Dnes Pondělí - zatazeno -4°C
Zítra Úterý - oblacno 0°C
Pondělí 4. 12. 2023
Svátek má Barbora
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražský život

AI pro každého? ČVUT se představí v rámci pražských Dnů AI

V pátek 3. listopadu se v Městské knihovně Praha bude konat celodenní program o umělé inteligenci. České vysoké učení technické v Praze budou reprezentovat odborníci z Fakulty elektrotechnické, Fakulty informačních technologií a z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky. A také roboti.

Program AI 4 Talents pro žáky základních a středních škol otevře v 9:05 profesor Jiří Matas z FEL ČVUT, a to přednáškou „Proč by mě měla zajímat umělá inteligence?“. Přednáška krátce shrne vliv AI na současný byznys, představí však i příležitosti v oboru a možný vývoj toho, jak jednou AI ovlivní náš svět, včetně potenciálních rizik. Na přednášku naváže doktorand Vojtěch Cahlík z FIT ČVUT se speciálním AI kvízem, kde mohou studenti změřit své znalosti o AI se svými spolužáky a spolužačkami.

Že s umělou inteligencí může být zábava, předvede v 9:45 Vojtěch Leischner, doktorand FEL ČVUT. Díky jeho žonglérským míčkům se zabudovanými gyroskopy a senzory pohybu lze totiž data nejen vidět, ale dokonce i slyšet: míčky při výhozu zpívají, respektive generují techno hudbu.

V moderované panelové diskuzi na téma „AI jako povolání“ od 11:00 pak nebudou chybět proděkan pro spolupráci s průmyslem FIT ČVUT doc. Pavel Kordík a doktorandka z FEL ČVUT Jindřiška Deckerová, kteří spolu s dalšími hosty přiblíží, co je na umělé inteligenci zaujalo natolik, že se jí rozhodli věnovat profesně.

Poutavá bude i přednáška profesora Daniela Sýkory z FEL ČVUT, která začne ve 13:30 pod názvem „AI od lesa Řáholce aneb dokáže umělá inteligence obarvit večerníčky, převést 2D film do 3D nebo rozhýbat obrázek?“

Fakulta elektrotechnická na AI 4 All představí také oblíbeného robopsa Spota v roli inteligentního uklízeče: bude totiž předvádět demo autonomního sbírání odpadků pomocí své robotické ruky a umělé inteligence. Za výcvik robopsa je zodpovědná katedra kybernetiky FEL ČVUT.

I FIT ČVUT bude mít v rámci doprovodného programu robotickou ukázku, tentokrát půjde o Ozoboty, kteří ukáží využití AI ve skladové logistice. Skladová logistika představuje jednu z nejúspěšnějších aplikací umělé inteligence: ve velkých moderních skladech už nepřenášejí zboží lidé, ale vozí jej roboti. Roboty je ale potřeba naučit, jak se ve skladu efektivně pohybovat, aby se nesráželi a netvořili dopravní zácpy. Odborníci FIT ČVUT v Praze tuto úlohu zkoumají v Laboratoři robotických agentů (RoboAgeLab) na zmenšeném modelu právě pomocí malých robotů Ozobotů.

CIIRC ČVUT bude reprezentovat Jan Šedivý, expert na AI zejména v oblasti konverzační umělé inteligence a zpracování přirozeného jazyka. Na CIIRC ČVUT vede např. studentský tým Alquist AI, který se dlouhodobě umisťuje na stupních vítězů Amazon Alexa Grand Challenge. V letošním roce tým získal bronz.

Dny AI pořádá v Městské knihovně Praha 3. listopadu nezisková organizace prg.ai. Celodenní program nazvaný AI 4 All slibuje nevšední podívanou i poznání nejen díky účasti ČVUT v Praze. Představí pomocí krátkých přednášek spojení AI s reálným světem v oblastech zemědělství, umění, mobility nebo náboženství. Účastníci všech věkových skupin budou moci s odborným vedením vytvořit vizuální nebo textová díla, relaxovat pod vedením AI, konverzovat s AI odborníky, prozkoumat autonomní vozidla nebo komunikovat s hlasovými asistenty.Autor: TZ, red

Třicet pět let hasičem a třicet pět let nepřetržitě na jedné stanici

2. prosince 2023 v 06:45

Praha 4 ocenila dlouholetou činnost nadporučíka Jiřího Musila, velitele hasičské stanice číslo 6 v Krči, který zde občanům sloužil 35 let a dnes po dlouhé a věrné službě odchází do civilu.

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

30. listopadu 2023 ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

29. listopadu 2023 v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Praha 4 pokračuje v přípravě revitalizace pěší zóny na Pujmanové

26. listopadu 2023 ve 20:23

Podklady pro zpracování projektové dokumentace na revitalizaci pěší zóny Pujmanové jsou hotové. Praha 4 již dokument předala ke schválení Odboru investic hlavního města Prahy a nyní se čeká na schválení zastupitelstvem. Městská část o tom informovala na svém webu.

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Další články
Nahoru