Dnes Úterý - zatazeno 8°C
Zítra Středa - obcasny-dest 7°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Administrativní budova Českého statistického úřadu pošla modernizací snižující spotřebu energií o třetinu

Ústřední budova Českého statistického úřadu v Praze prošla rozsáhlou proměnou. Výměna pláště, celkové zateplení, modernizace a doplnění technologického zařízení budovy stály 250 milionů korun. ČSÚ za rekonstrukci zaplatí 34 % z celkové sumy. Zbývajících 66 % pokryje dotace EU a smluvně zaručené úspory. Rekonstrukci provedly v režimu EPC společnosti MARHOLD a D-energy.

Nově zrekonstruovaná administrativní budova ČSÚ na sebe na první pohled upozorní moderním bezúdržbovým pláštěm, který kombinuje obkladové kompozitní desky BOND s keramikou. Pro zajištění špičkových tepelně technických parametrů obálky budovy byly vyměněny všechny otvorové výplně a zatepleny ploché střechy.

Zásadní modernizací za 127 milionů korun prošlo i technologické zařízení budovy – osvětlení, větrání, vytápění i chlazení. Pro energeticky efektivní provoz jsou využita LED svítidla, rekuperační vzduchotechnické jednotky, systém IRC, vysoce účinné chillery, tepelná čerpadla a fotovoltaika. O plně automatický provoz nových i původních technologií se stará nový systém měření a regulace.

„Investice do úsporných opatření vytvořily kvalitní základ pro komplexní řízení vnitřního prostředí a energeticky efektivní provoz budovy. V následujících osmi letech budeme na tomto základu stavět a v rámci aktivního energetického managementu dohlížet, aby energie v objektu byly spotřebovávány s maximální efektivitou a smluvně zaručených úspor bylo dosaženo,“ říká Eduard Paulík, jednatel společnosti D-energy.

Zakázka byla realizována v režimu EPC (Energy Performance Contracting = energetické služby se zárukou úspor), kdy poskytovatel energetických služeb zajišťuje realizaci celého projektu „na klíč“, a to včetně smluvní garance za správné fungování energeticky úsporných opatření. V tomto případě je smluvní garance poskytována po dobu 8 let a činí 16 milionů korun.


Autor: TZ, red

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

24. února 2024 v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Další články
Nahoru