dnes
Pondělí - jasno
23°C
zítra
Úterý - polojasno
25°C
pozítří
Středa - prehanky-dest
22°C
Aktivisté po týdnu sestoupili ze střechy bývalé kliniky na Žižkově
Při zahájení exekuce minulý týden panovala napjatá atmosféra, někteří aktivitsté se už usídlili na střechu budovy. Foto: Jan Puci

Aktivisté po týdnu sestoupili ze střechy bývalé kliniky na Žižkově

Skupina aktivistů včera odpoledne sestoupila ze střechy bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. ČTK to řekl zástupce Autonomního sociálního centra Klinika Arnošt Novák. Na střeše byla skupina čtyř lidí od minulého čtvrtka. Byli jediní, kteří budovu po zásahu exekutora neopustili. Nevyužívaný dům aktivisté obsadili v roce 2014.

Na střeše zůstali na protest proti vyklizení domu, který patří Správě železniční dopravní cesty (SŽDC). Správa chce budovu rekonstruovat a přestěhovat do ní své úředníky.

Lidé, kteří po vyklizení domu exekutorem minulý týden zůstali na střeše, podle dřívějších vyjádření zástupců kolektivu sociálního centra v budově žili a neměli kam jít. Ostatní stoupenci centra Klinika opustili objekt již minulý čtvrtek a pátek.

Aktivisté, kteří včera jako poslední z domu odešli, ČTK po svém zástupci vzkázali, že se cítí dobře, jsou plni síly a připraveni věnovat se dalším činnostem. Ze střechy se spustili po přistavených žebřících.

Zástupce protestující čtveřice Jan Trnka ČTK řekl, že měli na střeše zásoby jídla. „V průběhu týdne také chodili lidé ze sousedství a házeli jim na střechu jídlo," řekl Trnka. Členové Kliniky jim shání bydlení, protože nyní nemají kam jít. Konflikt mezi aktivisty a ochrankou, která dům hlídala, za celý týden podle Trnky nenastal.

Co bude s centrem Klinika dál, zatím není jasné. „Snažili jsme se se SŽDC jednat, ale oni nechtějí jednat s námi. Pořád o ten dům máme zájem, prožili jsme tu čtyři roky," řekl Trnka. Zda a kam se centrum přesune a zda si ponechá název Klinika, není jasné.

Dům v minulých dnech pracovníci exekutora zabezpečili a po skončení exekuce jej převezme SŽDC. Televizi Prima exekutor Ivo Luhan řekl, že chce náklady na vyklizení Kliniky vymáhat po zástupci autonomního sociálního centra. „Zcela určitě, a každý laik to pochopí, se asi nebude jednat o desetitisíce, ale větší částky," uvedl exekutor.

Správa se chystá budovu zrekonstruovat a nastěhovat do ní kanceláře zhruba pro padesát úředníků ze 431 zaměstnanců, kteří v Praze pracují v pronajatých budovách. V polovině roku plánuje SŽDC uspořádat soutěž na dodavatele rekonstrukce. Opravy by podle mluvčí správy Kateřiny Šubové měly trvat 1,5 roku a podle odhadů vyjdou zhruba na 40 milionů korun.

Členové Kliniky tvrdili, že rekonstrukce nezačne ještě minimálně rok a nejméně do té doby mohli v budově dále působit. O převzetí domů projevil zájem magistrát, podle SŽDC to však z právních důvodů není možné.

Šubová také uvedla, že se na SŽDC obrátila pražská hygienická stanice. Hygienici vyzvali SŽDC, aby odstranila následky používání suchého záchodu, řekla mluvčí Exekutorské komory Lenka Desatová Primě. Záchod si aktivisté vybudovali na zahradě Kliniky.


Další články
Nahoru