Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Adiktologie ve VFN slaví 75 let boje se závislostmi, léčí se i děti
Nejčastějšími pacienty na Klinice adiktologie jsou lidé, kteří mají problém s alkoholem. Ilustrační foto: archiv

Adiktologie ve VFN slaví 75 let boje se závislostmi, léčí se i děti

V roce 1948, kdy bylo založeno, bylo na protialkoholním oddělení U Apolináře v čele s legendárním Jaroslavem Skálou 12 lůžek pro pacienty. Na tomto pracovišti, nynější Klinice adiktologie 1. LF UK a VFN, zůstává i po 75 letech nepřítelem číslo jedna alkohol.

V počátcích léčby závislosti na alkoholu u Apolináře, kde bylo v září 1948 otevřeno první samostatné protialkoholní oddělení se dvanácti lůžky, byla používána apomorfinová kůra na podkladě Pavlovova učení o podmíněných reflexech. 

Jednalo se o podkožní injekci (aplikaci apomorfinu, který vyvolával zvracení) ve spojení s podmiňováním takto vyvolaného dávivého reflexu výpary a chutí alkoholu. „Legendou se stal Jaroslav Skála i léčba, kterou spolu s doktorem Jandou v roce 1950 zavedli – Antabus,“ uvedl primář Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN MUDr. Petr Popov . 

„Během čtyř let se oddělení rozrostlo na čtyřicet lůžek. Bylo původně krátce koedukované, ale záhy začalo sloužit pouze pro léčbu mužů. Doba léčby se v průběhu let měnila, doktor Skála zkoušel různé léčebné modely a délky léčby, až se ustálila na 13 až 16 týdnech,“ pokračoval. 

Kombinace léčby s psychoterapií, prací a pohybem 

Nejčastějším důvodem pro přijetí k léčbě v Apolináři (a později v Lojovicích, což bylo další pracoviště kliniky, kde se léčily ženy) byla a zůstává v první řadě závislost na alkoholu. 

Věkové rozpětí pacientů bylo už od počátku velmi široké, ale v průběhu let se ještě rozšiřovalo. Dnes se U Apolináře léčí i děti a adolescenti (dětská adiktologie) stejně jako senioři (gerontoadiktologie). 

Terapie stále dodržuje kombinaci biologické (lékové) formy s pracovní terapií, psychoterapií a pohybem. Výsledky mohou návštěvníci kliniky vidět nejen na výzdobě samotné budovy a pokojů, ale i na zahradě, která slouží pro relaxaci klientů i jejich návštěv. 

Proměny léčebných metod v čase 

„Některé metody, například averzivní terapie – takzvané blinkačky – kdy po užití alkoholu naši pacienti nekontrolovaně zvraceli, jsme zcela opustili, některé, třeba užívání Antabusu, používáme stále,“ pokračoval Popov.

 „Výrazně se zvýšila intenzita psychoterapie a také přibyla léčba duálních poruch. Ty mají naši respondenti poměrně často, týkají se poruch nálad, osobnosti, schizofrenie. Díky lékům (antidepresiva, antipsychotika), které v počátcích protialkoholního oddělení v roce 1948 ještě neexistovaly, máme větší šanci je řešit. Zásadní změnu v léčbě závislostí přinesla substituční léčba, konkrétně u závislosti na nikotinu a závislosti na opioidech,“ řekl. 

Historie léčby žen je mladší 

„Závislým ženám jsme se začali věnovat o 25 let později, léčebnými metodami se péče neliší, ale zásadně se liší délkou,“ vysvětlil primář Popov s tím, že základní cyklus trvá 16 týdnů, u mužů jen 13. Důvodem jsou častější některé komorbidity, například poruchy příjmu potravy, posttraumatické poruchy v souvislosti se zneužíváním. 

Větší důraz kladou lékaři na rodinnou terapii, atmosféru na oddělení, na zpětnou vazbu, doléčovací program nebo svépomocnou organizaci pro abstinující závislé ženy. Takto vybudovaný komplexní program funguje nepřetržitě padesát let a dosud jím prošlo skoro šest tisíc pacientek.


Autor: puc

V Galerii 1 je nová kavárna

23. května 2024 ve 12:10

Minulý týden byla ve Štěpánské ulici slavnostně otevřena nová kavárna a představena hostům. Kavárna Bílá vrána v Galerii 1 je sociální podnik, který dává zaměstnání lidem s mentálním a kombinovaným znevýhodněním. Těmto lidem umožňuje dlouhodobé zaměstnání a příležitost získat dovednost...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

20. května 2024 v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

Šaty, které se hodí ke všemu - všestrannost košilových šatů

20. května 2024 v 06:15

Jestliže hledáte univerzální oblečení, které využijete na celou řadu příležitostí, zkuste vsadit např. na košilové šaty. Ty mohou mít mnoho podob. Na následujících řádcích si tak prozradíme, jaké kousky budou dobrou volbou pro aktuální sezónu. Inspirace je tady!

Probíhá Týden rané péče

16. května 2024 ve 22:24

Právě nyní probíhá už 17. ročník osvětové kampaně Týden rané péče, kterou pořádá Společnost pro ranou péči. Celý týden (13. — 19. 5.) je zasvěcen informování o tom, jak rodinám pečujícím o dítě s postižením pomáhá služba raná péče a proč je bez nadsázky životně důležité, aby vhodná podpora dítěte...

Dny zdraví na Desítce

15. května 2024 v 19:06

Dny zdraví se v Praze 10 konají ve čtvrtek 16. a v pátek 17. května.

Festival Za Prahu udržitelnou a sousedskou zkoumá město zdola

14. května 2024 v 11:27

Arnika, Paměť města, Jezevky, Roleta 39 a další iniciativy, zabývající se městskými tématy, pořádají již čtvrtý ročník festivalu Za Prahu udržitelnou a sousedskou. Proběhne od pátku 17. května do neděle 19. května v Kasárnách Karlín. Název festivalu navazuje na výzvu, kterou v roce 2020 podepsalo...

Albertovský den

13. května 2024 v 09:24

Odpoledne plné zábavy a zážitků vás čeká ve středu 15. května na Palackého náměstí na Praze 2. Albertovský den je příležitostí vyzkoušet si na vlastní kůži speciální vybavení, které umožňuje lidem po získaném poškození mozku fungovat v praktickém denním životě a věnovat se...

Další články
Nahoru