dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Akční plán: Výrazně se zvýší počet žen v politice i ve vedení úřadů, škol a dalších institucí!
Ilustrační foto: Fórum 50

Akční plán: Výrazně se zvýší počet žen v politice i ve vedení úřadů, škol a dalších institucí!

Zvýšit počet žen v politice, včetně pražského zastupitelstva, ve vedoucích pozicích médií, veřejných institucí, obchodních společností, neziskových organizací, ale i v oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání. Ulehčit pozici diplomatek, které jsou ve službě a porodí dítě. I takové cíle si klade Akční plán pro vyrovnané zastoupení žen a mužů, kterým se zabývají příslušné vládní výbory. Poté se dostane na stůl vládě.

Akční plán, který se ještě dopiluje, byl představen v rámci pondělního sněmovního semináře uspořádaného MPSV a Úřadem vlády ČR. Cíle v politice představila Jana Smiggels Kavková, předsedkyně organizace Fórum 50 %, která usiluje o vyšší zastoupení žen v politice.

Připomněla, že vláda se bude brzy zabývat novelami volebních zákonů, na základě kterých by vznikla povinnost vyššího zastoupení žen na kandidátních listinách do Poslanecké sněmovny a krajských zastupitelstev.

„Chceme to rozšířit i na kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu a hlavního města Prahy,“ řekla Kavková. V Zastupitelstvu hlavního města Prahy je nyní 17 žen z 65 zastupitelů, což je 26,2 %.

„Akční plán si klade ambiciózní cíl zvýšit počet poslankyň ze současných 19 na 40 %. Začala bych třeba 30 %, znám politickou realitu,“ řekla poslankyně Radka Maxová (ANO).

Zvýšit počet žen ve vedoucích pozicích

Anketa

Je podle vás „Akční plán pro vyrovnané zastoupení žen a mužů" dobrý nápad?

36.4%
(36.4%)
63.6%
(63.6%)
S 40 % žen počítá Akční plán také ve vedoucích pozicí na úřadech. Pokud tam je žen méně a uchazeči mají stejné kvalifikační předpoklady, při výběru by měla být upřednostněna žena – pokud by bylo méně mužů, týkalo by se to naopak jich.

Čtyřicetiprocentní zastoupení žen (respektive méně početně zastoupeného pohlaví) požaduje Akční plán také v institucích pro vědu, výzkum a vzdělání. Navýšit chce počet žen i ve vedení obchodních společností a neziskových organizací.

Počet žen by se měl zvýšit také ve vedení médií, kterým by měla být poskytnuta podpora v oblasti vzdělávání. Akční plán počítá i s mediální kampaní na propagaci ženských osobností české kultury a sportu.

Diplomatky s dětmi to mají těžké

Dále se zajištěním nediskriminačního prostředí pro ženy-diplomatky, pracující v zahraničí. „Některé ženy nemají kvůli současnému stavu v zahraničí děti, kdežto jejich zahraniční kolegyně v diplomatických funkcích děti při práci v zahraničí i rodí,“ uvedla Lucia Zachariášová z Úřadu vlády.

Akční plán požaduje, aby všem vyslaným diplomatickým pracovnicím byla hrazena lékařská péče v těhotenství, zdravotní péče při porodu a v šestinedělí či péče o narozené dítě.

„Dále chceme, aby tyto zaměstnankyně ministerstva zahraničních věcí mohly čerpat mateřskou v zahraničí, byly jim zároveň vypláceny náhrady zvýšených životních nákladů, nepřetržitého užívání služebního bytu, školné dalším s nimi žijícím dětem a příspěvek vyslanému manželovi či partnerovi,“ řekla nezávislá odbornice Petra Ali Doláková.

Sněmovna by měla kontrolovat, zda se cíle plní

Podle poslankyně Maxové je důležitá kontrola plnění cílů, které jsou v obšírném Akčním plánu obsaženy – vládu by i v tomto konkrétním případě měla kontrolovat Poslanecká sněmovna. Ona sama se bude ministrů ptát kupříkladu prostřednictvím interpelací. Každý z cílů má totiž svého gestora (příslušné ministerstvo) i termín plnění.

„Podle studií OECD nebo Mezinárodní organizace práce vede rovnější zastoupení žen a mužů k růstu hrubého domácího produktu, pomáhá tedy ekonomice,“ uvedla Klára Kalíšková ze společnosti CERGE-EI.

Předsedkyně Sociálně demokratických žen Jindřiška Maršová řekla, že není třeba dalších analýz a manuálů pro politické strany, s kterými Akční plán počítá, protože v politických stranách moc dobře vědí, že žen je ve vysoké politice třeba, problém ale podle ní je, že muži je mezi sebe nechtějí pustit


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru