dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Aktivita klíšťat se podle předpovědi dostane na nejvyšší stupeň
Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Aktivita klíšťat se podle předpovědi dostane na nejvyšší stupeň

Na nejvyšší desátý stupeň stanovili hydrometeorologové předpověď aktivity klíšťat na neděli 8. května i následující pondělí. 

Ode včerejška až do soboty je předpověď na devítce. Devátý a desátý stupeň představují vůbec nejvyšší riziko. V těchto dnech se nedoporučuje chodit v listnatých a smíšených lesích mimo zpevněné cesty, natož se prodírat křovinami či jinou vegetací.

Kdo zamíří do přírody, neměl by zapomenout na repelent a po návratu na důkladnou prohlídku těla. Někoho by mohlo zmást, že v uplynulých dnech panovalo chladné a deštivé počasí.

„To ale klíšťatům nevadí. Vlhko jim svědčí, na rozdíl od veder uprostřed léta,“ uvádí docent Rastislav Maďar, epidemiolog, který je členem Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu. Podle něj již letos byly z lékařských ordinací z různých částí země hlášeny první případy lymské boreliózy i klíšťové encefalitidy – dvou nejvýznamnějších nemocí přenášených klíšťaty na člověka.

Pojem aktivita klíšťat představuje podíl klíšťat, jež jsou zrovna připravena přisát se na hostitele, na celkové populaci klíšťat. Do vyšších pater bylinné vegetace a trav vystupuje vždy jen část populace těchto parazitických roztočů. Záleží na období roku, vývojovém stadiu jedinců a také na aktuálním počasí. Čím je podíl takto „nachystaných“ klíšťat vyšší, tím vyšší je potom i riziko přisátí na člověka anebo zvíře. 


Další články
Nahoru