Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 1°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Advent v PrazeKoncertyPražská kultura

Adventní koncert Pražského jara

5. 12. 2023
V úterý 5. prosince se ve Španělském sále Pražského hradu uskuteční mimořádný adventní koncert festivalu Pražské jaro. 

„Vnímáme to jako dárek všem milovníkům klasické hudby,“ uvádí ředitel festivalu Pavel Trojan. „Pražské jaro přináší českým posluchačům to nejlepší ze světové scény. Jsou ale díla, která v našem tradičním květnovém termínu zkrátka uvádět nemůžeme. Jako například Bachovo Vánoční oratorium. Když se nám naskytla příležitost pozvat do Prahy jeden z nejlepších světových ansámblů, neváhali jsme. Chceme tímto koncertem poděkovat našim věrným divákům a umělecky povznést sváteční čas,“ přibližuje Trojan.

Vstupenky jsou již nyní v prodeji prostřednictvím webu Pražského jara festival.cz.

„Čirá radost!“ Těmito slovy charakterizoval deník Guardian, když roku 2016 japonský dirigent Masaaki Suzuki stanul v čele londýnského Orchestra of the Age of Enlightenment a provedl Vánoční oratorium Johanna Sebastiana Bacha. Skutečně, od úvodních motivů tympánů a břeskných trubek Bachovo dílo vyzařuje zcela mimořádnou energií – hudební radost z příchodu spasitele. Přední britský orchestr dobových nástrojů spolu se svým sborem a čtveřicí špičkových sólistů pod Suzukiho vedením nyní přijíždí do Prahy, aby představil první tři části díla spolu s jedním z Bachových nejkrásnějších motet. To vše na mimořádném koncertě Pražského jara ve slavnostním prostředí Španělského sálu Pražského hradu.

Orchestra of the Age of Enlightenment (Orchestr doby osvícenství) se počítá mezi nejvěhlasnější soubory dobových nástrojů. Jeho historie se začala psát v polovině 80. let minulého století, kdy jej založila skupina hudebníků nespokojených s běžnou orchestrální praxí. Postupně vybudovali jedinečný, demokraticky vedený orchestr se širokým repertoárem, který nemá šéfdirigenta a pro jednotlivé počiny vždy hledá nejlepší možné umělecké partnery. Soubor tak řídily osobnosti jako sir Simon Rattle, Vladimir Jurowski, Iván Fischer či William Christie. V letošní sezoně jej mj. čeká provedení kompletu symfonií Felixe Mendelssohna Bartholdyho pod vedením sira Andráse Schiffa a hostování v Labské filharmonii v Hamburku, Théâtre des Champs-Élysées v Paříži či bruselském centru BOZAR.

Od roku 1990, kdy založil soubor Bach Collegium Japan, patří japonský dirigent Masaaki Suzuki mezi přední osobnosti historicky poučené interpretace. Krom toho, že je dodnes uměleckým ředitelem nejvýznamnějšího asijského souboru historických nástrojů, pravidelně řídí ty nejlepší ansámbly v Evropě i Americe – např. Collegium Vocale Gent či Philharmonia Baroque Orchestra v San Franciscu. Navíc je pravidelným hostem i orchestrů „moderních“, včetně Newyorské filharmonie, Sanfranciského symfonického orchestru či Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu. V letošní sezoně debutuje u Losangeleské filharmonie či Symfonického orchestru Hessenského rozhlasu.

U švédského labelu BIS vydal na CD ohromující množství Bachových děl jako dirigent i vynikající cembalista. „Museli byste být ze železa, aby vás nedojala svěžest, střízlivost i duchovní zanícení,“ napsal v roce 2018 The Times o nahrávce kompletu Bachových duchovních děl, které Suzuki s japonským souborem začal nahrávat v polovině 90. let. Mezi poslední Suzukiho počiny patří nahrávky Matoušových a Janových pašijí, za něž získali prestižní cenu Gramophone.


Autor: Alo

Michael Červenka vystavuje na radnici

Dnes v 08:17

Malíř a grafik Michael Červenka vystavuje své akvarely v 1. patře radnice Prahy 2. Autor dokáže zachytit okamžitou atmosféru dané chvíle na vinohradských ulicích i blízkého okolí. Jeho akvarely jsou prchavé, někdy jak utkané z pavučiny, mají blízko až k japonské a čínské...

Adventní neděle na Karlínském náměstí

Dnes v 07:46

Magická atmosféra, vůně svařeného vína, dřevěný betlém, koledy a spousty dobrot, to vše vám zpříjemní vánoční shon. V neděli 17. prosince si na Karlínském náměstí můžete užít poslední letošní adventní neděli.

Tradiční české Vánoce Prahy 14

Dnes v 07:02

Cimbálová kapela, ponocný Třebek, rychtář Janek, soutěže a občerstvení v pondělí 4. prosince.

Ivo Kahánek vystoupí s recitálem v Rudolfinu

Včera ve 14:43

V rámci cyklu FOK Světová klavírní tvorba vystoupí v sobotu 9. prosince v pražském Rudolfinu oblíbený český klavírista Ivo Kahánek. Zahraje díla Franze Schuberta, Antonína Dvořáka, Viktora Kalabise a Roberta Schumanna.

Vánoční smrk na Karlínském náměstí v Praze 8 už svítí

Včera ve 14:40

První z pěti vánočních stromů Prahy 8 se v pondělí rozsvítil na Karlínském náměstí. Jde o darovaný smrk od občana osmé městské části. Z pěti vánočních stromů Prahy 8 jsou dva rostlé. Tři jsou pak dary od občanů.

Praha 7 zve na akce spojené s adventem

Včera v 10:50

Praha 7 na počátku adventního období opět rozsvítí dva vánoční stromy. Ve středu 29. listopadu v 16 hodin se uskuteční slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Strossmayerově náměstí a ve středu 6. prosince v 16 hodin bude rozsvícen vánoční strom na Ortenově náměstí. Informovala o tom...

Praha 5 se chystá na advent

Včera v 10:37

Radnice Prahy 5 zajistí během adventu dva vánoční stromy na veřejných prostranstvích, a to před basilikou sv. Václava na Smíchově a na Tileho náměstí na Barrandově. Jejich rozsvícení se plánuje na 3. prosince a bude spojeno se setkáním občanů a kulturně-společenskými akcemi. Osvíceny budou také...

První prosincovou sobotu se rozsvítí vánoční strom v Nuslích

Včera v 09:35

Tradičně netradiční bude v sobotu 2. prosince zahájení adventu na náměstí Bratří Synků v Nuslích. Tradiční proto, že to je již 4. ročník této akce, netradiční v tom, že se opět nerozsvítí jehličnan, ale listnáč, nyní již bez listí, uprostřed náměstí u Baštovy...

Vánoční besídka s nadílkou v hasičárně

Včera v 08:53

Baráčníci z Prahy 15 si přichystali v sobotu 16. prosince pro děti vánoční besídku

Praha 7 zve na rozsvícení vánočních stromů

Včera v 07:37

Na přelomu listopadu a prosince Sedmička rozsvítí vánoční stromy na Strossmayerově a Ortenově náměstí. V neděli 3. prosince městská část zve zejména rodiny s dětmi na Výstaviště do Malé sportovní haly na adventní bruslení. 

Praha 10 rozsvítí vánoční stromky

27. listopadu 2023 v 18:22

Vedle rozsvícení hlavního stromu na Náměstí Svatopluka Čecha ve Vršovicích se o první adventní neděli rozzáří další nazdobené vánoční stromy Prahy 10 v jednotlivých čtvrtích.

Adventní zpívání ve Vojtěšské čtvrti

27. listopadu 2023 ve 14:45

Během adventu se můžete v Praze 1 připojit k Adventnímu zpívání, ve čtvrtek 30. listopadu to bude ve Vojtěšské čtvrti.

Praha 13: Tradiční vánoční jarmark ve škole

27. listopadu 2023 ve 12:47

ZŠ Janského zve všechny žáky, rodiče i přátele školy na tradiční vánoční jarmark. Čeká vás bohatý kulturní program, stánky s občerstvením i výrobky žáků.

Vánoční punč v Kyjích

27. listopadu 2023 v 11:17

Odpoledne plné sváteční atmosféry v neděli 10. prosince. Po pohádce Vánoční diamant, která začíná již v 15 hodin si v tématické dílničce můžete vyrobit vánoční dekorace a ozdobí perníčky.

Další články
Nahoru