Dnes Čtvrtek - jasno 25°C
Zítra Pátek - jasno 24°C
Čtvrtek 19. 6. 2025
Svátek má Leoš
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Akademický senát ČVUT v Praze odvolal rektora Petráčka
Vojtěch Petráček. Foto: ČVUT

Akademický senát ČVUT v Praze odvolal rektora Petráčka

Akademický senát Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) přijal na mimořádném jednání ve středu 21. května návrh na odvolání rektora Vojtěcha Petráčka z funkce. Rektory odvolává podle zákona na návrh akademického senátu prezident. Pro návrh hlasovalo v tajném hlasování 39 senátorů, k přijetí bylo potřeba 27 hlasů. Podle návrhu na odvolání není dlouhodobě schopen řídit hospodaření univerzity. Dalším důvodem v návrhu je například to, že Petráček opakovaně nereflektuje závažná doporučení Rady pro vnitřní hodnocení ČVUT. Závažným důvodem byla i ztráta důvěry a problémy v komunikaci, řekl předkladatel návrhu Jiří Vokřínek. Petráček se snažil vyvrátit oprávněnost výtek.

Rektor Vojtěch Petráček vede ČVUT ve svém druhém funkčním období, jež mělo skončit v lednu 2026, tedy za osm měsíců.

K výtkám uvedeným v návrhu na odvolání se rektor vyjádřil přímo na jednání Akademického senátu ČVUT. „Vnímám odůvodnění návrhu pana senátora s velkou vážností a také snahou porozumět kritickým bodům, které v návrhu zaznívají. Vážím si toho, že návrh je věcný a směřuje k cíli, který je nám všem společný – to je integrita, stabilita a dobré jméno naší univerzity,“ sdělil rektor přítomným senátorkám a senátorům.

Rektor podle návrhu nebyl ochotný a schopný vysvětlit vysoké výdaje na právní a poradenské služby a bránil akademickému senátu vykonávat jeho kontrolní činnost. Dalším důvodem pro jeho odvolání podle návrhu bylo, že Petráček opakovaně a často předkládal akademickému senátu nedostatečně připravené dokumenty. Rektor podle návrhu také nevěnoval pozornost pracovněprávním vztahům na ČVUT, nevyjednal déle než rok kolektivní smlouvu a nebyl schopný řídit hospodaření školy.

Petráček zdůraznil, že nikdy v průběhu jeho mandátu nedošlo k ohrožení finanční stability ČVUT v Praze a nedošlo k porušením povinností vyplývajících z pravidel hospodaření a jiných zákonných norem upravujících hospodaření.

„Každý rok probíhá audit externím auditorem a zpráva auditora je součástí zprávy o hospodaření zasílané na MŠMT. Žádná ze závěrečných zpráv auditora během mých dvou funkčních období neobsahovala závažný nález, který by mou práci hodnotil jako neschopnost řídit hospodaření ČVUT v Praze,“ řekl.

V oblasti právních služeb připustil nárůst nákladů na právní služby. Ten však podle Petráčka odpovídá výši transakcí, které byly řešeny a měly přínos pro ČVUT v Praze. Zároveň zdůraznil, že nedošlo k porušení zákona o zadávání veřejných zakázek.

„V oblasti investiční výstavby máme předložený na MŠMT dokument, na jehož základě ČVUT získalo dotace na rekonstrukci dostavby budovy B (Fakulta stavební). Plán budoucích investic je diskutován s děkany a všichni chápeme jeho důležitost. Připouštím, že investiční majetek je obecně velkým problémem, a to především z důvodů chybějících finančních prostředků obecně v řádu miliard. Proto jsme zahájili jednání o strategických investičních otázkách s MŠMT k přípravě nových programů,“ řekl na plénu Petráček.

Těmito a mnoha dalšími argumenty s detailními údaji se snažil vyvrátit oprávněnost pěti výtek, kdy navrhovatel jeho odvolání Vokřínek označil za problémy tyto oblasti: neschopnost řídit hospodaření univerzity, výdaje na právní a poradenské služby, transparentnost procesů přípravy a realizace investiční výstavby, řízení kvality univerzity a neutěšený stav pracovněprávních vztahů včetně absence kolektivní smlouvy.

K bodu, kdy byla za problematickou označena komunikace a kvalita předkládaných materiálů, rektor Petráček uvedl: „Uznávám výtku. Přestože jsem se snažil opakovaně o zlepšení situace, daří se to pouze částečně. Je to způsobeno zejména personálním obsazením právního odboru, který je významně oslaben.“

Děkani všech osmi fakult po obdržení návrhu na odvolání rektora vyzvali Petráčka, aby odstoupil, řekl na zasedání děkan fakulty elektrotechnické Petr Páta. Problematické podle něj je, že se někteří studenti začali obávat, zda mohou vystupovat se svým názorem a zda na to mají právo. ČVUT je podle něj otevřená univerzita, která ctí akademické svobody.

Mrzí mne, že jsem byl odvolán, a to na sklonku mého působení ve dvou funkčních obdobích, v nichž se mi podařilo například vyřešit ve prospěch univerzity spor se státem o dvě miliardy korun a zabránit finančním ztrátám v dalších zděděných kauzách. ČVUT za mého působení ve funkci rektora dosáhlo historicky svého nejlepšího postavení v mezinárodním QS rankingu a mnoha dalších úspěchů na mezinárodním i tuzemském poli. Podařilo se mi i nastartovat důležité strategické projekty,“ dodal Petráček.

Akademický senát ČVUT již loni v prosinci vyhlásil volby na nového rektora pro funkční období od února 2026. Uskutečnit by se měly v říjnu. Zda senát změní lhůty a urychlí volbu, se senátoři teprve rozhodnou, řekl novinářům předseda legislativní komise Petr Ambrož. Učinit tak podle něj mohou usnesením nejdříve příští týden na dalším jednání.


Autor: red

Praha 15 nabízí práci v okrskových volebních komisích

Dnes v 11:51

Radnice Prahy 15 hledá zájemce o práci v okrskových volebních komisích pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Praha 1 rozdělila přes dva miliony korun na sociální služby a adiktologickou prevenci

Včera ve 21:50

Městská část Praha 1 podpoří v roce 2025 organizace poskytující sociální služby a adiktologickou prevenci částkou 2,3 milionu korun. Zastupitelstvo schválilo rozdělení financí v rámci dotačního programu „Jednička pro rok 2025“. Celkem dva miliony korun směřuje na sociální oblast a 300 tisíc korun...

Zasedání Zastupitelstva MČ Praha 4

Včera v 10:21

Šestnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 20. června od 13 hodin v zasedacím sále č. 301 v budově historické Nuselské radnice v Táborské ulici 500.

Další články
Nahoru