihu tvrdí, že důvodem jeho odchodu z Česka nebylo to, aby se skryl před spravedlností. Bál se prý pomsty Džerzy a jeho známých. „V Kosovu jsme to spolu vyřešili podle albánských tradic. Omluvil jsem se jemu i jeho rodině," uzavřel. Omluvu za způsobené nepříjemnosti dnes vzkázal také hotelu a české policii.

V kauze bude klíčová výpověď napadeného Džerzy, který je v současné době v české vazbě kvůli jinému trestnému činu. Soudce ho vyslechne příští čtvrtek, kdy také pravděpodobně vynese rozsudek.

Soud vede hlavní líčení proti Salihovi jako proti uprchlému. Tímto způsobem, tedy v nepřítomnosti obžalovaného, lze postupovat, pokud se obviněný vyhýbá trestnímu řízení pobytem v cizině nebo tím, že se skrývá. Pokud by soudy pravomocně rozhodly a Salihu by se poté vrátil do Česka, musela by justice na jeho žádost hlavní líčení zopakovat. Nesměla by přitom rozhodnout přísněji než napoprvé.


Kvůli rukám a hlavě strašidelně vypadající nahý cizinec předvedl půlnoční divadlo na chodbě

29. prosince 2017 ve 20:53

V pátek hodinu po půlnoci bylo přijato na Obvodním ředitelství městské policie Prahy 3 oznámení, že se na Žižkově v ulici Krásova na chodbě v jednom z domů nachází nahý muž.

Další články
Nahoru