Dnes Úterý - jasno 2°C
Zítra Středa - oblacno 1°C
Úterý 18. 1. 2022
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Adiktologové chystají nové nástroje pro prevenci duševních nemocí u dětí
Závislost na alkoholu může vznikat i u mladých lidí. Ilustrační foto: Freeimages.com

Adiktologové chystají nové nástroje pro prevenci duševních nemocí u dětí

Rizikové chování u dětí, zejména látkové a nelátkové závislosti, může doprovázet nebo spouštět některé duševní poruchy. Projekt vznikající na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy si klade za cíl zlepšit prevenci v této oblasti.

Do pomoci dětem se zapojí široká škála profesí od pedagogů a školních psychologů, přes dětské praktické lékaře a zdravotní sestry po sociální pracovníky a policisty.

Výsledkem bude vznik regionálních vzdělávacích a preventivních služeb – modulů, které včas zachytí rizikové chování, a tím i možný rozvoj duševních nemocí u dětí a dospívajících. Pilotní moduly se spustí ve třech českých okresech.

„Závislost nejen u dětí mohou doprovázet poruchy nálady, pozornosti, depresivní poruchy, případně může užívání některých látek vést také ke spuštění velmi vážných onemocnění, včetně psychóz. Jako ilustrativní příklad lze uvést užívání marihuany a související riziko rozvoje depresivních poruch,“ vysvětluje problematiku hlavní řešitel projektu Jaroslav Šejvl z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice.

Projekt financovaný z norských fondů by měl nyní vést k tomu, že se rizikové chování s potenciálem rozvoje duševních onemocnění u dětí a mladistvých bude dařit zachycovat včas. Odborníci z Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN připravují vzdělávací a preventivní moduly pro regionální preventivní služby zaměřené na předcházení látkové a nelátkové závislosti, zneužívání látek nezpůsobujících závislost, poruchy příjmu potravy a sebepoškozování.

„Vytvoříme komunikační platformu na regionální úrovni. Pro práci s dětmi, dospívajícími i jejich rodiči vyškolíme profesionály, kteří budou mít preventivní aktivity na starost, budou děti včas diagnostikovat a budou odbornými zásahy minimalizovat rozvoj možných rizik,“ shrnuje jednotlivé části projektu Jaroslav Šejvl.

Zapojit by se měly v rámci regionálních modulů všechny profese, které se na prevenci mohou podílet – nejen pedagogové, školní metodici prevence, školní psychologové, pracovníci pedagogicko-psychologických poraden, dětští praktičtí lékaři, zdravotní sestry, ale i příslušníci Policie ČR, strážníci městské a obecní policie, kurátoři a další sociální pracovníci. 

Moduly se v dohledné době pilotně spustí v Praze 11 a ve dvou lokalitách v Moravskoslezském kraji. „Máme za sebou dlouhé období distanční výuky, a jak nedávno ukázala studie Kliniky adiktologie, prevence rizikového chování dětí během této doby ubylo. Představovaný projekt může v budoucnu pozitivně ovlivnit běžnou praxi v celé republice,“ doplňuje děkan 1. LF UK Martin Vokurka.


Autor: red

Evropský vzdělávací festival Science on Stage míří do Prahy

Včera ve 14:14

V březnu se hlavní město bude moci pyšnit pořádáním největšího evropského vzdělávacího veletrhu pro učitele Science on Stage 2022. Uskuteční se poprvé v České republice, a to od 24. do 27. března. 

Praha vydává nový plán ochrany památkové rezervace

14. ledna 2022 v 18:00

Hlavní město knižně vydává nejdůležitější dokument pro ochranu památkové rezervace zapsané na seznam UNESCO. Management plán ochrany světového kulturního dědictví Historického centra Prahy 001 je závazným dokumentem, jenž obsahuje podrobný plán ochrany historického centra Prahy. Stanovuje také...

Výtvarná soutěž na památník Ferdinanda Peroutky v Praze 5 pokračuje

11. ledna 2022 ve 14:12

Výtvarnou soutěž na památník Ferdinanda Peroutky, který bude tohoto velikána připomínat v parku Portheimka na Smíchově, vyhlásila v prosinci radnice páté městské části.

Další články
Nahoru