Dnes Pátek - obcasny-dest 18°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Aero zahájilo výrobu cvičných podzvukových letounů Aero L-39NG pro LOM Praha
Viktor Sotona (vpravo) a Jiří Protiva. Zdroj foto: Aero Vodochody

Aero zahájilo výrobu cvičných podzvukových letounů Aero L-39NG pro LOM Praha

V hale číslo 120 akciové společnosti Aero Vodochody Aerospace byla tento týden slavnostně zahájena sériová výroba čtyř podzvukových cvičných letounů Aero L-39NG pro státní podnik LOM Praha. Podzvukové letouny budou sloužit k výcviku vojenských pilotů. První dva stroje budou hotové koncem roku 2024, další dva v roce 2025. Předpokládaná hodnota zakázky je podle dřívějšího vyjádření Ministerstva obrany 2,1 miliardy korun, z čehož 1,3 miliardy bude tvořit pořízení vlastních letounů. Zbytek ceny se pak bude skládat ze souvisejících produktů a služeb a zejména z pozáruční podpory, jejíž cena je garantována až do roku 2028.

„Tato zakázka je pro Aero velice důležitá, a to z hlediska exportního potenciálu a sběru provozních informací. Reference českého zákazníka a vzájemné konzultace jsou významnou platformou k případnému dalšímu posunu v tomto projektu,“ uvedl generální ředitel a prezident Aero Vodochody Aerospace Viktor Sotona.

 „S přezbrojením Centra leteckého výcviku LOM Praha neměníme výcvikovou platformu na Albatrosech, naopak ji dáváme vyšší kvalitu. I nadále budeme pro výcvik pilotů Armády České republiky a zahraničních vojenských letectev využívat české letadlo. A to je unikátní národní schopnost v propojování výroby letadla a výcvikových kapacit,“ ředitel LOM Praha Jiří Protiva.

Prvním „Engéčkem“ pro LOM Praha bude letoun s výrobním číslem 7029. Výkonný viceprezident a Chief Industrial Officer Jan Čáp představil doposud největší díl z tohoto letounu a další díly, které jsou již připraveny pro montáž. Podpisem tohoto komponentu Viktor Sotona a Jiří Protiva symbolicky zahájili sériovou výrobu letounu L-39NG pro LOM Praha.

Klíčovým důvodem pořízení L-39NG je podle nich zajištění kontinuity výcviku pilotů taktického letectva na podzvukových proudových strojích Albatros. Stávajícím letounům L-39C, které provozuje Centrum leteckého výcviku LOM Praha již devatenáct let, končí technická životnost.

Kontrakt na dodávku čtyř nových strojů L-39NG pro základní a pokročilý výcvik pilotů Vzdušných sil Armády České republiky, s opcí na další čtyři letouny, byl podepsán loni v listopadu. Součástí smlouvy pro prvního českého zákazníka je mimo jiné úvodní výcvik pilotů a pozemního personálu, speciální a výšková výstroj, pozemní vybavení, včetně počáteční sady náhradních dílů, jakož i pozáruční podpora této nové výcvikové platformy.

V Aeru nyní pokračuje výroba prvních sériově vzniklých letounů L-39NG pro Vietnam. Celkově Aero letos dokončí výrobu deseti kusů strojů L-39NG, příští rok by to mělo být 16 kusů a v dalších letech může kapacita výroby na nedávno spuštěné výrobní lince stoupnout až na dva letouny měsíčně.

Společnost má nyní objednávky na 34 kusů, mezi zákazníky je například Maďarsko. Podle Sotony jsou rozjednány další kontrakty, například se Slovenskem.


Autor: Karel Netolický

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Včera ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

20. září 2023 v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru