Dnes Úterý - zatazeno 2°C
Zítra Středa - zatazeno 1°C
Úterý 29. 11. 2022
Svátek má Zina
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Adiktologové chystají nové nástroje pro prevenci duševních nemocí u dětí
Závislost na alkoholu může vznikat i u mladých lidí. Ilustrační foto: Freeimages.com

Adiktologové chystají nové nástroje pro prevenci duševních nemocí u dětí

Rizikové chování u dětí, zejména látkové a nelátkové závislosti, může doprovázet nebo spouštět některé duševní poruchy. Projekt vznikající na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy si klade za cíl zlepšit prevenci v této oblasti.

Do pomoci dětem se zapojí široká škála profesí od pedagogů a školních psychologů, přes dětské praktické lékaře a zdravotní sestry po sociální pracovníky a policisty.

Výsledkem bude vznik regionálních vzdělávacích a preventivních služeb – modulů, které včas zachytí rizikové chování, a tím i možný rozvoj duševních nemocí u dětí a dospívajících. Pilotní moduly se spustí ve třech českých okresech.

„Závislost nejen u dětí mohou doprovázet poruchy nálady, pozornosti, depresivní poruchy, případně může užívání některých látek vést také ke spuštění velmi vážných onemocnění, včetně psychóz. Jako ilustrativní příklad lze uvést užívání marihuany a související riziko rozvoje depresivních poruch,“ vysvětluje problematiku hlavní řešitel projektu Jaroslav Šejvl z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice.

Projekt financovaný z norských fondů by měl nyní vést k tomu, že se rizikové chování s potenciálem rozvoje duševních onemocnění u dětí a mladistvých bude dařit zachycovat včas. Odborníci z Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN připravují vzdělávací a preventivní moduly pro regionální preventivní služby zaměřené na předcházení látkové a nelátkové závislosti, zneužívání látek nezpůsobujících závislost, poruchy příjmu potravy a sebepoškozování.

„Vytvoříme komunikační platformu na regionální úrovni. Pro práci s dětmi, dospívajícími i jejich rodiči vyškolíme profesionály, kteří budou mít preventivní aktivity na starost, budou děti včas diagnostikovat a budou odbornými zásahy minimalizovat rozvoj možných rizik,“ shrnuje jednotlivé části projektu Jaroslav Šejvl.

Zapojit by se měly v rámci regionálních modulů všechny profese, které se na prevenci mohou podílet – nejen pedagogové, školní metodici prevence, školní psychologové, pracovníci pedagogicko-psychologických poraden, dětští praktičtí lékaři, zdravotní sestry, ale i příslušníci Policie ČR, strážníci městské a obecní policie, kurátoři a další sociální pracovníci. 

Moduly se v dohledné době pilotně spustí v Praze 11 a ve dvou lokalitách v Moravskoslezském kraji. „Máme za sebou dlouhé období distanční výuky, a jak nedávno ukázala studie Kliniky adiktologie, prevence rizikového chování dětí během této doby ubylo. Představovaný projekt může v budoucnu pozitivně ovlivnit běžnou praxi v celé republice,“ doplňuje děkan 1. LF UK Martin Vokurka.


Autor: red

Squatteři obsadili budovu v Praze 10, po dohodě odešli

27. listopadu 2022 v 11:32

Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty včera obsadili prázdný bytový dům v Malínské ulici v pražských Strašnicích s cílem vytvořit tam kulturní a sociální centrum.

Další články
Nahoru