Dnes Středa - jasno 17°C
Zítra Čtvrtek - jasno 16°C
Středa 16. 6. 2021
Svátek má Zbyněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Adiktologové chystají nové nástroje pro prevenci duševních nemocí u dětí
Závislost na alkoholu může vznikat i u mladých lidí. Ilustrační foto: Freeimages.com

Adiktologové chystají nové nástroje pro prevenci duševních nemocí u dětí

Rizikové chování u dětí, zejména látkové a nelátkové závislosti, může doprovázet nebo spouštět některé duševní poruchy. Projekt vznikající na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy si klade za cíl zlepšit prevenci v této oblasti.

Do pomoci dětem se zapojí široká škála profesí od pedagogů a školních psychologů, přes dětské praktické lékaře a zdravotní sestry po sociální pracovníky a policisty.

Výsledkem bude vznik regionálních vzdělávacích a preventivních služeb – modulů, které včas zachytí rizikové chování, a tím i možný rozvoj duševních nemocí u dětí a dospívajících. Pilotní moduly se spustí ve třech českých okresech.

„Závislost nejen u dětí mohou doprovázet poruchy nálady, pozornosti, depresivní poruchy, případně může užívání některých látek vést také ke spuštění velmi vážných onemocnění, včetně psychóz. Jako ilustrativní příklad lze uvést užívání marihuany a související riziko rozvoje depresivních poruch,“ vysvětluje problematiku hlavní řešitel projektu Jaroslav Šejvl z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice.

Projekt financovaný z norských fondů by měl nyní vést k tomu, že se rizikové chování s potenciálem rozvoje duševních onemocnění u dětí a mladistvých bude dařit zachycovat včas. Odborníci z Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN připravují vzdělávací a preventivní moduly pro regionální preventivní služby zaměřené na předcházení látkové a nelátkové závislosti, zneužívání látek nezpůsobujících závislost, poruchy příjmu potravy a sebepoškozování.

„Vytvoříme komunikační platformu na regionální úrovni. Pro práci s dětmi, dospívajícími i jejich rodiči vyškolíme profesionály, kteří budou mít preventivní aktivity na starost, budou děti včas diagnostikovat a budou odbornými zásahy minimalizovat rozvoj možných rizik,“ shrnuje jednotlivé části projektu Jaroslav Šejvl.

Zapojit by se měly v rámci regionálních modulů všechny profese, které se na prevenci mohou podílet – nejen pedagogové, školní metodici prevence, školní psychologové, pracovníci pedagogicko-psychologických poraden, dětští praktičtí lékaři, zdravotní sestry, ale i příslušníci Policie ČR, strážníci městské a obecní policie, kurátoři a další sociální pracovníci. 

Moduly se v dohledné době pilotně spustí v Praze 11 a ve dvou lokalitách v Moravskoslezském kraji. „Máme za sebou dlouhé období distanční výuky, a jak nedávno ukázala studie Kliniky adiktologie, prevence rizikového chování dětí během této doby ubylo. Představovaný projekt může v budoucnu pozitivně ovlivnit běžnou praxi v celé republice,“ doplňuje děkan 1. LF UK Martin Vokurka.


Zasedne Komise pro strategické a územní plánování RMČ Prahy 11

Včera v 16:54

Jednání komise ve čtvrtek 17. června od 18 hodin je veřejné a bude se konat v zasedací místnosti Vidimova v budově úřadu.

Provozovateli hostince U Rotundy bude ukončena nájemní smlouva

Včera v 09:07

Radní Prahy 1 schválili návrh na ukončení smlouvy se současným provozovatelem hospody U Rotundy. Ten městské části dlouhodobě dluží na nájemném a jeho dluh už v roce 2018 činil 832 tisíc korun. Na tuto částku byl také v prosinci 2019 zastupiteli schválen splátkový kalendář. Nájemce ho ale...

Praha obnoví činnost Podnikatelského a inovačního centra

Včera v 07:09

Novým provozovatelem Podnikatelského a inovačního centra hl. m. Prahy (PIC) se stane Pražský inovační institut (Pii). Město uzavřelo s Pii smlouvu o zajištění provozu.

Hlavní město a Praha 12 budou spolupracovat na projektu nájemního bydlení a kulturního centra

Včera v 07:05

Rada Prahy schválila spolupráci s městskou částí Praha 12 na společném projektu výstavby městského nájemního bydlení a multifunkčního sálu pro společenské akce. Projekt, který na pozemcích hlavního města podél ulice Písková naváže na Novou Radnici Praha 12, zahrnuje rekonstrukci a rozšíření...

Probíhá veřejné projednání budoucí podoby dvou parků v Praze 1

14. června 2021 ve 23:26

V pátek 11. června skončilo první kolo veřejného projednávání podoby a případné revitalizace dvou parků na území první městské části – parku Na Františku a parčíku mezi Pařížskou, Břehovou a Maiselovou ulicí.  

Petenti požadují, aby byl 27. květen prohlášen za významný den

14. června 2021 ve 23:00

Právě 27. května v roce 1942 českoslovenští parašutisté uskutečnili jeden z nejvýznamnějších odbojových činů 2. světové války, úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Petiční archy podporující, aby se tento den stal významným dnem České republiky, lze podepsat...

Další články
Nahoru