
Adiktolog Miovský: Alkoholové návyky ovlivnila pandemie, lockdown podpořil izolované popíjení
29. ledna 2025 16:28
Na předávkování alkoholem u nás zemře podle profesora každý rok desetkrát víc lidí než na otravu nelegálními návykovými látkami. „Ročně se ambulantně nebo na lůžku léčí několik desítek tisíc lidí,“ uvedl adiktolog, podle kterého izolované popíjení doma podpořil lockdown.
„Pandemické období zásadně proměnilo situaci závislostí, kdy došlo k destabilizaci významné skupiny uživatelů alkoholu, a mluvíme tady o jednom a půl milionu lidí,“ řekl Miovský.
K tomu řekl, že se jedná o populaci v takzvaném pásmu rizikové spotřeby alkoholu. „Právě tato skupina způsobila zásadní tlak na ambulantní a lůžkové provozy,“ uvedl.
Druhým fenoménem spojeným s pandemií covid-19 je podle něj plošné zhoršení celé oblasti duševního zdraví u dětí a dospívajících, navíc podpořené významným specifickým dopadem pandemie na rodiny s malými dětmi.
„Tento fenomén překračuje hranice adiktologie, ale významně ji zasáhl. Třetím dopadem je pak obrovský nárůst problémů v oblasti digitálních neboli takzvaných nelátkových závislostí. To vše přináší zcela nové výzvy pro dětskou adiktologii a psychiatrii,“ upozornil profesor.
Podle něj sledované trendy ukazují že současná generace mladých Čechů pije alkohol méně než generace jejich rodičů. Jednou z příčin je i to, že svůj volný čas, který dříve věnovali sezení se svými vrstevníky a sklenkou v ruce, teď mnohem více tráví izolovaně doma ve společnosti sociálních médií.Benjamin Petruželka z Centra veřejného zdraví se zaměřením na alkohol Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN řekl, že k výraznému poklesu konzumace alkoholu u dospívajících došlo v období mezi roky 2010 a 2015, v dalším období pokles pokračoval, nicméně se zpomalil.
Pití nadměrného množství alkoholu v Česku se však stále týká mnohých mladistvých. „Až 87 procent studentů ve věku 15 až 19 let konzumovalo alkohol v posledním roce, nadměrné pití, což je 5 a více sklenic při jedné příležitosti, v uplynulých 30 dnech uvádí přibližně polovina studentů, přičemž 20 procent dospívajících uvedlo, že pije nadměrně alespoň jednou týdně,“ prezentoval dostupné statistiky Roman Gabrhelík z Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN, vedoucí Expertního adiktologického centra VFN v Praze.