dnes
Úterý - snih-dest
5°C
zítra
Středa - obcasny-dest
4°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
0°C
Aktivistům z centra Klinika na Žižkově vyprší lhůta pro odchod 18. října
Na demonstraci před dvěma lety podpořily Kliniku dva tisíce lidí. Foto: klinika.451.cz/

Aktivistům z centra Klinika na Žižkově vyprší lhůta pro odchod 18. října

Ve středu 18. října vyprší aktivistům z Autonomního sociálního centra Klinika na Žižkově exekuční lhůta pro odchod z domu. ČTK to sdělil Tadeáš Polák z autonomního centra. Lednový rozsudek soudu, který rozhodl o tom, že aktivisté musí vyklidit a uvolnit budovu i pozemky novému majiteli Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), potvrdil na začátku září odvolací pražský městský soud.

Představitelé Kliniky na středu v 10:00 svolali tiskovou konferenci, kde řeknou, jak budou postupovat dál. „Oznámíme, jaký je náš postoj a zda v domě zůstaneme," uvedl Polák.

„Naše advokátní kancelář vyzvala právního zástupce protistrany, aby započala s předáváním předmětných nemovitostí," uvedla na dotaz ČTK Kateřina Šubová z tiskového oddělení SŽDC. Správa zatím nechce zveřejnit, jak bude jednat v případě, že Klinika nebude respektovat soudní rozhodnutí.

Správa železniční dopravní cesty, která získala objekt od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) loni v říjnu, se žalobou domáhala vyklizení centra. Do objektu chce po rekonstrukci přestěhovat část svých zaměstnanců.

Aktivisté upozorňují na to, že stát se svým majetkem nenakládá dobře a objekt, ve kterém Klinika sídlí, několik let pod jeho správou chátral. Kritizují i plánovanou rekonstrukci. Požadavek na vyklizení je podle nich v rozporu s dobrými mravy.

Squatteři objekt obsadili koncem roku 2014 a později jim ho ÚZSVM na rok půjčil. Poté, co úřad výpůjčku neprodloužil, obývají aktivisté budovu bývalé polikliniky nelegálně a objekt nechtějí opustit. Proti dalšímu setrvávání aktivistů v budově se opakovaně vyjádřilo vedení radnice Prahy 3.

Klinika v Jeseniově ulici pořádá přednášky, koncerty, dílny či jazykové kurzy, zaměřuje se také na pomoc migrantům. V minulosti se stala terčem útoku žhářů zřejmě ze strany extremistů, policie však případ odložila kvůli důkazní nouzi. V objektu byla také několikrát nahlášena výbušnina, nikdy se žádná nenašla.


Praha zajistila sběr a likvidaci injekčních stříkaček po narkomanech na další tři roky

5. prosince 2018 v 17:23

Nebezpečný a infekční odpad nacházejí na svých pravidelných obchůzkách strážníci městské policie. Hlavní město se dohodlo na pokračování dosavadní praxe, kdy jsou jehly, injekční stříkačky a další odpad z aplikací omamných a psychotropních látek bezpečně posbírány do speciálních sběrných boxů a...

Další články
Nahoru