Dnes Úterý - zatazeno 26°C
Zítra Středa - polojasno 29°C
Středa 25. 6. 2025
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Zpravodajství

Akademie udržitelného projektového managementu míří do finále

Během tří měsíců vytvořili účastníci Akademie udržitelného projektového managementu šest projektů, které nezůstaly na papíře. Od komunitních kompostérů přes festival zpomalení až po AI workshop. Výsledky představí 12. května v Národním zemědělském muzeu v Praze 7.

Reálné změny, nejen prezentace
Pilotní ročník Akademie udržitelného projektového managementu (AUPM), kterou pořádá obecně prospěšná společnost Kokoza, probíhal od února do května 2025. Zapojilo se 30 mladých lidí z celé republiky, studenti, absolventi i profesionálové. Během třinácti setkání vytvořili šest konkrétních projektů zaměřených na udržitelnost, komunitní život i duševní zdraví. Část projektů se už během programu podařilo uvést do praxe.
Slavnostní prezentace všech výstupů proběhne v pondělí 12. května od 16:00 v Národním zemědělském muzeu v Praze. Akademie vznikla za podpory Evropské unie a Ministerstva životního prostředí ČR. Záštitu nad ní převzal ministr Petr Hladík.

Co konkrétně vzniklo?
Kompostujeme na Jarově: Studenti VŠE mění zbytky v živiny
Projekt reagoval na absenci možnosti třídit bioodpad na studentských kolejích. Výsledkem je návrh a realizace komunitního tříkomorového kompostéru v areálu VŠE Jarov, informační kampaň pro studenty, návod k používání i vizuální identita sdílená na sociálních sítích. Tým spolupracoval s vedením kolejí a navázal na Strategii udržitelnosti VŠE. A proč zrovna kompostér? „Lákala nás představa vybudovat vlastníma rukama fyzický produkt, s reálným a měřitelným dopadem, který může sloužit po mnoho let budoucím obyvatelům kolejí na Jarově“ vysvětluje Kristýna Šmejdová.

BioPoklad pro Milovice
Tým vedený obyvatelkou Milovic Natálií Roubalovou, zmapoval, jak město a místní obyvatelé nakládají s bioodpadem, a co jim brání ve smysluplném třídění. Na základě dotazníků a rozhovorů připravili návrh systémového řešení ušitého na míru městu. Projekt přinesl nové vhledy, doporučení pro samosprávu a plán pokračování – včetně kampaně, workshopů a zapojení veřejnosti. BioPoklad ukazuje, že i v menším městě lze odpad proměnit ve zdroj, pokud se propojí komunita, data a ochota něco změnit. „Věřím, že pokud chceme něco změnit, musíme začít u sebe a ve svém okolí. I malé krůčky můžou vést k velkým změnám,“ říká koordinátorka projektu Natálie Roubalová

Festival Jungle Junction
Studentky a studenti Fakulty humanitních studií UK oživují komunitní prostor zvaný Džungle v areálu fakulty. Výsledkem projektu bude jednodenní festival Jungle Junction, který se uskuteční 7. května 2025 a nabídne edukační i odpočinkový program. Během festivalu dojde na výměnu rostlin, zero waste workshopy, přednášky, promítání i tvoření zaměřené na revitalizaci prostoru. Nechybí občerstvení ani táborák. Cílem projektu není jen festival, ale impuls dlouhodobě zapojit studentskou komunitu do péče o místo a propojit ekologii s komunitním životem na fakultě. „Udržitelnost se má hlavně žít, nejen studovat!“ vzkazuje tým Jungle Junction

Zelená studovna
Projekt reaguje na rostoucí potřebu duševní pohody a kvalitního prostředí pro studenty žijící na kolejích. Tým navrhl přeměnu nevyužité studovny na koleji Švehlova (UK) v příjemný prostor s přírodními prvky, zelení, místem pro relaxaci i komunitní život. Výstupem je návrh úprav, plán realizace a vyhodnocení dopadu s využitím dat z dotazníkového šetření. Projekt má podporu vedení koleje a ambici sloužit jako inspirace pro další udržitelné zásahy v univerzitním prostředí. „Zelená studovna je místem, které inspiruje ke zpomalení, hlubšímu soustředění a péči o sebe, o druhé i o svět kolem nás“ říká Andrej Lipan.

Slow Living Day
Jednodenní festival v kavárně Pražírna nabídl mladým lidem prostor ke zpomalení a péči o duševní zdraví. Na programu byly workshopy (journaling, šití, výroba seed bombs), přednášky i závěrečný birdwatching v Grébovce. Výstupem je přenositelný formát pro školy, knihovny i komunitní centra. „Zpomalit dnes znamená odolávat. Ukázali jsme, že to jde i ve městě,“ říká Julia Urs.

Dnes AI zítra
Tým se zaměřil na to, jak mohou běžní lidé porozumět dopadům umělé inteligence a používat ji uvědoměle a udržitelně. Výsledkem je webová stránka a rozcestník srozumitelných informací o AI, její environmentální stopě, bezpečnostních rizicích i možnostech etického využití. Obsah čerpá z rozhovorů s odborníky a nabízí konkrétní tipy, jak AI začlenit do práce, vzdělávání i každodenního života.  „Zajímalo nás, jak AI ovlivňuje planetu – a jak ji můžeme využít eticky a udržitelně,“ říká Lukáš Foltýn.


Autor: TZ, red

Praha si připomněla výročí 404 let od popravy 27 českých pánů

22. června 2025 v 15:01

Na Staroměstském náměstí v centru Prahy se v sobotu uskutečnil pietní akt k uctění památky 27 českých pánů, rytířů a měšťanů, kteří byli v roce 1621 popraveni po porážce stavovského povstání. Památku obětí si společně připomněli zástupci hlavního města, historických spolků, armády i veřejnosti....

Další články
Nahoru