Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - bourky 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Akreditované průvodce Prahou loňská novela zákona poškodila, tvrdí unie cestovního ruchu
Výhled ze Svatomikulášské městské zvonice na Malé Straně. Foto: Jan Puci

Akreditované průvodce Prahou loňská novela zákona poškodila, tvrdí unie cestovního ruchu

Akreditované průvodce Prahou loňská novela zákona živnostenského zákona podle České unie cestovního ruchu (ČUCR) poškodila, místo aby jim pomohla. Úprava legislativy pražské průvodce diskriminuje, jsou podle ní považováni za nekvalifikované a zařazeni jsou do prvního stupně bez odborné způsobilosti.

Cestovní agentury a kanceláře si tak raději najímají průvodce s průkazem druhého stupně, kde je vyžadována odborná kvalifikace daná příslušným vzděláním. ČUCR to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Činnost průvodce mohou od 1. března vykonávat jen lidé, kteří se prokážou českým národním průkazem průvodce. Po celou dobu výkladu ho musejí mít na viditelném místě oděvu. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) průkazy do konce února vydávalo bezplatně, nyní podléhají správnímu poplatku 1000 korun. Úřad podle informací, které má zveřejněny na svém webu, dosud vydal 3252 průkazů, zhruba 35 procent jich je prvního stupně.

ČUCR kritizuje, že držitelé osvědčení Průvodce Prahou, vydávané ministerstvem školství, mají jazykové zkoušky a ukončené středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání. Zařazeni jsou ale kvůli novele na úroveň lidí, na které nejsou kladeny žádné kvalifikační nároky.

„Dvoukolejnost průkazů průvodce prvního a druhého stupně je koncept, který kvalifikační kompetenci místních průvodců ignoruje. Pro kvalifikované místní průvodce je to zvláště v této době devastující," řekl viceprezident ČUCR Jaromír Polášek.

Mluvčí MMR Vilém Frček dříve ČTK sdělil, že profesní svazy průvodců byly po celou dobu přítomny u projednávání právní regulace průvodcovské činnosti. K navrhovaným podmínkám podle něj nevznesly žádné připomínky a nenavrhly další možnosti, jak prokázat odbornou způsobilost pro vydání průkazu průvodce druhého stupně.

Regulaci průvodcovských služeb požadovalo hlavní město Praha, které chtělo jejich zařazení mezi vázané živnosti. Kritici namítali, že návrh by znemožnil průvodcovství například studentům. Novela měla zamezit činnosti průvodcům, kteří nabízejí služby zdánlivě zdarma. Na konci vycházky ale od účastníků vyberou „spropitné".


Autor: ČTK

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru