Dnes Středa - jasno 19°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Akreditované průvodce Prahou loňská novela zákona poškodila, tvrdí unie cestovního ruchu
Výhled ze Svatomikulášské městské zvonice na Malé Straně. Foto: Jan Puci

Akreditované průvodce Prahou loňská novela zákona poškodila, tvrdí unie cestovního ruchu

Akreditované průvodce Prahou loňská novela zákona živnostenského zákona podle České unie cestovního ruchu (ČUCR) poškodila, místo aby jim pomohla. Úprava legislativy pražské průvodce diskriminuje, jsou podle ní považováni za nekvalifikované a zařazeni jsou do prvního stupně bez odborné způsobilosti.

Cestovní agentury a kanceláře si tak raději najímají průvodce s průkazem druhého stupně, kde je vyžadována odborná kvalifikace daná příslušným vzděláním. ČUCR to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Činnost průvodce mohou od 1. března vykonávat jen lidé, kteří se prokážou českým národním průkazem průvodce. Po celou dobu výkladu ho musejí mít na viditelném místě oděvu. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) průkazy do konce února vydávalo bezplatně, nyní podléhají správnímu poplatku 1000 korun. Úřad podle informací, které má zveřejněny na svém webu, dosud vydal 3252 průkazů, zhruba 35 procent jich je prvního stupně.

ČUCR kritizuje, že držitelé osvědčení Průvodce Prahou, vydávané ministerstvem školství, mají jazykové zkoušky a ukončené středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání. Zařazeni jsou ale kvůli novele na úroveň lidí, na které nejsou kladeny žádné kvalifikační nároky.

„Dvoukolejnost průkazů průvodce prvního a druhého stupně je koncept, který kvalifikační kompetenci místních průvodců ignoruje. Pro kvalifikované místní průvodce je to zvláště v této době devastující," řekl viceprezident ČUCR Jaromír Polášek.

Mluvčí MMR Vilém Frček dříve ČTK sdělil, že profesní svazy průvodců byly po celou dobu přítomny u projednávání právní regulace průvodcovské činnosti. K navrhovaným podmínkám podle něj nevznesly žádné připomínky a nenavrhly další možnosti, jak prokázat odbornou způsobilost pro vydání průkazu průvodce druhého stupně.

Regulaci průvodcovských služeb požadovalo hlavní město Praha, které chtělo jejich zařazení mezi vázané živnosti. Kritici namítali, že návrh by znemožnil průvodcovství například studentům. Novela měla zamezit činnosti průvodcům, kteří nabízejí služby zdánlivě zdarma. Na konci vycházky ale od účastníků vyberou „spropitné".


Autor: ČTK

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru