Dnes Úterý - prehanky-dest 11°C
Zítra Středa - prehanky-dest 8°C
Úterý 18. 5. 2021
Svátek má Nataša
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Aktuální průzkum ukázal, čeho se Pražané nyní nejvíc bojí a komu nevěří
Výhled na Prahu z Petřínské rozhledny. Foto: archiv

Aktuální průzkum ukázal, čeho se Pražané nyní nejvíc bojí a komu nevěří

Hlavní město představilo hlavní závěry exkluzivního průzkumu veřejného mínění. Kromě obecného vnímání situace kolem pandemie průzkum zjišťoval, jak jsou lidé informováni o opatřeních, jak je hodnotí, jak důvěřují v souvislosti s řešením epidemie vybraným institucím nebo jaké má situace ekonomické dopady na jejich domácnost. Šetření agentury STEM se mezi 20. a 22. říjnem zúčastnilo 1 041 dospělých Pražanů.  

„Naší povinností coby volených zástupců je snažit se co nejlépe porozumět tomu, jak Pražané vnímají současnou situaci související s pandemií covid-19. Jsem rád, že z průzkumu vyplývá, že ji většina Pražanů zvládá relativně dobře a je obeznámena s platnými pravidly. Pro občany v horší situaci hledáme na základě získaných dat vhodné řešení,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).  

Průzkum agentury STEM pro pražský magistrát ukázal, že Pražané zvládají situaci v kontextu opatření souvisejících s koronavirem celkem bez problémů (54 procent) či s menšími problémy (36 procent).

Tři čtvrtiny respondentů zhodnotily svou ekonomickou situaci pozitivně – pro 32 procent je snesitelná a podle 42 procent se jejich domácnosti po finanční stránce nedotkla.

Pro 93 procent respondentů je jasné, jak se v této epidemii chovat a jaká omezení dodržovat, a 83 procent dotazovaných Pražanů ví, jak postupovat v případě podezření na nákazu koronavirem.

Téměř dvě třetiny Pražanů považují platná preventivní opatření za přiměřená, 21 procent se pak domnívá, že by měla být dokonce přísnější. Naprostá většina Pražanů považuje za zásadní dodržování pravidla takvazných 3R – nošení roušky, dodržování rozestupů a mytí rukou.

Ve srovnání s preventivními a bezpečnostními opatřeními jsou lidé podstatně kritičtější k opatřením v ekonomické oblasti. Celkem 42 procent dotazovaných je nepovažuje za správná, to je podstatně více než v dubnu (27 procent). Téměř třetina pak tato opatření považuje za nesrozumitelná. V dubnu se takto vyslovilo pouze 16 procent Pražanů.

Při čerpání informací o koronaviru Pražané nejvíce důvěřují praktickým lékařům, epidemiologům a hygienikům a svým blízkým. Naopak politiky považují za méně důvěryhodné zdroje informací o koronaviru, stejně jako vystoupení populárních osobností. 

Celých 60 procent Pražanů se domnívá, že hlavní město krizovou situaci a její dopady zvládá. 54 procent v této věci důvěřuje vedení své městské části. Do vlády ČR tuto důvěru vkládá pouze 40 procent, v případě Ústředního krizového štábu se jedná o 53 procent.

Pro dvě třetiny Pražanů je důležité, jakou roli v řešení krize hraje hlavní město. Ještě více respondentů (68 procent) se domnívá, že jejich bezpečnosti je v Praze v krizové situaci věnována dostatečná pozornost. 

Pražané se ale obávají více toho, že se koronavirem nakazí jejich blízcí (76 procent), než že se nakazí oni sami (61 procent). Obava z vlastní nákazy oproti dubnu vzrostla, tehdy se obávalo 50 procent respondentů. Starší lidé se výrazně více obávají, že se sami nakazí (71 procent), mezi nejmladšími respondenty ve věku 18 až 29 let se nákazy obává pouze 30 procent.


Zájemci se mohou hlásit do grantového programu Cesta ke vzdělání 2021

Dnes ve 12:20

Již potřinácté Nadační fond Cesta ke vzdělání nabízí možnost pražským studentům a pedagogům zapojit se do grantového programu Cesta ke vzdělání 2021, který poskytuje příspěvky na vzdělávací pobyty v zahraničí, stáže či soutěže. Jedním z nich je také i pomoc se začleňováním studentů se speciálními...

Praha finančně podpoří kontaktní místo pro bydlení Prahy 14

Dnes ve 12:08

Pražští radní jednali o finanční podpoře Kontaktního místa pro bydlení na území Prahy 14. Neinvestiční účelová dotace ve výši necelých 835 000 korun umožní personální zajištění provozu tohoto místa, které poskytne poradenství lidem v bytové nouzi, do konce roku...

Diskuze radních a odborníků o dostupném rodinném bydlení v Praze 8

Včera ve 20:32

V Centru architektury a městského plánování se z iniciativy radního městské části Praha 8 pro strategický rozvoj Tomáše Hřebíka a radní hl. m. Prahy pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení Hany Kordové Marvanové konala panelová diskuse zaměřená na dostupnost bydlení v Praze 8, a...

Praha pronajme čtyři byty Dětskému domovu Dolní Počernice

Včera ve 20:00

Rada hlavního města Prahy schválila pronájem čtyř městských bytů pražské příspěvkové organizaci Dětský domov v Dolních Počernicích. Dva byty bude využívat tzv. rodinná skupina, další dva poslouží jako startovací či cvičné.

Povodňová aktivita prozatím ustala, otevírají se náplavky i Čertovka

Včera v 16:04

Průtok Vltavy je od noci příznivý a dnes dopoledne v 10 hodin byl 403 m3/s, což je pod hranicí prvního stupně povodňové aktivity. Stále se však jedná o zvýšenou hodnotu průtoku. Počasí by se v následujících dvou dnech nemělo měnit a situace by měla být podobná i v následujících sedmi dnech. Na...

Další články
Nahoru