Dnes Sobota - zatazeno 18°C
Zítra Neděle - skorojasno 18°C
Sobota 23. 9. 2023
Svátek má Berta
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Adiktologie ve VFN slaví 75 let boje se závislostmi, léčí se i děti
Nejčastějšími pacienty na Klinice adiktologie jsou lidé, kteří mají problém s alkoholem. Ilustrační foto: archiv

Adiktologie ve VFN slaví 75 let boje se závislostmi, léčí se i děti

V roce 1948, kdy bylo založeno, bylo na protialkoholním oddělení U Apolináře v čele s legendárním Jaroslavem Skálou 12 lůžek pro pacienty. Na tomto pracovišti, nynější Klinice adiktologie 1. LF UK a VFN, zůstává i po 75 letech nepřítelem číslo jedna alkohol.

V počátcích léčby závislosti na alkoholu u Apolináře, kde bylo v září 1948 otevřeno první samostatné protialkoholní oddělení se dvanácti lůžky, byla používána apomorfinová kůra na podkladě Pavlovova učení o podmíněných reflexech. 

Jednalo se o podkožní injekci (aplikaci apomorfinu, který vyvolával zvracení) ve spojení s podmiňováním takto vyvolaného dávivého reflexu výpary a chutí alkoholu. „Legendou se stal Jaroslav Skála i léčba, kterou spolu s doktorem Jandou v roce 1950 zavedli – Antabus,“ uvedl primář Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN MUDr. Petr Popov . 

„Během čtyř let se oddělení rozrostlo na čtyřicet lůžek. Bylo původně krátce koedukované, ale záhy začalo sloužit pouze pro léčbu mužů. Doba léčby se v průběhu let měnila, doktor Skála zkoušel různé léčebné modely a délky léčby, až se ustálila na 13 až 16 týdnech,“ pokračoval. 

Kombinace léčby s psychoterapií, prací a pohybem 

Nejčastějším důvodem pro přijetí k léčbě v Apolináři (a později v Lojovicích, což bylo další pracoviště kliniky, kde se léčily ženy) byla a zůstává v první řadě závislost na alkoholu. 

Věkové rozpětí pacientů bylo už od počátku velmi široké, ale v průběhu let se ještě rozšiřovalo. Dnes se U Apolináře léčí i děti a adolescenti (dětská adiktologie) stejně jako senioři (gerontoadiktologie). 

Terapie stále dodržuje kombinaci biologické (lékové) formy s pracovní terapií, psychoterapií a pohybem. Výsledky mohou návštěvníci kliniky vidět nejen na výzdobě samotné budovy a pokojů, ale i na zahradě, která slouží pro relaxaci klientů i jejich návštěv. 

Proměny léčebných metod v čase 

„Některé metody, například averzivní terapie – takzvané blinkačky – kdy po užití alkoholu naši pacienti nekontrolovaně zvraceli, jsme zcela opustili, některé, třeba užívání Antabusu, používáme stále,“ pokračoval Popov.

 „Výrazně se zvýšila intenzita psychoterapie a také přibyla léčba duálních poruch. Ty mají naši respondenti poměrně často, týkají se poruch nálad, osobnosti, schizofrenie. Díky lékům (antidepresiva, antipsychotika), které v počátcích protialkoholního oddělení v roce 1948 ještě neexistovaly, máme větší šanci je řešit. Zásadní změnu v léčbě závislostí přinesla substituční léčba, konkrétně u závislosti na nikotinu a závislosti na opioidech,“ řekl. 

Historie léčby žen je mladší 

„Závislým ženám jsme se začali věnovat o 25 let později, léčebnými metodami se péče neliší, ale zásadně se liší délkou,“ vysvětlil primář Popov s tím, že základní cyklus trvá 16 týdnů, u mužů jen 13. Důvodem jsou častější některé komorbidity, například poruchy příjmu potravy, posttraumatické poruchy v souvislosti se zneužíváním. 

Větší důraz kladou lékaři na rodinnou terapii, atmosféru na oddělení, na zpětnou vazbu, doléčovací program nebo svépomocnou organizaci pro abstinující závislé ženy. Takto vybudovaný komplexní program funguje nepřetržitě padesát let a dosud jím prošlo skoro šest tisíc pacientek.


Autor: puc

FTN se zúčastnila Dne zdraví, který pořádala Praha 4

Včera v 10:59

Tento týden v úterý 19. září se opět konala tradiční akce pro veřejnost pod názvem Den zdraví, který každý rok pořádá Praha 4. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) se stala již poněkolikáté partnerem této události, která je zaměřena na prevenci zdraví, zdravý životný styl a zdravou...

Den zdraví na Budějovické

17. září 2023 v 08:21

Věnujte deset minut svému zdraví. V Praze 4 na Budějovické si  v úterý 19. září můžete nechat změřit tlak, poradit se o výživě a program je připraven i pro děti.

Den zdraví na Poliklinice Prosek

16. září 2023 v 10:11

Poliklinika Prosek pořádá pod záštitou starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka a ve spolupráci s oblastním spolkem Českého červeného kříže Praha 9 tradiční Den zdraví. Koná se 19. září od 9 do 16 hodin na prostranství před poliklinikou.

Nepatříte k 10 % Čechů s nemocnými ledvinami? Otestujte se zdarma a za pár minut

10. září 2023 v 08:42

Většina lidí má ve svém okolí někoho, kdo trpí chronickým onemocněním ledvin – postihuje totiž každého desátého Čecha, ale mnozí o své nemoci nevědí. Pokud není včas léčena, může vést k nevratnému selhání funkce ledvin, které vyžaduje doživotní dialýzu nebo transplantaci. Většinou je však možné...

Praha v rámci programu v oblasti zdravotnictví podpoří rozvoj paliativní péče

4. září 2023 v 15:22

Rada hl. m Prahy na svém pondělním jednání schválila vyhlášení Programu podpory v oblasti zdravotnictví pro rok 2024. Předpokládaný objem finančních prostředků určených pro tento účel je 67,5 milionů korun. Cílem záměru je prostřednictvím dotací podpora osob dlouhodobě nemocných nebo s postižením...

Další články
Nahoru