Dnes Pondělí - jasno 4°C
Zítra Úterý - zatazeno 5°C
Pondělí 8. 3. 2021
Svátek má Gabriela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Aktuální opatření Prahy 9 v souvislosti s onemocněním covid-19
Odběrové místo před proseckou poliklinikou je nadále v provozu. Foto: P9

Aktuální opatření Prahy 9 v souvislosti s onemocněním covid-19

S počátkem nového školního roku se zpřísnila opatření v souvislosti s onemocněním covid-19. Městská část Praha 9 proto ve svých dvou největších školách instaluje termokamery, nepřestává distribuovat ochranné prostředky seniorům a ve spolupráci s GHC Genetics pokračuje v testování na koronavirus SARS-CoV-2 (covid –19).

„Naším společným zájmem je zdraví a bezpečnost nás všech, proto jsme v základní škole Litvínovská 600 instalovali termokameru. Díky tomu se vedení školy již při příchodu žáků nebo učitelů hned dozví, kdo může být potenciálním nebezpečím pro své spolužáky či kolegy. Systém sám na takového člověka upozorní, pořídí jeho fotografii a informaci po nezbytnou dobu uloží pro možné zpětné dohledání. Výhodou systému je, že dokáže monitorovat velký počet lidí najednou a není tak potřeba, aby děti na měření teploty stály ve frontách,“ vysvětluje místostarosta MČ Praha 9 Tomáš Portlík (ODS). 

Stejný systém chytré kamery s možností měření teploty podle něj bude brzy instalován také v Základní škole Novoborská. Pokud se systém osvědčí, vybaví jím devátá městská část i další zařízení včetně sociálních služeb.

Praha 9 zachovala systém distribuce roušek a dezinfekce pro nejohroženější skupinu – seniory a zdravotně handicapované. Senioři z deváté městské části si mohli a stále mohou vyzvednout tyto ochranné prostředky každé pondělí od 16 do 17 hodin ve dvoře radnice ve Vysočanech, Sokolovská 14/324.

Po celou dobu trvání koronavirové pandemie je rovněž v Praze 9 před Poliklinikou Prosek otevřen testovací stan, kde se mohou nechat zájemci odkudkoliv otestovat. Odběrové místo je otevřeno v pondělí od 8 do 11 hodin a ve čtvrtek od 13 do 16 hodin.

Testování probíhá na koronavirus SARS-CoV-2 (covid-19) pomocí metody PCR. Zájemci o testování musí mít žádanku od svého lékaře, samoplátci za test zaplatí 1750 korun. Výsledek vyšetření je vyhotoven do 24 hodin.

Lidé si také mohou nechat vyšetřit přítomnost protilátek IgG a IgM díky imunochromatografickému testu pro samoplátce. Výsledek vyšetření je znám do 5 minut. Cena testu je 700 korun.

„Obyvatelům deváté městské části na testy přispíváme, takže samoplátci zaplatí o 300 korun méně,“ dodává Tomáš Portlík. Dotazy k testování jsou zodpovídány na telefonním čísle 739 500 500 nebo na e-mailové adrese covid@ghc.cz.


Roušky a respirátory pro seniory Prahy 9

5. března 2021 v 19:13

V pondělí 8. března dostanou senioři po prokázání se občanským průkazem, kde je uvedeno trvalé bydliště na území městské části Praha 9, k pěti kusům roušek i dva respirátory.

Praha 10 dnes začala s pravidelnou dezinfekcí dětských hřišť

5. března 2021 v 18:56

Hřiště zůstávají otevřená, návštěvníci ovšem musí dodržovat veškerá vládní nařízení, zejména dvoumetrové rozestupy a ochranu nosu a úst. Situaci na hřištích monitoruje státní i městská policie.

Praha 14 očkuje zaměstnance škol a školek

4. března 2021 v 18:26

Praha 14 začala s očkováním pedagogických i nepedagogických pracovníků místních základních a mateřských škol. Očkovat se bude v závislosti na tom, jak budou zaváženy vakcíny.

Úterní nárůst případů covidu v metropoli je dosud čtvrtý nejvyšší

3. března 2021 v 11:38

V Praze přibylo v úterý 1990 prokázaných případů covidu-19, o 42 méně než před týdnem. V hlavním městě je to čtvrtý nejhorší výsledek od začátku epidemie loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Další články
Nahoru