dnes
Sobota - obcasny-dest
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
9°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
10°C
Adventní zastavení u Ludmily: Rozdávala se polévka a děti se dočkaly rozsvícení stromku, který si nazdobily
Bramboračku rozdávala lidem starostka Prahy 2 Jana Černochová, pomáhal jí radní Michal Zuna. Foto: P2

Adventní zastavení u Ludmily: Rozdávala se polévka a děti se dočkaly rozsvícení stromku, který si nazdobily

První adventní neděli zavítaly na náměstí Míru stovky lidí všech věkových kategorií, kteří si nechtěli nechat ujít bohatý doprovodný program a slavnostní rozsvícení vánočního stromečku. Konala se zde tradiční akce Adventní zastavení u Ludmily. 

Návštěvníky ve 14 hodin přivítala starostka Prahy 2 Jana Černochová a popřála jim i jejich rodinám krásné prožití Vánoc. Ve svém proslovu zavzpomínala, jak prožívala dobu adventu před rokem 1989. „Šeď Prahy, málo osvětlení, málo světel, málo možností prezentovat vánoční produkty. Po betlémech se chodilo téměř inkognito. Pro mě jako člověka z křesťanské rodiny bylo nejlepší odjet na svátky za naší rodinou do Polska, ne vždy se to však podařilo. Dnes jsme někde jinde, máme svobodu a demokracii, můžeme svobodně projevovat své náboženské vyznání. Jsem za to moc šťastná. Přeji Vám za sebe i za kolegy z Prahy 2 požehnané vánoční svátky,“ sdělila návštěvníkům trhů.

Starostka zároveň zahájila letošní charitativní sbírku v rámci celosvětového svátku dárcovství „Giving Tuesday“ a poděkovala za případnou podporu. Na její slova navázal svým poetickým zamyšlením otec Jakub Berka z farnosti u kostela sv. Ludmily. „Nebudu čekat, až Vánoce přijdou, vyjdu jim vstříc, vykročím lehce, zátěž odložím, vezmu jen to, co je k radosti třeba. Řevnivost a závist nechám u příkopu, stejně jako touhu vyrovnat se sousedům. Po vlastní cestě vyjdu vstříc svátkům plným pokladů, bohužel netušených pro ty, kteří srdce sobectvím zatarasili. Moc vám všem přeji, abychom to srdce otevřeli pro vše krásné, čisté a radostné. V adventu jsme všichni na jedné vlnové délce. Ať se vám daří,“ řekl.

Následovalo již tradiční rozlévání bramborové polévky příchozím, letos za účasti místostarosty Prahy 2 Jana Koláře a radního Michala Zuny. Došlo i na divadelní představení pro nejmenší v podání divadelního souboru „Jedeme k vám“. Děti mohly v průběhu odpoledne v rámci výtvarné dílny vyrábět vánoční ozdoby, perníčky a svými výtvory zdobit připravený vánoční stromeček. Ten byl v závěru odpoledne za doprovodu žesťového kvarteta slavnostně rozsvícen společnou rukou místostarosty Jana Korsesky a otce Jakuba. Slavnostní rozsvícení vánočního stromečku si nenechal ani místostarosta Michael Grundler. Zúčastnil se i místostarosta Jan Kolář.

Závěr svátečního dne se nesl ve znamení pozvánky na další setkání, tentokrát poslední adventní neděli 22. prosince, která bude již tradičně věnována „Zpívání se koled se zastupiteli“. Při této příležitosti budou také odměněni tři vylosovaní tvůrci vánočních ozdob z dnešního odpoledne a zkrátka nepřijdou ani mazlíčci. Do dvou vybraných útulků, konkrétně do Komořan a Ořechu, v ten den zamíří i věcné dary z charitativní sbírky „Giving Tuesday“.


Setkání s Mikulášem v neděli v Hostivaři

Včera v 09:39

Farnost Stětí sv. Jana křtitele zve na tradiční Mikulášskou do kostela v Hostivaři. Děti z farnosti si připravily dvě divadelní představení.

Praha 11 pro seniory: Komentované předvánoční vycházky

Včera v 06:55

V sobotu 7. prosince v 10 hodin a v úterý 10. prosince ve 14 hodin se senioři mohou podívat s průvodcem přes Strahovský klášter k nejkrásnějším pražským jesličkám, dále po stopách bezhlavého strašidla, ohnivého spřežení a dalších tajemných bytostí, kterými se Praha...

Vánoční neděle ve Viničním domku

Včera v 06:43

Program druhé adventní neděle 8. prosince ve Viničním domku v Modřanech začne v 15 hodin. Praha 12 pořádá Vánoční neděli. Její atmosféra bude ve všech směrech připomínat Vánoce.

Jessica Fellowesová: Mitfordské vraždy a Mladí, neklidní a mrtví

5. prosince 2019 v 15:26

Mitfordské vraždy, první z řady elegantních kriminálních příběhů ve stylu Agathy Christie – britštější než čaj s mlékem a okurkové sendviče. Příběh je zasazen do Asthall Manor, skvostného sídla bohaté a vlivné rodiny.

Praha 8 rozsvítí vánoční strom na Karlínském náměstní

5. prosince 2019 v 10:22

Dnes v 18 hodin se na Karlínském náměstí rozzáří vánoční strom.

Praha 15 zve na Vánoční otužilecké plavání

5. prosince 2019 v 08:46

Zaplavat si na koupališti v Hostivaři můžete v neděli 22. prosince. Voda bude příjemně chladivá a vzduch osvěžující. Přijďte si vychutnat skvělý zážitek u vody spolu s ostatními nadšenci.

Adventní koncerty v kostelích Prahy 2

5. prosince 2019 v 07:40

Dnes, 5. prosince, si můžete poslechnout první ze tří koncertů v kostelích Prahy 2. Začíná se v 18 hodin v Emauzském klášteře a koncert je zdarma.

Před Skleněný palác přijde dnes Mikuláš

5. prosince 2019 v 07:29

Na děti čeká 5. prosince od 16 hodin setkání s Mikulášem, čertem a andělem, opékání buřtů na ohni, mikulášská nadílka.

Mikulášská na ledě: Přijďte si zatančit

5. prosince 2019 v 07:19

Mikulášská nadílka na ledě ve čtvrtek 5. prosince od 16 hodin.

Rádio srdcem. Koncert na Staroměstském náměstí

5. prosince 2019 v 07:18

Charitativní předvánoční koncert „Rádio srdcem pro Život dětem“ proběhne v sobotu 7. prosince na Staroměstském náměstí. V rámci podvečerního koncertu vystoupí řada známých interpretů české hudební scény, v čele s hudebníkem Tomášem Klusem a kapelami Slza či Support Lesbiens. Na odpoledne je...

Kniha Naše výlety nabídne tipy a i mapy pro vaše cesty

5. prosince 2019 v 07:10

Kniha Naše výlety je originálním dárkem pro všechny, kteří rádi podnikají výlety po České republice. Díky ilustrovaným mapám s obrázky nejzajímavějších výletních míst najdete v knížce inspiraci ke společným výletům.

Praha 11‎ zve na rozsvícení vánočního stromečku a mikulášský průvod Jižním Městem

4. prosince 2019 v 19:06

Přijďte Mikuláši naproti do Viničního domku

4. prosince 2019 v 18:56

Do Viničního domku přijde Mikuláš rozdávat dárky ve čtvrtek 5. prosince od 17:00 hodin. Akci připravila MČ Praha 12 a děti se mohou těšit také na jablečný punčík se skořicí a především na dílničky, soutěže a dárečky.

Vánoční trhy přivítají čerty, anděly a Mikuláše

4. prosince 2019 v 16:30

Setkání čertů, Mikulášů a andělů ve čtvrtek 5. prosince.  Na Staroměstském náměstí se sejdou všechny tyto bytosti. Děti i dospělé čeká bohatý mikulášský program a soutěže se sladkou nadílkou. 

Další články
Nahoru