dnes
Neděle - jasno
13°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
10°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
16°C
Adventní zastavení u Ludmily: Rozdávala se polévka a děti se dočkaly rozsvícení stromku, který si nazdobily
Bramboračku rozdávala lidem starostka Prahy 2 Jana Černochová, pomáhal jí radní Michal Zuna. Foto: P2

Adventní zastavení u Ludmily: Rozdávala se polévka a děti se dočkaly rozsvícení stromku, který si nazdobily

První adventní neděli zavítaly na náměstí Míru stovky lidí všech věkových kategorií, kteří si nechtěli nechat ujít bohatý doprovodný program a slavnostní rozsvícení vánočního stromečku. Konala se zde tradiční akce Adventní zastavení u Ludmily. 

Návštěvníky ve 14 hodin přivítala starostka Prahy 2 Jana Černochová a popřála jim i jejich rodinám krásné prožití Vánoc. Ve svém proslovu zavzpomínala, jak prožívala dobu adventu před rokem 1989. „Šeď Prahy, málo osvětlení, málo světel, málo možností prezentovat vánoční produkty. Po betlémech se chodilo téměř inkognito. Pro mě jako člověka z křesťanské rodiny bylo nejlepší odjet na svátky za naší rodinou do Polska, ne vždy se to však podařilo. Dnes jsme někde jinde, máme svobodu a demokracii, můžeme svobodně projevovat své náboženské vyznání. Jsem za to moc šťastná. Přeji Vám za sebe i za kolegy z Prahy 2 požehnané vánoční svátky,“ sdělila návštěvníkům trhů.

Starostka zároveň zahájila letošní charitativní sbírku v rámci celosvětového svátku dárcovství „Giving Tuesday“ a poděkovala za případnou podporu. Na její slova navázal svým poetickým zamyšlením otec Jakub Berka z farnosti u kostela sv. Ludmily. „Nebudu čekat, až Vánoce přijdou, vyjdu jim vstříc, vykročím lehce, zátěž odložím, vezmu jen to, co je k radosti třeba. Řevnivost a závist nechám u příkopu, stejně jako touhu vyrovnat se sousedům. Po vlastní cestě vyjdu vstříc svátkům plným pokladů, bohužel netušených pro ty, kteří srdce sobectvím zatarasili. Moc vám všem přeji, abychom to srdce otevřeli pro vše krásné, čisté a radostné. V adventu jsme všichni na jedné vlnové délce. Ať se vám daří,“ řekl.

Následovalo již tradiční rozlévání bramborové polévky příchozím, letos za účasti místostarosty Prahy 2 Jana Koláře a radního Michala Zuny. Došlo i na divadelní představení pro nejmenší v podání divadelního souboru „Jedeme k vám“. Děti mohly v průběhu odpoledne v rámci výtvarné dílny vyrábět vánoční ozdoby, perníčky a svými výtvory zdobit připravený vánoční stromeček. Ten byl v závěru odpoledne za doprovodu žesťového kvarteta slavnostně rozsvícen společnou rukou místostarosty Jana Korsesky a otce Jakuba. Slavnostní rozsvícení vánočního stromečku si nenechal ani místostarosta Michael Grundler. Zúčastnil se i místostarosta Jan Kolář.

Závěr svátečního dne se nesl ve znamení pozvánky na další setkání, tentokrát poslední adventní neděli 22. prosince, která bude již tradičně věnována „Zpívání se koled se zastupiteli“. Při této příležitosti budou také odměněni tři vylosovaní tvůrci vánočních ozdob z dnešního odpoledne a zkrátka nepřijdou ani mazlíčci. Do dvou vybraných útulků, konkrétně do Komořan a Ořechu, v ten den zamíří i věcné dary z charitativní sbírky „Giving Tuesday“.


Praha 4: Rybí polévka se bude rozdávat na Pankráci

23. prosince 2019 v 15:58

Tradiční vánoční rybí polévka se letos bude rozdávat i v Praze 4, a to na Štědrý den od 10:30 hodin před obchodním centrem Arkády Pankrác, kam na polévku, vánočku a svařené víno zve starostka Irena Michalcová.

Dnes: Poslední z Adventních koncertů Prahy 5

22. prosince 2019 v 09:52

Od 17 hodin se v obřadní síni Prahy 5 ve Stroupežnického ulici koná čtvrtý z koncetrů radnice páté městské části.

Praha 5: Adventní koncert Pražákova kvarteta

22. prosince 2019 v 07:46

Dnes, 22. prosince, se v kostele sv. Václava na Smíchově koná Adventní koncert. Začíná v 16 hodin a je zdarma.

Dnes: Zastupitelé budou zpívat před kostelem

22. prosince 2019 v 07:28

Pravidelně se o adventní neděli na schodech kostela sv. Ludmily v Praze 2 scházejí zastupitelé druhé městské části a spolu s návštěvníky vánočních trhů na náměstí Míru si zazpívají koledy.

Další články
Nahoru