Dnes Středa - jasno 20°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 15°C
Středa 23. 4. 2025
Svátek má Vojtěch
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Aktivisté stíhaní za malbu ukrajinské vlajky si neúspěšně podali stížnost
Vlajka, kvůli které jsou aktivisti stíháni. Foto: Kaputin

Aktivisté stíhaní za malbu ukrajinské vlajky si neúspěšně podali stížnost

Aktivisté ze skupiny Kaputin, kteří čelí obvinění kvůli namalování ukrajinské vlajky v komplexu ruských domů, podali stížnosti proti zahájení stíhání. Na dotaz ČTK to uvedla pražská policie. Právník aktivistů Karel Jelínek sdělil, že státní zástupce stížnost zamítl. Obvinění argumentovali tím, že posuzovat politický proces optikou vandalismu a sprejerství je přepjatým formalismem. Míní, že společenská škodlivost jejich činu byla nulová – a že policie chce stíháním legalizovat své nepřiměřené chování vůči účastníkům protestu. Dnes v podvečer k výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 akci symbolicky zopakovali, ale křídami na chodníku před domy.

Sedm obviněných namalovalo modro-žlutou vlajku na chodníku v oploceném areálu v bubenečské Schwaigerově ulici letos v únoru. Za poškození cizí věci jim hrozí až tři roky vězení. Podle policie totiž způsobili škodu zhruba za 50 000 korun a pomalované místo patří do památkové zóny.

Filozof Václav Němec, který je mezi stíhanými, vidí samo trestní stíhání jako příležitost upozorňovat na chování Ruska. To několik desítek lidí dělalo i dnes, v předvečer výročí srpnové okupace, když malovali vlajky Ukrajiny křídami na chodníku pod okny komplexu. „Současné Rusko se chová pořád velmi podobně," dodal Němec. Aktivisté se podle něj obávají, že Ruskem vlastněné budovy v ČR slouží jako infrastruktura k vyvíjení činnosti proti českému státu. „Vnímáme to jako bezpečnostní riziko," řekl.

S právní kvalifikací svého činu z poloviny července aktivisté nesouhlasí. „Na dlažbě ve skutečnosti nejsou sebemenší stopy po barvě, která byla smyta proudem vody, a náklady, které byly formalisticky počítané firmou zabývající se odstraňováním sprejerských graffiti, naprosto neodpovídají realitě," uvedli v textu stížnosti, kterou ČTK poskytl advokát Jelínek.

Zkritizovali také samotný policejní zákrok s tím, že policisté je z místa eskortovali „se zapnutými majáky nepřiměřenou rychlostí jako nebezpečné zločince". „Tato spektakulární a naprosto zbytečná a nesmyslná policejní akce si možná vyžádala větších nákladů než spláchnutí barvy z dlažby vapkou," poznamenali.

Zdůraznili, že všichni jsou bezúhonní a doposud netrestaní. Je mezi nimi docent z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, novinář či lektorka výtvarných kurzů, která podle aktivistů předem ověřovala nezávadnost použité barvy vůči povrchu dlažby.

Jedním z hlavních důvodů akce byla podle nich snaha upozornit na „nedotaženou" legislativní iniciativu směřující k vyvlastnění značného množství nemovitostí, které v Česku vlastní či spravuje Rusko. „Více než malba vlajky na pozemku České republiky je trestuhodné, že se představitelé státu touto věcí již dávno nezabývali," podotkli členové skupiny Kaputin ve své stížnosti.

Podle aktivistů je příznačné, že československý stát předal daný bytový komplex Sovětům 21. srpna 1986, tedy v den výroční invaze. „Legalita smlouvy uzavřené pod hlavněmi sovětských tanků je sama o sobě pochybná a navrácení majetku a vyhoštění zjevně nepřátelských osob mělo být dávno samozřejmostí. Je legitimní protestovat proti nečinnosti orgánů státu a je naprosto nelegitimní, aby na nenásilný projev občanského aktivismu stát neadekvátně odpověděl prostředky trestního práva,“ napsali.

K naplnění skutkové podstaty trestného činu poškození je podle autorů stížnosti zapotřebí úmyslného poškození. Trvají na tom, že takový úmysl neměli a naopak vybrali barvu tak, aby případnému poškození zamezili. Připomněli, že za podobné symbolické činy – namalování bílých křížů na Staroměstském náměstí za oběti covidu či obdobné použití svící na nádvoří Pražského hradu – nikdo pohnán k odpovědnosti nebyl. A to přesto, že svíce podle nich poškodily dlažbu, jejíž restaurování si vyžádalo statisícové náklady.


Autor: ČTK

V Letňanech se bude uklízet, pozor na změnu dopravního značení

Včera v 11:56

Na přelomu května a června proběhne v ulicích osmnácté městské části každoroční blokové čištění. Úklid se bude konat ve šesti blocích během šesti pracovních dnů, vždy od 8 do 15 hodin.

Návštěvnická hra: Putování po střediscích ekologické výchovy

Včera v 11:27

Pražané a obyvatelé Středočeského kraje mohou hrát poznávací hru a vzdělávat se tím v ekologii a ochraně životního prostředí. Hlavní město ve spolupráci se Středočeským krajem spouští druhý ročník akce Návštěvnické hry – Putování po střediscích ekologické výchovy Středočeského kraje a hlavního...

Soutěž v Praze 11: Žáci natáčí videa, jak vnímají odkaz války

21. dubna 2025 v 15:11

Žáci 8. tříd základních škol na Jižním Městě se mohou zapojit do soutěže v rámci oslav 80. výročí konce 2. světové války. „Natočte krátké týmové video na téma 2. světová válka a můžete vyhrát super ceny nejen pro vás, ale i pro celou třídu,“ vyzvala školáky místostarostka Prahy 11 pro sport,...

Měsíčník Desítka oceněn v soutěži Radniční oko

20. dubna 2025 v 10:41

Měsíčník radnice Prahy 10 uspěl v druhém ročníku soutěže o nejlepší radniční zpravodaj „Radniční oko“ vyhlašovanou Sdružením vydavatelů radničních zpravodajů. Na slavnostním vyhlášení v Lovosicích 8. dubna obdržela městská část od poroty v kategorii obcí nad 50 000 obyvatel...

Posílení kybernetické bezpečnosti informačních systémů radnice Prahy 15

20. dubna 2025 v 09:24

Praha 15 získala dotaci na projekt Nové funkce IS a zvýšení kybernetické bezpečnosti městské části Praha 15 2“.

Praha 5 podpoří Policii ČR finančním darem čtvrt milionu korun

20. dubna 2025 v 07:23

Městská část Praha 5 poskytne krajskému policejnímu ředitelství Policie České republiky finanční dar ve výši 250 000 korun.

Další články
Nahoru