dnes
Čtvrtek - skorojasno
10°C
zítra
Pátek - zatazeno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Vltava rychle stoupá, Praha vyhlásila stav nebezpečí
Na pražské náplavky je zákaz vstupu, zaplavila je voda. Foto: autor

Vltava rychle stoupá, Praha vyhlásila stav nebezpečí

Situace v Praze je velmi vážná, průtok Vltavy v hlavním městě už je 2 000 metrů krychlových vody za vteřinu, což je třetí stupeň povodňové aktivity – stav ohrožení. Pokračuje výstavba dalších protipovodňových zábran, na některých místech nejezdí tramvaje a autobusy MHD, v některé stanice metra jsou uzavřené a soupravy jimi projíždí.    

Třetí stupeň povodňové aktivity (stav ohrožení)

Vyhlašuje se při bezprostředním nebezpečí nebo vzniku škod většího rozsahu, ohrožení životů a majetku v záplavovém území; vyhlašuje se také při dosažení kritických hodnot sledovaných jevů a skutečností na vodním díle z hlediska jeho bezpečnosti současně se zahájením nouzových opatření; provádějí se povodňové zabezpečovací práce podle povodňových plánů a podle potřeby záchranné práce nebo evakuace.

Zdroj: Zákon o vodách

Vzhledem ke stávající povodňové situaci byl v Praze vyhlášen před polednem stav nebezpečí. Mimo jiné dojde se vší pravděpodobností nejpozději v pondělí  k omezení  individuální i hromadné dopravy v Praze. 

„Upozorňuji proto všechny, kdo do Prahy dojíždějí, i Pražany, že na celém území města bude veškerá doprava, včetně veřejné hromadné dopravy, omezena, mohou být  přerušeny i některé linky metra a pohyb po Praze bude velmi komplikovaný. Vyzývám proto každého, kdo může cestu do Prahy i po městě  odložit, aby to v pondělí udělal. Praha řeší komplikovanou povodňovou situaci a chci požádat o pochopení a pomoc každého. Tato opatření budou trvat až do odvolání,“ uvedl první náměstek primátora Tomáš Hudeček. 

Hasiči od noci staví protipovodňové bariéry v Radotíně. Další vyrůstají v Libni, na Kampě, Zbraslavi a v Modřanech. Zátarasy jsou stavěny také v podchodech ve Stromovce. 

Hlavnímu městu také pomáhají hasiči z jiných částí České republiky, které velká voda nezasáhla. Do Prahy zamířilo 120 hasičů z jiných krajů.  

Protipovodňová opatření pomáhají budovat profesionální vojáci, čeká se zvedání hladiny, evakuace obyvatelstva zatím nehrozí ale je připravena v oblasti Troji. 

Už během včerejška byly postaveny protipovodňové zábrany na Zbraslavi, u podchodu do Divadelní ulice u Hollara a uzavřen byl protipovodňový uzávěr pod hotelem Four Seasons.   

Včera večer se zastavila lodní doprava v úseku od Palackého mostu po Holešovice. Všechny lodě byly odsunuty do ochranných přístavů.  

I když má vltavská kaskáda retenční schopnost v řádu jednotek dní a díky tomu se neočekávalo nijak dramatické zvýšení průtoku vody ve Vltavě v Praze, situaci dramatizuje Berounka, která v noci stoupala.

Protipovodňová opatření pomáhají budovat profesionální vojáci, čeká se zvedání hladiny, evakuace obyvatelstva zatím už je připravena v Troji.

Rozvodněný Botič už zatopil ulici K Horkám v Hostivaři. Z nedalekého hotelu museli hasiči preventivně evakuovat asi tři desítky lidí.

Omezení v dopravě

V úseku Nádraží Radotín – Zadní Kopanina nejezdí linka číslo 256 která bude do 11:00 hod bez provozu, poté se odkloní přes Lochkov.   

Od půl sedmé od rána nejezdí tramvaj číslo 17 v úseku Nádraží Holešovice – Ke Stírce, staví se zde protipovodňové hráze. 

Autobusy linky 340 přestaly jezdit v úseku V Podbabě – Roztoky, Tyršovo náměstí. Odkláněny budou přes Unětice. 

Autobusové linky 177, 181 jsou odkláněny přes Petrovice. Kvůli nesjízdné silnici totiž nejezdí v úseku Hostivařské náměstí – Na Košíku. 

Autobusová linka 256 nejezdí v úseku Nádraží Radotín – Zadní Kopanina.  Je odkláněna přes Lochkov. Na trase autobusové linky 363 nefungují do odvolání zastávky Šeberov, V Ladech, Pod Vsí – mimo provoz. 

V úseku Jílové u Prahy – Davle a Vrané nad Vltavou – Praha Zbraslav nejezdí vlaky. Ráno se zde totiž sesula trať. V omezeném rozsahu zde funguje náhradní kyvadlová autobusová doprava. 

V úseku Dejvická – V Podbabě nejezdí autobusy. Týká se to linek 107, 116, 147, 160, 340, 355 a 359.   

Autobusová linka 116 nefunguje v Šáreckém údolí. Odklon je po ulici Evropská. 

Linka 363 nejezdí Šeberovem a je odkláněna na dálnici D1.

Praha vyčlenila peníze na povodně

Rada hlavního města Prahy na dnešním mimořádném jednání schválila vyčlenění 50 milionů korun na pomoc v souvislosti s povodněmi. „V rámci ochrany Pražanů a jejich majetku budeme muset evakuovat řadu objektů, postarat se o lidi z nich, udržet v provozu evakuační centra, očekáváme velká opatření v dopravě atd.  Protipovodňová ochrana města je prostě nejen investičně, ale i provozně nákladná záležitost. Nic z těchto věcí nepočká,  musíme proto okamžitě vytvořit nezbytný finanční rámec pro pomoc tam ,kde je to potřeba, To jsme dnes udělali,“ řekl první náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09) pověřený kompetencemi primátora hl. m. Prahy.

V provozu je bezplatná informační linka MHMP 800 100 991, kam se mohou lidé obracet s dotazy v souvislosti s povodňovou situací. 

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa zřídil stálou povodňovou službu, která bude občanům poskytovat aktuální údaje o stavu řek. Služba na telefonní lince 267 122 998 je zajištěna od dnešních 11 hodin až do odvolání.   

Průběžně aktualizujeme


Autor: Lukáš Plecháček

Ustlali si v opuštěném drážním domku, od jejich svíčky vznikl požár

8. listopadu 2017 v 18:43

Dnes hodinu po půlnoci vyslal operační důstojník hlídku pražské cizinecké policie do oblasti Florence, neboť byli tito policisté nejblíže místu začínajícího požáru. Na ten policisty upozornili pracovníci tamního autobusového terminálu.

Ptal se seniorky na přesný čas, z krku jí strhnul řetízek za tisíce

8. listopadu 2017 v 09:01

Policisté z místního oddělení Horní Počernice prošetřují případ, při kterém doposud neznámý pachatel využil  nestřeženého okamžiku a pětasedmdesátileté seniorce strhl z krku řetízek.

Překvapení v rozkroku: Asi málokdo by tušil, že si je schovala zrovna do kalhotek

7. listopadu 2017 v 17:32

Tisícovky cigaret pašovaných linkovým autobusem z Ukrajiny, mimo jiné i ve spodním prádle stevardky, odhalili v sobotu pražští celníci. V autobuse byla i puška s náboji. O den dříve celníci v Praze našli stovky litrů piva, vína a lihovin pašovaných rumunskou dodávkou.

Další články
Nahoru