dnes
Sobota - polojasno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Lifestyle / Zdraví

Alarmující výsledky: O tento orgán ve svém těle Češi neumí pečovat. Hůře jsou na tom muži, ale ani ženy si nemohou vyskakovat. Neblahé vítězství mužů nad ženami nepřekvapuje, tvrdí lékař Hrádek. Proč?

Bezplatná akce Mám rád (svá) játra, která proběhla v rámci preventivního programu Zdraví národa laboratorní skupiny synlab czech, ukázala, že Češi svá játra až tak rádi nemají. Nebo o ně minimálně neumí pečovat. Prokázaly to výsledky laboratorních vyšetření jater, kterého se zúčastnilo 3518 lidí. 

Poprvé v historii preventivního programu Zdraví národa měly lepší výsledky ženy – mimo normu mělo nejméně jeden sledovaný parametr více než 50 % z nich. U mužů to bylo dokonce 79 %. 

„V tomto případě neblahé vítězství mužů nad ženami nepřekvapuje. Je to odraz nejen horšího přístupu k životnímu stylu, ale také ne zcela vhodné skladby stravy a především pozitivnějším vztahem mužů k alkoholu,“ říká Tomáš Hrádek, vedoucí lékař sekce biochemie a hematologie společnosti synlab czech.

Lidé, u kterých byl výsledek rozboru krve mimo danou normu, nejsou automaticky nemocní, ale měli by tyto výsledky brát velice vážně. „Výsledky vyšetření přinejmenším avizují, že něco není v pořádku. Je to jedno z posledních varování, že pokud se o svá játra pacienti nezačnou vhodnou formou starat, může i malá odchylka od normy indukovat chorobu a nakonec se rozvinout ve fatálně ohrožující stav,“ varuje Hrádek.

U nemalého procenta pacientů však výsledky jednoznačně ukazovaly na zdravotní problém, dokonce už i v pokročilejším stádiu. „Všichni pacienti, kterým jsme na základě vyšetření doporučili konzultaci s praktickým lékařem, by ve svém vlastním zájmu neměli tuto návštěvu odkládat. Ušetří si tak do budoucna mnoho nepříjemných problémů,“ doplňuje Hrádek.

V rámci akce s názvem Mám rád (svá) játra laboratoře synlab czech vyšetřovaly tyto parametry: hladinu enzymů ALT a AST, bilirubinu a faktorů GGT a CDT.

Zánětlivá onemocnění jater trápí Čechy

Zvýšená aktivita enzymu alaninaminotransferázy (ALT) v krevním řečišti může upozornit například na zánětlivá onemocnění jater. „V případě ALT se jedná o primární screeningový faktor, který upozorňuje na to, že se v játrech děje něco špatného. Ačkoli jsme očekávali, že hodnoty u vyšetřených mohou být jakékoliv, výsledky mužů nás překvapily a zarazily,“ popisuje MUDr. Hrádek. Ze statistiky naměřených hodnot aktivit ALT jsou na tom nejhůře pacienti ve věku od 50 do 65 let – v případě žen mělo výsledky mimo normu téměř 20 %, v případě mužů dokonce 68 % této věkové skupiny.

Naměřené hodnoty aktivit enzymu AST u vyšetřované skupiny nebyly tak dramatické, aby ukazovaly na prognosticky závažnější onemocnění jater. V tomto parametru nejhorší výsledky zaznamenaly ženy starší 65 let, kde hodnoty mimo normu byly u 37 % z nich. V případě mužů pak v kategorii od 50 do 65 let věku neměl výsledky ve fyziologickém rozmezí přibližně každý pátý vyšetřený pacient

infografika-nahled


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru