dnes
Středa - jasno
35°C
zítra
Čtvrtek - jasno
27°C
pozítří
Pátek - skorojasno
23°C
Aktuální aktivita klíšťat je nadprůměrná, zjistili pražští hygienici
Klíště obecné. Foto: James Lindsey / Wikimedia Commons

Aktuální aktivita klíšťat je nadprůměrná, zjistili pražští hygienici

Hygienická stanice hlavního města Prahy (HSHMP) apeluje na veřejnost a vyzývá ke zvýšené obezřetnosti při pobytu v přírodě nebo zeleni. Aktuální aktivita klíšťat je nadprůměrná. Možnost kontaktu člověka s klíštětem v přírodě je velice vysoká. Klíšťata mohou přenášet nejrůznější infekce na člověka, nejčastěji Lymeskou nemoc (Lymeskou borreliózu) a Klíšťovou encefalitidu. Obě nemoci se přitom v nemalé míře vyskytují i mezi Pražany.

O počtu nemocných Pražanů Lymeskou nemocí nebo Klíšťovou encefalitidou během uplynulých pěti let jasně vypovídají následující tabulka. Počet nemocných borreliózou se víceméně drží na přibližně stejné úrovni, naproti tomu výskyt onemocnění enfalitidou u Pražanů byl v minulém roce za posledních pět let vůbec nejvyšší.

Výskyt vybraných onemocnění přenášených klíšťaty mezi Pražany

onemocnění / rok a počet nemocných

2013

2014

2015

2016

2017

Lymeská nemoc

184

163

173

208

174

Klíšťová encefalitida

58

33

22

39

62

Zdroj: vlastní zpracování HSHMP, 2018 

Hygienici v metropoli klíšťata monitorují

Pražští hygienici se v rámci své preventivní činnosti věnují již více než 20 let monitoringu klíšťat na území Prahy. V jarních měsících, kdy klíšťata vyvíjejí vůbec nejvyšší aktivitu z celého roku, sledují v Praze 9 lokalit, na kterých provádějí sběr klíšťat. Ta jsou následně podrobována laboratornímu rozboru.

Z devíti testovaných lokalit v roce 2017 se pozitivní klíšťata na klíšťovou meningoencefalitidu našla jen v oblasti Kunratického lesa – lokalitě Globus. Naproti tomu výskyt bakterií rodu Borrelia se loni objevil na vícero sledovaných lokalitách. „Záchyt nakaženého klíštěte automaticky neznamená, že by tam lidé měli přestat chodit. Ukazuje se však, že správná ochrana proti klíšťatům je i v Praze nutností. Je potřeba dbát na základní prevenci,“ vysvětluje šéf pražských hygieniků Jan Jarolímek a dodává: „Základem je dodržování základních pravidel: mezi ně patří očkování proti klíšťové encefalitidě, vhodné oblečení, používání repelentu a v případě přisátí klíště jeho včasné odstranění.“

kliste-mapa-2015-2017web


Radnice Prahy 5 začala vydávat Páťáka. Zpravodaj propojuje odborníky, pedagogy, rodiče a žáky

Dnes v 00:09

Radnice Prahy 5 jako první v metropoli přichází s novou platformou komunikace ve školství. Začala vydávat zpravodaj Páťák, který spojuje všechny složky ve vzdělávání – odborníky, pedagogy, rodiče a žáky.

Další články
Nahoru