Dnes Pátek - prehanky-dest 17°C
Zítra Sobota - polojasno 18°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Aero zahájilo výrobu cvičných podzvukových letounů Aero L-39NG pro LOM Praha
Viktor Sotona (vpravo) a Jiří Protiva. Zdroj foto: Aero Vodochody

Aero zahájilo výrobu cvičných podzvukových letounů Aero L-39NG pro LOM Praha

V hale číslo 120 akciové společnosti Aero Vodochody Aerospace byla tento týden slavnostně zahájena sériová výroba čtyř podzvukových cvičných letounů Aero L-39NG pro státní podnik LOM Praha. Podzvukové letouny budou sloužit k výcviku vojenských pilotů. První dva stroje budou hotové koncem roku 2024, další dva v roce 2025. Předpokládaná hodnota zakázky je podle dřívějšího vyjádření Ministerstva obrany 2,1 miliardy korun, z čehož 1,3 miliardy bude tvořit pořízení vlastních letounů. Zbytek ceny se pak bude skládat ze souvisejících produktů a služeb a zejména z pozáruční podpory, jejíž cena je garantována až do roku 2028.

„Tato zakázka je pro Aero velice důležitá, a to z hlediska exportního potenciálu a sběru provozních informací. Reference českého zákazníka a vzájemné konzultace jsou významnou platformou k případnému dalšímu posunu v tomto projektu,“ uvedl generální ředitel a prezident Aero Vodochody Aerospace Viktor Sotona.

 „S přezbrojením Centra leteckého výcviku LOM Praha neměníme výcvikovou platformu na Albatrosech, naopak ji dáváme vyšší kvalitu. I nadále budeme pro výcvik pilotů Armády České republiky a zahraničních vojenských letectev využívat české letadlo. A to je unikátní národní schopnost v propojování výroby letadla a výcvikových kapacit,“ ředitel LOM Praha Jiří Protiva.

Prvním „Engéčkem“ pro LOM Praha bude letoun s výrobním číslem 7029. Výkonný viceprezident a Chief Industrial Officer Jan Čáp představil doposud největší díl z tohoto letounu a další díly, které jsou již připraveny pro montáž. Podpisem tohoto komponentu Viktor Sotona a Jiří Protiva symbolicky zahájili sériovou výrobu letounu L-39NG pro LOM Praha.

Klíčovým důvodem pořízení L-39NG je podle nich zajištění kontinuity výcviku pilotů taktického letectva na podzvukových proudových strojích Albatros. Stávajícím letounům L-39C, které provozuje Centrum leteckého výcviku LOM Praha již devatenáct let, končí technická životnost.

Kontrakt na dodávku čtyř nových strojů L-39NG pro základní a pokročilý výcvik pilotů Vzdušných sil Armády České republiky, s opcí na další čtyři letouny, byl podepsán loni v listopadu. Součástí smlouvy pro prvního českého zákazníka je mimo jiné úvodní výcvik pilotů a pozemního personálu, speciální a výšková výstroj, pozemní vybavení, včetně počáteční sady náhradních dílů, jakož i pozáruční podpora této nové výcvikové platformy.

V Aeru nyní pokračuje výroba prvních sériově vzniklých letounů L-39NG pro Vietnam. Celkově Aero letos dokončí výrobu deseti kusů strojů L-39NG, příští rok by to mělo být 16 kusů a v dalších letech může kapacita výroby na nedávno spuštěné výrobní lince stoupnout až na dva letouny měsíčně.

Společnost má nyní objednávky na 34 kusů, mezi zákazníky je například Maďarsko. Podle Sotony jsou rozjednány další kontrakty, například se Slovenskem.


Autor: Karel Netolický

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

Dnes v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Na Vyšehradě našli mrtvého muže

19. června 2024 ve 23:34

K tragédii došlo v úterý dopoledne na Vyšehradě. Z vyhlídky nad Rašínovým nábřežím asi skočil mladý muž. Na policii se hodinu před polednem obrátil svědek, který našel dopis na rozloučenou. V nepřístupném terénu na stráni pod vyhlídkou policisté našli bezvládné tělo muže. Okamžitě začali...

Červnové zasedání zastupitelstva Prahy 6

19. června 2024 v 17:01

Třinácté jednání zastupitelstva šesté městské časti proběhne v pondělí 24. června od 10 hodin v zasedací místnosti v 6. patře Úřadu městské části Prahy 6.

Další články
Nahoru