dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - snih
2°C
Pražský život

Adolf Branald má na Spořilově pamětní desku

Starosta městské části Praha 4 Pavel Caldr odhalil včera na budově Základní školy Jižní IV. Na Spořilově pamětní desku Adolfu Branaldovi. Český a spořilovský spisovatel Adolf Branald je s touto školou neodmyslitelně spojen. 

Spisovatel se na Spořilov přistěhoval jako jeden z prvních obyvatel. Zde tvořil, založil rodinu a jeho potomci zde chodili do Základní školy v Jižní IV. Jedno z posledních děl Adolfa Branalda se jmenuje Převleky mého města. Je to kniha popisující vývoj zahradního města na Spořilově od jeho vzniku, píše se v ní o životě jeho obyvatel, o změnách, kterými Spořilov procházel v kontextu s vývojem v celé společnosti.

Se školou Adolf Branald spolupracoval, děti naslouchaly jeho vyprávěním při besedách a v posledních letech jeho života mu donášely obědy ze školní jídelny. V roce 2005 otvíral školní knihovnu, které daroval několik svých knih i knihy ze své knihovny. Ve škole jsou dodnes.

 „Jsme hrdi na skutečnost, že Adolf Branald byl obyvatelem Prahy 4, a vážíme si jeho literárního odkazu,“ uvedl starosta Pavel Caldr. „Umění hraje v našem životě nezastupitelnou roli a věřím, že tomu bude i nadále. Náš život by byl chudý bez hudby, malířství, sochařství, literatury nebo divadla. Věřím, že tomu tak bude i nadále.“

 


Další články
Nahoru