dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pondělí - prehanky-snih-dest
5°C
Ahoj, je mi osmašedesát a jsem ztepilý. Šel jsem k zemi pro radost Pražanů
Jiří Vorlíček opracovává kmen. Foto: Taiko

Ahoj, je mi osmašedesát a jsem ztepilý. Šel jsem k zemi pro radost Pražanů

Smrk ztepilý, který ozdobí Staroměstské náměstí v době letošního adventu, byl právě pokácen. Osmašedesátiletý strom podřízla dnes v devět hodin v České Lípě pila v rukách českého šampiona v práci s motorovou pilou Jiřího Vorlíčka. Jehličnan je vysoký třiadvacet metrů a metropoli ho věnovala soukromá firma, na jejímž pozemku vyrostl.

Soukromá firma přihlásila strom do soutěže z důvodu plánovaného kácení a výstavby parkovacích míst, která jsou pro její rozvoj důležitá. Kvůli bezpečnosti by navíc stejně padl. „Byl to spíš nápad trochu z recese. Samozřejmě nám bylo toho krásného stromu líto, a tak jsme ho nabídli a poté byli příjemně překvapeni, když ho organizátor vybral,“ říká Pavel Mooz, jednatel společnosti Fehrer Bohemia, na jejímž pozemku strom stál.

O výhře mezi pětadvaceti konkurenty zástupci firmy dlouho nevěděli a už předem počítali s náhradní výsadbou stromů – vysadí jich minimálně deset. „Kácet stromy nás netěší a mě samotnému každodenní pohled na ten smrk bude chybět, a tak doufám, že u něj lidé najdou vánoční pohodu, klid, štěstí a lásku,“ doplňuje Pavel Mooz.

Dobré zdraví smrku potvrdili dendrologové odborným posudkem. „Strom je také krásně rostlý a především byl za poslední roky na nejlépe dostupném místě, takže se nevyskytly žádné problémy s těžkou technikou ani při manipulaci se stromem,“ upřesnil Petr Hozák, produkční ředitel společnosti Taiko, která je pořadatelem již dvanáctých trhů na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze.

Počtvrté přistoupil k vánočnímu stromu pro Prahu s pilou dvojnásobný mistr České republiky v práci s motorovou pilou Jiří Vorlíček.

„Při kácení stromu už je pokaždé cítit předvánoční atmosféra a z hlasů přihlížejících diváků je patrné, jak jsou hrdí na to, že strom pro Prahu pochází z jejich regionu,“ uvedl Jiří Vorlíček.

„Samotné kácení jednoduché není. Důležitá je vždy domluva s obsluhou jeřábu, protože strom je na něm zavěšený a musíme koordinovat jeho naklonění při odřezávání. Po té je důležité, aby zůstal viset a nepoškodil se,“ doplnil Jiří Vorlíček. Českolipský smrk poveze nový tahač s přezdívkou „vysoký obr“.

„Tahač má kratší rozvor, což je vzdálenost mezi přední a zadní nápravou. Bude tak lépe manévrovat ve složitých situacích, které nás na trase čekají,“ upřesňuje Martin Švestka, zástupce přepravní společnosti Pavel Švestka. Souprava vážila bez nákladu dvaatřicet tun, její celková délka je pětadvacet metrů a výška i šířka čtyři a půl metru.


Další články
Nahoru