Dnes Neděle - oblacno 7°C
Zítra Pondělí - oblacno 5°C
Neděle 28. 2. 2021
Svátek má Lumír
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Aktuální průzkum ukázal, čeho se Pražané nyní nejvíc bojí a komu nevěří
Výhled na Prahu z Petřínské rozhledny. Foto: archiv

Aktuální průzkum ukázal, čeho se Pražané nyní nejvíc bojí a komu nevěří

Hlavní město představilo hlavní závěry exkluzivního průzkumu veřejného mínění. Kromě obecného vnímání situace kolem pandemie průzkum zjišťoval, jak jsou lidé informováni o opatřeních, jak je hodnotí, jak důvěřují v souvislosti s řešením epidemie vybraným institucím nebo jaké má situace ekonomické dopady na jejich domácnost. Šetření agentury STEM se mezi 20. a 22. říjnem zúčastnilo 1 041 dospělých Pražanů.  

„Naší povinností coby volených zástupců je snažit se co nejlépe porozumět tomu, jak Pražané vnímají současnou situaci související s pandemií covid-19. Jsem rád, že z průzkumu vyplývá, že ji většina Pražanů zvládá relativně dobře a je obeznámena s platnými pravidly. Pro občany v horší situaci hledáme na základě získaných dat vhodné řešení,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).  

Průzkum agentury STEM pro pražský magistrát ukázal, že Pražané zvládají situaci v kontextu opatření souvisejících s koronavirem celkem bez problémů (54 procent) či s menšími problémy (36 procent).

Tři čtvrtiny respondentů zhodnotily svou ekonomickou situaci pozitivně – pro 32 procent je snesitelná a podle 42 procent se jejich domácnosti po finanční stránce nedotkla.

Pro 93 procent respondentů je jasné, jak se v této epidemii chovat a jaká omezení dodržovat, a 83 procent dotazovaných Pražanů ví, jak postupovat v případě podezření na nákazu koronavirem.

Téměř dvě třetiny Pražanů považují platná preventivní opatření za přiměřená, 21 procent se pak domnívá, že by měla být dokonce přísnější. Naprostá většina Pražanů považuje za zásadní dodržování pravidla takvazných 3R – nošení roušky, dodržování rozestupů a mytí rukou.

Ve srovnání s preventivními a bezpečnostními opatřeními jsou lidé podstatně kritičtější k opatřením v ekonomické oblasti. Celkem 42 procent dotazovaných je nepovažuje za správná, to je podstatně více než v dubnu (27 procent). Téměř třetina pak tato opatření považuje za nesrozumitelná. V dubnu se takto vyslovilo pouze 16 procent Pražanů.

Při čerpání informací o koronaviru Pražané nejvíce důvěřují praktickým lékařům, epidemiologům a hygienikům a svým blízkým. Naopak politiky považují za méně důvěryhodné zdroje informací o koronaviru, stejně jako vystoupení populárních osobností. 

Celých 60 procent Pražanů se domnívá, že hlavní město krizovou situaci a její dopady zvládá. 54 procent v této věci důvěřuje vedení své městské části. Do vlády ČR tuto důvěru vkládá pouze 40 procent, v případě Ústředního krizového štábu se jedná o 53 procent.

Pro dvě třetiny Pražanů je důležité, jakou roli v řešení krize hraje hlavní město. Ještě více respondentů (68 procent) se domnívá, že jejich bezpečnosti je v Praze v krizové situaci věnována dostatečná pozornost. 

Pražané se ale obávají více toho, že se koronavirem nakazí jejich blízcí (76 procent), než že se nakazí oni sami (61 procent). Obava z vlastní nákazy oproti dubnu vzrostla, tehdy se obávalo 50 procent respondentů. Starší lidé se výrazně více obávají, že se sami nakazí (71 procent), mezi nejmladšími respondenty ve věku 18 až 29 let se nákazy obává pouze 30 procent.


V Praze 13 začala závěrečná etapa revitalizace vnitrobloku Fingerova

26. února 2021 v 11:09

Ve středu 24. února byla zahájena třetí, závěrečná etapa revitalizace vnitrobloku Fingerova. Projekt rekonstrukce celého vnitrobloku byl v roce 2018 projednán s veřejností v rámci místní Agendy 21.

Praha 1 opět podpoří Městskou knihovnu na Pohořelci

25. února 2021 v 09:42

Radnice Prahy 1 odsouhlasila poskytnutí účelové dotace pro Městskou knihovnu, pobočku Hradčany, a to ve výši půl milionu korun na tento rok.

Zemřel František Šedivý, předseda Klubu dr. Milady Horákové

24. února 2021 ve 21:33

Ve věku 93 let zemřel v úterý dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové, bývalý místopředseda Konfederace politických vězňů František Šedivý.

Další články
Nahoru