dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Adventní zpěvy rozeznějí novoměstské a vinohradské kostely, vstup je zdarma
19. prosince bude adventní koncert v Emauzech. Foto: archiv

Adventní zpěvy rozeznějí novoměstské a vinohradské kostely, vstup je zdarma

Letošní novinkou v kulturní mapě metropole je cyklus zdarma přístupných adventních koncertů v gotických chrámech postavených Karlem IV., jež vymezují magický prostor novoměstského Pětikostelí. Nechybí ani tradiční adventní akce pro děti i dospělé na náměstí Míru před kostelem sv. Ludmily.

Pět gotických chrámů, pět koncertů s hudbou české gotiky, renesance a baroka. S touto myšlenkou vznikl hudební cyklus „Pětikostelí v době adventu“, který upozorňuje na to, že při založení Nového Města nechal český král a římský císař Karel IV. postavit pět chrámů s jasnou symbolikou požehnání městu. Jsou totiž situovány tak, že tvoří pomyslný symbolický kříž, jehož základna sahá až na Vyšehrad.

Ve středu kříže stojí kostel sv. Apolináře, jeho ramena vytyčují Emauzy, dále kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého (na Karlově), na severovýchodě kostel sv. Kateřiny a na jihozápadě kostel Zvěstování Panny Marie Na Slupi (na Trávníčku).

První koncert se konal 4. prosince v kostele sv. Kateřiny, kde soubor Schola Specialis Familiae pod vedením Vlastislava Matouška provedl Adventní písně Koruny české, druhý 9. prosince v kostele sv. Apolináře. Následují tyto koncerty: 11. prosince (Karlov), 16. prosince (na Trávníčku) a 19. prosince (Emauzy). Vstup na koncerty je volný.

Vánoční hudba bude znít také na Vinohradech, kde na schodech novogotického chrámu sv. Ludmily zazpívají zastupitelé Prahy 2 společně s Pražany o třetí adventní neděli koledy. Zpívání koled začne 21. prosince v 15 hodin, k dispozici budou natištěné texty koled.

Potom přijde na řadu odměňování nejlepších dětských vánočních ozdob, kterými děti ozdobily vánoční strom při nedávném Adventním zastavení na vánočních trzích na náměstí Míru. Ozdobený vánoční strom stojí ve vestibulu vinohradské radnice na „Míráku", kde si jej každý příchozí může prohlédnout.

Městská část Praha 2 také v těchto dnech vydává brožuru, která je stručným kapesním průvodcem po všech církevních památkách Prahy 2. K dispozici bude při koncertech „Pětikostelí v adventním čase“ a také v informačních kancelářích Úřadu městské části Praha 2 (nám. Míru 20 a Jaromírova 23).


Další články
Nahoru