Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - zatazeno 10°C
Sobota 17. 4. 2021
Svátek má Rudolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Adventní zastavení u Ludmily: Rozdávala se polévka a děti se dočkaly rozsvícení stromku, který si nazdobily
Bramboračku rozdávala lidem starostka Prahy 2 Jana Černochová, pomáhal jí radní Michal Zuna. Foto: P2

Adventní zastavení u Ludmily: Rozdávala se polévka a děti se dočkaly rozsvícení stromku, který si nazdobily

První adventní neděli zavítaly na náměstí Míru stovky lidí všech věkových kategorií, kteří si nechtěli nechat ujít bohatý doprovodný program a slavnostní rozsvícení vánočního stromečku. Konala se zde tradiční akce Adventní zastavení u Ludmily. 

Návštěvníky ve 14 hodin přivítala starostka Prahy 2 Jana Černochová a popřála jim i jejich rodinám krásné prožití Vánoc. Ve svém proslovu zavzpomínala, jak prožívala dobu adventu před rokem 1989. „Šeď Prahy, málo osvětlení, málo světel, málo možností prezentovat vánoční produkty. Po betlémech se chodilo téměř inkognito. Pro mě jako člověka z křesťanské rodiny bylo nejlepší odjet na svátky za naší rodinou do Polska, ne vždy se to však podařilo. Dnes jsme někde jinde, máme svobodu a demokracii, můžeme svobodně projevovat své náboženské vyznání. Jsem za to moc šťastná. Přeji Vám za sebe i za kolegy z Prahy 2 požehnané vánoční svátky,“ sdělila návštěvníkům trhů.

Starostka zároveň zahájila letošní charitativní sbírku v rámci celosvětového svátku dárcovství „Giving Tuesday“ a poděkovala za případnou podporu. Na její slova navázal svým poetickým zamyšlením otec Jakub Berka z farnosti u kostela sv. Ludmily. „Nebudu čekat, až Vánoce přijdou, vyjdu jim vstříc, vykročím lehce, zátěž odložím, vezmu jen to, co je k radosti třeba. Řevnivost a závist nechám u příkopu, stejně jako touhu vyrovnat se sousedům. Po vlastní cestě vyjdu vstříc svátkům plným pokladů, bohužel netušených pro ty, kteří srdce sobectvím zatarasili. Moc vám všem přeji, abychom to srdce otevřeli pro vše krásné, čisté a radostné. V adventu jsme všichni na jedné vlnové délce. Ať se vám daří,“ řekl.

Následovalo již tradiční rozlévání bramborové polévky příchozím, letos za účasti místostarosty Prahy 2 Jana Koláře a radního Michala Zuny. Došlo i na divadelní představení pro nejmenší v podání divadelního souboru „Jedeme k vám“. Děti mohly v průběhu odpoledne v rámci výtvarné dílny vyrábět vánoční ozdoby, perníčky a svými výtvory zdobit připravený vánoční stromeček. Ten byl v závěru odpoledne za doprovodu žesťového kvarteta slavnostně rozsvícen společnou rukou místostarosty Jana Korsesky a otce Jakuba. Slavnostní rozsvícení vánočního stromečku si nenechal ani místostarosta Michael Grundler. Zúčastnil se i místostarosta Jan Kolář.

Závěr svátečního dne se nesl ve znamení pozvánky na další setkání, tentokrát poslední adventní neděli 22. prosince, která bude již tradičně věnována „Zpívání se koled se zastupiteli“. Při této příležitosti budou také odměněni tři vylosovaní tvůrci vánočních ozdob z dnešního odpoledne a zkrátka nepřijdou ani mazlíčci. Do dvou vybraných útulků, konkrétně do Komořan a Ořechu, v ten den zamíří i věcné dary z charitativní sbírky „Giving Tuesday“.


V Libni si můžete hrát a pátrat po prvním českém vánočním stromku

23. prosince 2020 v 11:51

Praha 8 pořádá vánoční hru, ve které budete pátrat po prvním českém vánočním stromku. Hra vás zavede celkem na 11 míst Prahy 8, kde budete pomocí QR kódů dostávat otázky. Díky správným odpovědím doplníte tajenku a můžete se těšit i na malou odměnu.

Vánoce na dálku z Prahy 9 zvou na pohádku

21. prosince 2020 ve 22:48

Pro adventní čas připravila devátá městská část ve spolupráci s Divadlem Gong vánoční program. Vzhledem k epidemiologickým opatřením uslyšíte pohádku online.

Vánoce na dálku z Prahy 9

21. prosince 2020 ve 13:04

Pro adventní čas připravila devátá městská část ve spolupráci s Divadlem Gong vánoční program. Vzhledem k epidemiologickým opatřením uslyšíte koncert online.

Vánoce na dálku připravila Praha 9

18. prosince 2020 v 07:23

Pro adventní čas připravila devátá městská část ve spolupráci s Divadlem Gong on-line vánoční program. Vzhledem k epidemiologickým opatřením bude možné všechny programy sledovat online.

Praha 1: Ivan Hlas trio poslední den v roce

17. prosince 2020 v 06:43

Online stream poslední den roku 2020 bude patřit legendě. Těšit se můžete na Ivan Hlas trio.

Vánoce na faře: Louskáček

16. prosince 2020 ve 12:54

Promítání záznamu baletu P. I. Čajkovského Louskáček z Marinského divadla v Petrohradu v sobotu 26. prosince.

Libeňská vánoční hra

15. prosince 2020 v 19:37

Radnice Prahy 8 připravila pro malé i velké, pro rodiny s dětmi i jednotlivce dobrodružné pátrání po prvním českém vánočním stromku. Cílem hry je najít místo, kde přesně se v Praze objevil první vánoční stromeček. Jelikož se tak stalo právě v Libni v roce 1812, odehrává se hra v ulicích Libně...

Praha 8: Srdce Osmičky plní přání

15. prosince 2020 ve 12:45

Projekt Srdce osmičky pro seniory, rodiny a klienty sociálních služeb v Praze 8 připravila místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková.

Další články
Nahoru